Matkailijan taudit Thaimaassa

KaukoArska

Olen suunnitellut kauan matkaa Thaimaaseen, mutta pelottaa vähän tuo erilainen bakteerikanta, koska kokemuksesta mulla menee vatsa täysin sekaisin jo lähi-Itään matkustaessa. Onko kukaan sairastunut pahasti Thaimaan lomalla tai mitä lääkityksiä kannattaisi muutenkin harkita sinne matkustaessa?

4

266

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voit vaikuttaa varmasti itse tuohon huolehtimalla hygieniasta. Esimerkiksi ennen ruokailua voi desinfioida kädet, mikäli tuntuu siltä että vatsa menee helposti sekaisin.

      Itse asuin Thaimaassa vuoden, eikä kertaakaan ollut mitään vatsatautiin viittaavaa. Muutaman kerran vatsa oli sekaisin, mutta uskon sen johtuvan jostain ihan muusta kuin bakteerikannasta :)

      Syö sielä missä muutkin, näin on pienempi riski saada mitään vatsatauteja. Pidä huoli hygieniasta. Noilla pitäisi jo pärjätä :)

    • HyväämatkaaThaimaahan

      Lukuisia Thaimaan ja Aaasian matkoja tehneenä totean että suurin virhe on syödä maitohappopillereitä tms. Vatsaan on hyvä saada maan oma bakteerikanta eli syö ja juo paikallisia maitotuotteita niin ripulilta välttyy. Tietenkin käsienpesu ennen ateriaa ja pullotettu vesi. Eräs lääkäri totesi minulle kun kerroin etten maitohappopillereitä syö: " Lääkefirmat ovat tulosta tekeviä yrityksiä usein mainostavat turhia lääkkeitä, maitohappopillerit sopivat liikematkustahjille jotka viipyvat maassa vain muutaman päivän".
      Usein länsimaalaisen vatsavaivat johtuvat tulisesti maustetusta ruoasta mutta sano tarjoilijalle MAI PHET MAK ei kovin tulista.

    • pakki

      Ei kannata pelätä vatsatautia Thaimaahan mentäessä, vatsatautiin voit sairastua suomessakin. Itselläni esim joka kerta Turkissa on vatsa sekaisin , mutta Thaimaassa olen sairastanut vain yhdellä matkalla (useampi matka tehty) vatsatautiin. vatsataudin alettua menin heti parin tunnin jälkeen lääkäriin josta sain erittäin tehokkaat lääkkeet ja vatsa rauhoittui parissa tunnissa. Seuraavana päivänä olo oli jo melkein normaali... Paikallista jugurttia kuulemma pitäisi aina syödä aamupalalla niin ei mene vatsa sekaisin . Reissuun vaan rohkeasti!!!

    • sosior

      Minulla myös sama ongelma. Elikkä aina kun matkustan suomesta pois niin kohdemaassa on vatsa sekaisin matkan alkuvaiheessa.Se vaiva yleensä päivän aikana poistuu.
      Thaimaassa en ole käynyt kuin yhden kerran ja siellä oli sama homma.Veikkaisin että tämä vaiva johtuu äkillisestä ruokavalion muutoksesta.Muuta selitystä en siihen keksi.
      Jos ja kun menet Thaimaahan niin perusrokotukset riittää.Jos jokin muu tauti iskee niin sillehän ei voi mitään koska kaikkeen ei kuitenkaan voi varautua.
      Turvallista matkaa.
      T. team ahma:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      50
      967
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      848
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      788
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      727
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      654
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      599
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      56
      487
    Aihe