* uudet Pussivuorot *

yyteed

Etusivu


Uudet bussivuorot tuovat helpotusta anjalalaisten arkeen

14.4.2015 6:16
Kuva: Katja Juurikko
Henna ja Lilja Parkkinen ovat tyytyväisiä, että rattaiden kanssa bussimatka on ilmainen.
— Vitonen suuntaansa tuntuu aika suolaiselta. Tai vitonenkin on kohtuullinen, mutta omaa budjettia ajatellen se on liikaa.
Henna ja Lilja Parkkinen ovat tyytyväisiä, että rattaiden kanssa bussimatka on ilmainen. — Vitonen suuntaansa tuntuu aika suolaiselta. Tai vitonenkin on kohtuullinen, mutta omaa budjettia ajatellen se on liikaa.
Henna ja Lilja Parkkinen odottelivat maanantaina puolenpäivän aikaan linja-autoa Inkeroissa. Äiti ja tytär olivat lähdössä sightseeingille Haminaan.

— Siskolikka ajaa tänään vuoroa, Henna Parkkinen kertoi.

Hänen mukaansa seudun joukkoliikenneyhteydet voisivat olla paremmatkin.

— Meillä on kaveri Elimäellä. Olisi kiva, jos hän joskus pääsi tulemaan meille suoraan, eikä Kouvolan kautta.

Kyläilyyn Elimäen ja Inkeroisten välillä pitäisi helpottua. Kouvolan kaupunginhallitus hyväksyi maanantai-iltana joukkoliikenteen kehittämisohjelman, johon sisältyy muun muassa uusia linja-autoyhteyksiä Inkeroisten ja Elimäen välillä Anjalankosken lukion lakkauttamisen takia.

Kaupungin suunnitelmissa on myös arki-ilta ja lauantailiikenteen järjestäminen Anjalaan.

Parkkiset asuivat aiemmin Anjalassa, josta piti usein kävellä kolme kilometriä pysäkille Inkeroisiin.

— Joskus kun työnsin kärryjä, mietin, että onko pakko. Voisi olla bussejakin.

Anjalassa asuvalla Jutta Hautalahdella on niin ikään kokemusta kävelymatkoista välillä Anjala—Inkeroinen, tosin parin vuoden takaa. Kesäloma-aikaan julkisen liikenteen yhteydet Anjalasta olivat huonot.

— Kävelin täältä Inksaan. Kyllähän siinä vierähti muutama tovi.

Tällä hetkellä Hautalahti tarvitsee linja-autoa lähinnä päivisin kirjastossa ja neuvolassa asioimiseen.

— Minulle iltayhteys ei ole tarpeellinen. Emme ole silloin liikenteessä.

4

582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • derbiii

      Mitkä PUSSIVUOROT,muovipussi vai karkkipussi.Tarkoitit ilmeisesti BUSSIVUOROT.

    • gamecube

      Pussivuorot Pussivuorot jee,eetu 4 vuottakii osaa kirjottaa.

      • Anonyymi

        aika kovis


    • Anonyymi

      bro

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      121
      6962
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3807
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      186
      2627
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      287
      2510
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      196
      2121
    6. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      11
      2017
    7. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1830
    8. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      136
      1430
    9. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      72
      1346
    10. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      27
      1315
    Aihe