Moi! Oon pian 17v tyttö ja vähän hassu ongelma, eli koko tän kouluvuoden miulla on ollut anorektisia ajatuksia ja siis liikkunut paljon sekä syönyt vähän. Lasken kaloreita siis ihan kaikessa jopa voin kalorit leivän päällä. Kuukautiset poissa ja hiukset tippuu päästä jne. Nyt äitini on ottanut asian puheeksi kotona ja oon alkanut itse siis tajuamasn et tää ei nyt oo enää ihan hallinnassa. Koulussa oon pyrkiny syömään pelkkää kastiketta jonka kalorit oon kattonu valmiiksi amican sivuilta ja paljon salaattia lisäksi nälkää pitämään. Oon menussa terkkarille ja avauduit nyt koulukaverilleni asiasta. Kerroin että minulla on vaikeuksia syömisen kanssa ja mitä tämä kaverini vastasi? Hän totesi vain että "mut siehän syöt koulussa ihan normaalisti" siis anteeks mitä?! Miult on tippunu 15kg painosta ja syön pelkkää kastiketta? Entiset luokka kaverit ja muut on kyllä huomannu laihtumiseni ja kysyny onks miulla kaikki hyvin mut lähin kaveri luokaltani jonka kanssa vietän koulussa aikaa ei reagoinut mitenkään. Nyt minusta tuntuu etten ansaitse terkkari aikaa ja että miulla ei sitten kai olekkaan mitään hätää. Meinaan en näytä tarpeeksi anorektiselta jotta voisin apua saada, mitä mie teen? :(
Tarvitsenko apua?
Tyttönennnn
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Niin ja tosiaan pituutta 151cm ja painan 39kg että en nyt mikään erityisen hoikka mutta kuitenkin
itsellä samat mitat, en ole anoreetikko, mutta en kyllä hirveästi syökään ja urheilen paljon. et ole vielä ns. luuranko, muutta tuota menoa siihen ei kauaa mene! suosittelen kertomaan terkkarille kaiken, sillä tekstisi mukaan vaikutat ehkä pelkäävän, että häntä ei kiinnosta koska et ole "liian laiha"? saat varmasti apua koska terveydenhoitajasi kyllä ymmärtää että vaikket vielä anoreetikolta näyttäisikään tilasi menee tuolla voinnilla vain huonompaan suuntaan. koita saada edes jotain syötyä, ei se paino loppujen lopuksi niin tärkeä ole! on hienoa että sinulla on motivaatiota parantua ja se, että pelkäät, ettei sinua auteta, on hyvä merkki, sillä silloin sinä edes haluat apua ja olen varma, että sitä vielä saat. Onnea matkaan! <3
Kiitos paljon! Tuo helpotti jo vähäsen <3
Voi, mene ihmeessä terkkarille! Se on alan ammattilainen ja varmasti osaa antaa sulle oikeanlaista tukea ja neuvoa! Laihuutta pidetään yleensä anoreksian synonyyminä, mutta sitä se ei ole. Laihuus on vain yksi anoreksian monista oireista.
Paljon tsemppihaleja täältä, toivottavasti kaikki menee hyvin ja pääset nopeasti tuosta suosta ylös ja kuntoutumaan ❤️
Ps. Älä välitä siitä mitä ystäväsi sanoi. Todennäköisesti hän oli vaan hämillään eikä tiennyt mitä sanoa. Yleensä ihmiset eivät myöskään kiinnitä huomiota muiden syömisiin, joten hän ei välttämättä ole oikeasti vain koskaan tullut katsoneeksi lautastasi.
Niinkuin joku tuolla totesikin, laihuus ja anoreksia eivät ole millään tapaa synonyymejä. On niitä, jotka ovat alipainoisia vaikka söisivät kuin hevoset, ja niitä, joilla pakonomainen tarve laihtua mutta ovat vielä toistaiseksi normaalipainossa. Ei anorektikko ole syntyessään alipainoinen.
Sinulla on selvästi anoreksia, ja matkaa sairaalloiseen alipainoon tuolla vauhdilla ei ole pitkä matka.
Ystäväsi kommentti ei ole yllättävä, ja sen esittämiseen voi olla montakin syytä:
1.) Koska näette niin usein, ei hän huomaa dramaattista muutosta.
Entisenä anorektikkona ymmärrän tuskasi, mutta tosiasia on se, että jos näkee toista joka päivä, on vaikea huomata suuriakaan eroja. Itse ne voi vielä huomata, mutta varmasti tarkkailet kehoasi tarkemmin kuin hän. Vaatteet myös peittävät yleensä koko totuuden.
2.) Hän yrittää lohduttaa.
"Musta tuntuu että mulla on ongelma.." "Eiii älä huoli ei sulla mitään ongelmaa ole!" Tuttua eikö?
3.) Hän ei halua rohkaista sinua pro-ana elämään.
Suurimpiin ja rohkaisevimpiin kommentteihin anorektikolle kuuluu "Sä oot laihtunut."
4.) Hän on "kateellinen".
Ihan yleisessä tiedossa on, että laihduttajien läheiset koittavat sabotoida toisen projektia tyrkyttämällä kaikkea roskaruokaa jne. Laihduttaminen on usein monelle arka paikka, jos itse ei jaksa tai viitsi niin itsetunto ottaa osumaa kun toinen jaksaakin. Varsinkin tytöillä tuossa iässä on paha taipumus suorastaan ihannoida anorektikkoja, joten ystäväsi ei halua myöntää ongelmaasi, koska ei itse kykene hankkimaan sellaista"elämäntyyliä" ja kroppaa jonka haluaisi.
5.) Niinkuin joku jo totesikin, hän oli hämillään.
Kyseessä kuitenkin aika vakava aihe, sinun mielenterveytesi, joten voi olla ettei hän vain osaa ilmaista asiaansa kovin hyvin. Ihanteellinen vastaushan olisi tyylillä "Ymmärrän huolesi ja olen itsekin pannut merkille, ettei syömistapasi ainakaan koulussa ole terveelliset. Olen ylpeä siitä, että olet itse osannut hakea apua ulkopuolisilta. Minäkin haluan tukea ja auttaa sinua tässä asiassa, ennenkuin on liian myöhäistä." mutta kuka meistä suomalaisista osaisi näin asiansa ilmaista?
Se, että yksi ihminen ei joko näe tai myönnä ongelmaasi ei muuta sitä tosiasiaa, että kaikki muut sen näkevät. Tuo on juurikin sitä anorektista ajattelutapaa, kun ottaa yksittäiset kommentit liian vakavasti. Jos 10 ihmistä sanoo sinua alipainoiseksi, mutta yksi sanoo läskiksi leikillään, poimii anorektikko vain sen "läski" kommentin, ja sitten ollaankin entistä pahemmassa jamassa.
Toivottavasti saat tilanteesi korjattua ennen kuin on liian myöhäistä, tsemppiä ja voimia! Olet terve silloin kun sinusta siltä tuntuu! :)
Kiitos paljon vastauksista! Tää tuntuu jotenkin helpottavalta ja tosiaan kyllä tuo paino on edelleen hieman laskusuuntaan mutta näiden kommenttien voimin oon saanut motivaatiota syödä enemmän ja oon saanut varattua psykiatrin ajan joten vaikka edelleen lihoaminen ja ruokailut ahdistaa, tiiän ettei se miun kohalla mitenkään huono juttu oliskaa. Olo on motivoituneempi ja parempi ja niin kuin edellinen kirjoittaja mainitsi oon tällä miun kaverilla muutenkin havainnut lievää kateutta noin niiku ylesäkkin kaikkia kohtaan(kuulostipa itserakkaalle) mutta sehän ei miulle kuulu enkä häntä halua mustamaalata, hän on miulle kuitenkin hyvä kaveri. Kiitos vielä kerran kaikille ❤️