Miksi joillain on niin kova tarve vääristellä totuutta. Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini on pitkään mellastanut Kreikan hädällä ja selittänyt, että sinne lapetaan rahaa. Suomi ei ole menettänyt Kreikkaan euroakaan, vaan antanut yhteisesti muiden EU-maiden kanssa takuita Kreikan velkaan. Kreikka voi maksaa velkansa, jolloin laskua ei Suomelle tule, varsinkin kun Suomi neuvotteli itselleen takuut sille varalle, että Kreikalta jäisi jotain maksamatta.
Suomesta ei ole mennyt Kreikkaan euroakaan
valtiovarainministeri
4169
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kommentteja tarvitaan.
Suomi on maksanut miljarditolkulla rahaa EU:n vakausvälineisiin ja myös ihan selvää rahaa Kreikalle. Älä levitä väärää tietoa.
Miksi Urpolainen sanoi telkkarissa, että ME HALUAMME JOKA EURON TAKAISIN, jos sinne ei mitään ole maksettu?
Urpolainen maksoi nopeutetussa aikataulussa vakausvälineisiin miljardeja, kun muut maksavat jos viitsivät joskus maksaa.
Ja ne Urpolaisen takuukset, ne vasta maksoivat. Stubbin vaimon työnantajan putiikissa tehdyt sopimukset maksoivat aivan järkyttäviä summia ja vielä laittomasti yrittivät salata, mutta oikeusviranomainen puuttui asiaan. Kiitos persujen. Taas.
Tämä on taas näitä perussuomalais vastaista propagandaa.