Paikallinen mies muutti kesamokkimme vieressa olevan autiotalon autokorjaamoksi. Sen koommin ei ole ollut rauhaa mokilla, kaivovedesta mitattiin korkeat arvot myrkyllisia kemikaaleja, emmeka samasta syysta uskalla viljella kyseisella palstalla. Voiko tama olla laillista?
Laillista avata autokorjaamo kesamokin viereen?
9
682
Vastaukset
- ollos_huoleton
Pyydä terveystarkastajaa tutkimaan veden laatu. Viranomaiset ryhtyvät toimenpiteisiin jos aihetta on. Ilmoittajan korvien väliä ei tutkita samalla, ole huoleti.
- Stressaantunut
Kiitos, ja vesi on jo siis tutkittu ja juomakelvottomaksi todettu. Mietin vain sita, etta eiko tuollaiseen rakennuksen kayttotarkoituksen muuttamiseen olisi pitanyt saada lupa, ja ottaa huomioon se, etta aivan vieressa on toisen mokki.
- eipahinmahdollinen
Tuulimylly vieläkin pahempi naapurissa, pyörii yölläkin ja jos nukkua haluaa niillä vihreenvaltion suojelus.
- NäinMeillä
"Kiitos, ja vesi on jo siis tutkittu ja juomakelvottomaksi todettu. Mietin vain sita, etta eiko tuollaiseen rakennuksen kayttotarkoituksen muuttamiseen olisi pitanyt saada lupa, ja ottaa huomioon se, etta aivan vieressa on toisen mokki."
Jos korjaamo toimii tontilla joka on tarkoitettu vapaa-ajan asumiseen, se on ehdottomasti luvaton. Jos ollaan asemakaava-alueella, tontin käyttötarkoituksen pitää kaavassa olla sellainen että se mahdollistaa korjaamotoiminnan.
Varmistakaa kunnasta, mikä on tontin kaavatilanne ja toimikaa sen mukaan. - rahallalahjottu
NäinMeillä kirjoitti:
"Kiitos, ja vesi on jo siis tutkittu ja juomakelvottomaksi todettu. Mietin vain sita, etta eiko tuollaiseen rakennuksen kayttotarkoituksen muuttamiseen olisi pitanyt saada lupa, ja ottaa huomioon se, etta aivan vieressa on toisen mokki."
Jos korjaamo toimii tontilla joka on tarkoitettu vapaa-ajan asumiseen, se on ehdottomasti luvaton. Jos ollaan asemakaava-alueella, tontin käyttötarkoituksen pitää kaavassa olla sellainen että se mahdollistaa korjaamotoiminnan.
Varmistakaa kunnasta, mikä on tontin kaavatilanne ja toimikaa sen mukaan.Vettä ei saa sotkea kuin valtion luvalla toimivat yritykset, talvivaara, vapoturves, jätelaitos/puhdistukset, ydinlaitokset ym......
- moniamuita
rahallalahjottu kirjoitti:
Vettä ei saa sotkea kuin valtion luvalla toimivat yritykset, talvivaara, vapoturves, jätelaitos/puhdistukset, ydinlaitokset ym......
Maanviljeliät vesistöjen läheisyydessä suoljeltuja/tuettua toimintaa.
- Käyjuttelemassasille
Vai oliko vesi kelvotonta jo ennen korjaamon tuloa? Vituttaa vain kun toinen rassaa autoja siellä? Kävitkö kysymässä siltä iteltään mikä on meno?, tai miksi et käy? Onko se jo vuosien ajan laskennu maahan tuhansia litroja öljyä ja muuta kun maat jo vaihtokunnossa?
- ikävä_juttu
Käyttötarkoituksen muutoksia edistävät kunnissa kaavoittajat ja etenkin rakennustarkastajat. Et kertonut, oletko pohjavesialueella tai ranta-alueella. Saastuttaminen kiinnostaa ympäristöviranomaisia. Meluamista säädellään mm Laissa eräistä naapuruussuhteista, jota taitaa valvoa poliisi. Olisiko heistä apua sinulle?
- rakentaja5
Jos alue on kaavassa lomaasutusta niin ammattitoimintaa ei saa harjoittaa. Asia selviää käymällä kunnan rakennustoimistossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 153960
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21625Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061587Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2251085Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 124881
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2836Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29817- 10805
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks45789