* uudet Pussivuorot *

yyteed

Etusivu


Uudet bussivuorot tuovat helpotusta anjalalaisten arkeen

14.4.2015 6:16
Kuva: Katja Juurikko
Henna ja Lilja Parkkinen ovat tyytyväisiä, että rattaiden kanssa bussimatka on ilmainen.
— Vitonen suuntaansa tuntuu aika suolaiselta. Tai vitonenkin on kohtuullinen, mutta omaa budjettia ajatellen se on liikaa.
Henna ja Lilja Parkkinen ovat tyytyväisiä, että rattaiden kanssa bussimatka on ilmainen. — Vitonen suuntaansa tuntuu aika suolaiselta. Tai vitonenkin on kohtuullinen, mutta omaa budjettia ajatellen se on liikaa.
Henna ja Lilja Parkkinen odottelivat maanantaina puolenpäivän aikaan linja-autoa Inkeroissa. Äiti ja tytär olivat lähdössä sightseeingille Haminaan.

— Siskolikka ajaa tänään vuoroa, Henna Parkkinen kertoi.

Hänen mukaansa seudun joukkoliikenneyhteydet voisivat olla paremmatkin.

— Meillä on kaveri Elimäellä. Olisi kiva, jos hän joskus pääsi tulemaan meille suoraan, eikä Kouvolan kautta.

Kyläilyyn Elimäen ja Inkeroisten välillä pitäisi helpottua. Kouvolan kaupunginhallitus hyväksyi maanantai-iltana joukkoliikenteen kehittämisohjelman, johon sisältyy muun muassa uusia linja-autoyhteyksiä Inkeroisten ja Elimäen välillä Anjalankosken lukion lakkauttamisen takia.

Kaupungin suunnitelmissa on myös arki-ilta ja lauantailiikenteen järjestäminen Anjalaan.

Parkkiset asuivat aiemmin Anjalassa, josta piti usein kävellä kolme kilometriä pysäkille Inkeroisiin.

— Joskus kun työnsin kärryjä, mietin, että onko pakko. Voisi olla bussejakin.

Anjalassa asuvalla Jutta Hautalahdella on niin ikään kokemusta kävelymatkoista välillä Anjala—Inkeroinen, tosin parin vuoden takaa. Kesäloma-aikaan julkisen liikenteen yhteydet Anjalasta olivat huonot.

— Kävelin täältä Inksaan. Kyllähän siinä vierähti muutama tovi.

Tällä hetkellä Hautalahti tarvitsee linja-autoa lähinnä päivisin kirjastossa ja neuvolassa asioimiseen.

— Minulle iltayhteys ei ole tarpeellinen. Emme ole silloin liikenteessä.

4

700

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • derbiii

      Mitkä PUSSIVUOROT,muovipussi vai karkkipussi.Tarkoitit ilmeisesti BUSSIVUOROT.

    • gamecube

      Pussivuorot Pussivuorot jee,eetu 4 vuottakii osaa kirjottaa.

      • Anonyymi

        aika kovis


    • Anonyymi

      bro

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      105
      2354
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      42
      1618
    3. 115
      1158
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1149
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      232
      1068
    6. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      58
      957
    7. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      82
      886
    8. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      55
      851
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      821
    10. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      784
    11. 55
      780
    12. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      93
      749
    13. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      40
      696
    14. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      668
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      31
      627
    16. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      57
      552
    17. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      535
    18. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      30
      512
    19. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      510
    20. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      26
      508
    Aihe