Äänestämisen vaikeus armon vuonna 2015.

Kallekyykäärme

Viime vaaleissa ei ollut äänestämisessä mitään vaikeutta, mutta nyt on tilanne aivan toinen. Kaikki puolueet tuntuvat syyllisiltä tähän surkeuteen, johon Suomi on vajonnut. Nyt annetut vaalilupaukset antavat vain entistä etovamman kuvan puolueista ja heidän lipevistä ehdokkaista. Ollaan esimerkiksi luomassa muka 100000 uutta työpaikkaa, mutta jokainen joka on politiikkaa ja Suomen tilannetta seurannut tietää, että tämänkaltaiset lupaukset ovat täysin absurdeja. Tietenkin Jos työttömät pistetään pakkotöihin esim. risusavottaan tai ojankaivuuseen ruokapalkalla, niin lupaus toteutuu ja demarit taisivat jotain tämänkaltaista ehdottaakkin.

Menneestä eduskunnasta jäi maku, että valitut henkilöt eivät edes halua ajatella Suomen parasta, vaan ajatellaan ainostaan omia etuja ja palkkioita. Esimerkkinä herra jota äänestin viime vaaleissa pääsi läpi, mutta eipä hänestä sitten kuulunutkaan mitään 4-vuoteen. Kuitenkin taas ollaan ehdokkaana ja lupaukset ovat vaikuttavia:D

2

121

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ÄläÄänestäPorvareita

      Näissä vaaleissa, kun tuleva hallitus joutuu tekemään niin isoja leikkauksia kannatta äänestää sosiaalidemokraatteja jos on vähänkään riippuvainen ilmaisesta sairaanhoidosta ja yhteiskunnan tukeista.

      Jos Kokoomus saa suuremman kannatuksen kuin SDP näissä vaaleissa, ja Kokoomuksesta tulee keskustan hallituskumppani, seuraa kyllä kylmää kyytiä niille joka ovat riippuvaisia yhteiskunnan tuesta, kuten ilmainen sairaanhoito yms. Etuuksia leikataan kuudella miljardilla ja rahat annetaan rikkaille veronkevennyksinä kaksi miljardia.

      Ei sellainen jolla ei ole paljon varallisuutta, kannattaa äänestää porvaripuolueita. Ne ajavat vain rikkaiden etuja.

      • PMSoini

        Äänestää SDP:tä. Kiitos ei orjatyövoimalle. Ääni ehdottomasti Perussuomalaisille.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      52
      895
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      92
      858
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      776
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      3
      730
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      594
    6. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      70
      587
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      63
      585
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      559
    9. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      551
    10. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    Aihe