On olemassa kätevä keino saada maataloustulot samalle tasolle teollisuuden palkansaajien kanssa. Keinoksi suosittelisin että maatalouden harjoittajat siirtyvät jäseniksi ilmailualan unioniin. Sen jälkeen kun maatalouden harjoittajat ovat eronneet mtk sta ja liittyneet vaikka nyt ilmailualan unioniin niin sen jälkeen vaaditaan yleissitovuutta palkoissa. Näin huonot maatalouden palkat nousevat lentäjien tasolle ja samoin eläkeedut. Näin helppoa on kikkailu.
Maatalous kannattavaksi.
mainiokeino
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei tuo vielä kustannusrakenteeseen vaikuta mitenkään. Pakolliset kulut ensin saatava katettua, sitten vasta puhutaan "palkasta".
jos sinä haluat tukia ni liity mtk ho ja eroo sak sta ni saat jos saat palkkas lisäks tukee
mut tosiasiassa jos siis sun laine kusiaine on mulla töissä ja mun tarttee saada palkkaa ni mitä sanot jossen maksakka sulle palkkaa vaan laitan sun palkkarahas omalle tillilleni mun palkaks...sun palkkas nääs on mun kulu ja jotta kulut pienenee nii sit mullekki jää palkkaa
suostukko tähä josset ni työnnä alotukses perseesees vitu tyhmä