* uudet Pussivuorot *

yyteed

Etusivu


Uudet bussivuorot tuovat helpotusta anjalalaisten arkeen

14.4.2015 6:16
Kuva: Katja Juurikko
Henna ja Lilja Parkkinen ovat tyytyväisiä, että rattaiden kanssa bussimatka on ilmainen.
— Vitonen suuntaansa tuntuu aika suolaiselta. Tai vitonenkin on kohtuullinen, mutta omaa budjettia ajatellen se on liikaa.
Henna ja Lilja Parkkinen ovat tyytyväisiä, että rattaiden kanssa bussimatka on ilmainen. — Vitonen suuntaansa tuntuu aika suolaiselta. Tai vitonenkin on kohtuullinen, mutta omaa budjettia ajatellen se on liikaa.
Henna ja Lilja Parkkinen odottelivat maanantaina puolenpäivän aikaan linja-autoa Inkeroissa. Äiti ja tytär olivat lähdössä sightseeingille Haminaan.

— Siskolikka ajaa tänään vuoroa, Henna Parkkinen kertoi.

Hänen mukaansa seudun joukkoliikenneyhteydet voisivat olla paremmatkin.

— Meillä on kaveri Elimäellä. Olisi kiva, jos hän joskus pääsi tulemaan meille suoraan, eikä Kouvolan kautta.

Kyläilyyn Elimäen ja Inkeroisten välillä pitäisi helpottua. Kouvolan kaupunginhallitus hyväksyi maanantai-iltana joukkoliikenteen kehittämisohjelman, johon sisältyy muun muassa uusia linja-autoyhteyksiä Inkeroisten ja Elimäen välillä Anjalankosken lukion lakkauttamisen takia.

Kaupungin suunnitelmissa on myös arki-ilta ja lauantailiikenteen järjestäminen Anjalaan.

Parkkiset asuivat aiemmin Anjalassa, josta piti usein kävellä kolme kilometriä pysäkille Inkeroisiin.

— Joskus kun työnsin kärryjä, mietin, että onko pakko. Voisi olla bussejakin.

Anjalassa asuvalla Jutta Hautalahdella on niin ikään kokemusta kävelymatkoista välillä Anjala—Inkeroinen, tosin parin vuoden takaa. Kesäloma-aikaan julkisen liikenteen yhteydet Anjalasta olivat huonot.

— Kävelin täältä Inksaan. Kyllähän siinä vierähti muutama tovi.

Tällä hetkellä Hautalahti tarvitsee linja-autoa lähinnä päivisin kirjastossa ja neuvolassa asioimiseen.

— Minulle iltayhteys ei ole tarpeellinen. Emme ole silloin liikenteessä.

4

538

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • derbiii

      Mitkä PUSSIVUOROT,muovipussi vai karkkipussi.Tarkoitit ilmeisesti BUSSIVUOROT.

    • gamecube

      Pussivuorot Pussivuorot jee,eetu 4 vuottakii osaa kirjottaa.

      • Anonyymi

        aika kovis


    • Anonyymi

      bro

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      82
      3293
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2965
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      53
      2232
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1675
    5. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      19
      1604
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      10
      1538
    7. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      22
      1438
    8. Olisitpa rakkaimpani

      Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras
      Tunteet
      6
      1378
    9. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1361
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      35
      1335
    Aihe