En ole, mutta olen harkinnut liittymistä yhteisöön, jota olen aina pitänyt turhana...
Ei sillä, että JUURI SINUN tahtoisin profiiliani katsovan?
Ei sillä, että JUURI SINUN tahtoisin profiiliani katsovan?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kyllä sinun olisi pyydettävä minua sillä sinähän se uutena fb:n käyttäjänä aloittaisit verkostosi kokoamisen.
Kyllä pyytäisin tai ainakin laittaisin viestin. Itse saisit päättä kaveruudesta. Sanoitkin viimeksi, ettet Facebookista välitä... Niin ei taida olla sama henkilö, olishan se mukavaa kuitenkin...
Ei sovi kaikille.
Ei ole multa. En ala FB IKINÄ.
Multaa taas. Mutta en minäkään ala.
Pyytäisin tietenkin! Lupasit minulle jo reilu vuosi sitten että teet sen!
facebookissa, mutta näyttää pahasti siltä että työni vuoksi joudun sinnekin profiilin tekemään. Laitan kyllä kaikki mahdolliset estot siihen ja mahdollisimman vähän tietoa, en aio alkaa päivittämään sitä enkä sen kautta kommunikoimaan kenenkään kanssa. Jos hän on siellä (on joskus ainakin ollut) niin en ikinä menis kurkkimaan hänen sivujaan enkä pyytäisi kaveriksi, en kestäisi seurata hänen elämäänsä niin läheltä jos hän jostain kumman syystä ottaisi minut kaveriksi.
Oon kai jotenkin poikkeava antisomeaalinen muumio ;)
siis on. Itsekään en ole facessa. Varmaan sieltä löytyisi paljon hyödyllisiäkin juttuja ja tiedän näin olevankin. Paljosta jää paitsi, kun ei siellä ole. Olen harkinnut liittymistä, mut historiani vuoksi jättänyt sen tekemättä.
"Jää paitsi" myös paljosta täysin turhasta. Ihmisten elämä tuntuu säpälöityvän nykyään ihan liikaa kaiken pikkupikku"tieto"tulvan vuoksi. Ihmiste ei enää myöskään osaa olla vaan, ihan vaan omien ajatustensa kanssa. Heti jos on pieni hetki ettei ole "tekemistä", kaivetaan se älypuhelin esiin ja mennään katsomaan toisten päivtyksiä.
Okei, kärjistin, mutta olen nähnyt sitä ihan liikaa tuttavapiirissä.
Varmaan totta, sivusta seuraillut ja kuullut näistä.
Harmittaa vaan hyvät kauppapaikat ja löytyisi sieltä vertaisryhmää ja paljon tieoa harrastuksiinkin. En ole liittynyt, kun on aika paskoja kokemuksia nettimaailmasta takana.
En tiedä mistä on kyse, mutta en suosittele esittämään kiinnostusta mitään yhteisöä/ryhmää kohtaan jos sellaista ei ole. Keksisin jotain muuta. P.s profiilien kurkkiminen saattaa tuntua sitä painavammalta asialta mitä enemmän on kiinnostunut.
toisten asioita kohtaan on sairautta. Ihmiselle pitäisi riittää se, mita tuttava kertoo, eikä ole normaalia käydä lisäksi vakoilemassa toiisen fb-sivuilla, etenkin jos ei ole kyseessä olevan kaveri.
en liity.
Sinua sieltä etsinytkin :) kuka lie olet. Mutta jos olisit hän niin sosiaalisena ihmisenä varmaan viihtyisitkin "facessa", ainakin paremmin kuin minä jolle fb ajaa vaan sähköpostin/messengerin asemaa, yhteydenpitokeinoa. Minua et löytäisi päivitysvirrasta, kun päivityksiä en siellä tee - siksi koska mielestäni elämästä pitää nauttia sen sijaan, että kirjaa ylös joka ikisen ikimuistoisen ja ei niin ikimuistoisen hetken kaikkien näkyville.
Tuntunut aina jotenkin siltä ettei elämään voi täysillä keskittyä jos ensimmäinen ajatus on, että "Tämä pitää jakaa fb:ssä" tai muuten arjesta löytää jotain millä voisi fb:ssä kehuskella / saada sääliä / muistuttaa ihmisiä siitä että "olen olemassa!".
Paremmin muhun ystävystyy Facebookin ulkopuolella, joten onneksi et siellä olekkaan :)