SIPILÄ JA PÖRSSIRIKOS, onko totta ????

uskossa_hyvä_olla

Piensijoittajat rynnistivät jälleen sankoin joukoin ostamaan JOTin osakkeita. Kaiken piti näyttää hyvältä, kunnes yhtiö ilmoitti täysin yllättäen tulosvaroituksesta. Aikaa helmikuun tulevaisuuden hehkutuksesta oli kulunut n. kaksi kuukautta.

Yhtiön hallituksen puheenjohtaja Veikko Lesonen myi 11 miljoonaa osaketta 2.2.2000, eli sopivasti juuri ennen tulosvaroituskierteen alkamista. [5] Myös Juha Sipilä oli myynyt kaikki JOTin osakkeensa (Fortel Invest) tammikuun loppuun mennessä. [6] Enää ei tarvinnut tuijottaa kurssin kehitystä teksti-tv:stä, joten Sipilä kantoi television yrityksen neuvotteluhuoneesta pois.

Helmikuussa 2000 JOTin osake maksoi vielä yli 13,00 euroa, mutta jo syyskuuhun 2001 mennessä osakkeen arvo oli romahtanut 0,31 euroon. Ajoitus on tärkeintä, eikö vain?

Rahoitustarkastus selvitteli, miten yhtiö oli vielä tammikuussa tiedottanut positiivisia näkymiä saaden kurssin kovaan nousuun, mutta jo huhtikuussa yhtiö kuitenkin antoi yllättäen tulosvaroituksen.Yhtiö selvisi tapauksesta pienellä nuhtelulla ja kirjallisella huomautuksella.

13

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sattuuhan-sitä

      Kyllä nyt näin vaalien alla Sipilä kelpaa syylliseksi melkein mihinkä vain.

      Juuri nyt TV uutisissa kerrotaan Jyrki Kataisen ministeriaikaisen avustajan levittäneen jotaki salaisia sähköposteja.Sähköpostit käsittelivät näitä Kreikka ym tukipaketteja.

      Eiköhän Jyrki Kataisen avustajat yleensä ole aika läheltä kokoomusta.
      Ei se ainakaan Juha Sipilä ole ollut.

    • sellistiti

      2000 vuonna . huom nyt on 2015 jos et hoksannut. oisko kellään vielä vanhempaa rikosta ? tiedossa. lapsellista!!!

      • geenimanipulointi

        Luottamus ei vanhene koskaan, se on geeneissä.


    • lestidaalio

      Se on geeneissä ja niissä tuhansissa uskon veljissä ja sisarissa jotka pitkin suomea hamuavat itseleen edustuspaikkoja ja omaisutta veronmaksajan piikkiin. Miettikää nyt hyvät ihmiset ketä äänestätte.

    • se...luottamus..se

      -Taloussanomat 14.4.2000

      Lue koko juttu ja katso kuinka Sipilä poseeraa Terentjeffin ja Lesosen rinnalla.

      ???..... Paljonko sinä hävisit JOT-Automationin osakekaupoissa yhtiön antaman täysin virheellisen infon takia?....???

      Katso kaikki kuvat ja lähteet:

      http://kansalaisinfo.simplesite.com/

      • pallistiti

        Olette te kyllä todella tyhmiä! Eletään mennyttä aikaa, jota takaisin ei saa! Muistellaan sitten lisää menneitä. 90- luvun alussa ennen laman alkua 1-2 päivää ennen kuin Suomi devalvoi markan, Erkki Liikanen vakuutti pyörein silmin uutisissa, että Suomi ei devalvoi! Kuinka kävikään ja millaista vahinkoa tapahtui yrittäjille, joita kaatui pilvin pimein ja osa kärsii vieläkin niistä ajoista ja siitä devalvaatiosta!! Äijä sai vielä helkkarin korkean viran Euroopasta, samoin kuin nyt sekoomuksen Jyrki boy, kun lähtiessä sai maan asiat aivan sekaisin! Miksi ei kukaan näitä muistele, kun kerran vanhoja muistelee??!!


      • uskoon---hep

      • entismuinoin
        pallistiti kirjoitti:

        Olette te kyllä todella tyhmiä! Eletään mennyttä aikaa, jota takaisin ei saa! Muistellaan sitten lisää menneitä. 90- luvun alussa ennen laman alkua 1-2 päivää ennen kuin Suomi devalvoi markan, Erkki Liikanen vakuutti pyörein silmin uutisissa, että Suomi ei devalvoi! Kuinka kävikään ja millaista vahinkoa tapahtui yrittäjille, joita kaatui pilvin pimein ja osa kärsii vieläkin niistä ajoista ja siitä devalvaatiosta!! Äijä sai vielä helkkarin korkean viran Euroopasta, samoin kuin nyt sekoomuksen Jyrki boy, kun lähtiessä sai maan asiat aivan sekaisin! Miksi ei kukaan näitä muistele, kun kerran vanhoja muistelee??!!

        lyötyy niitä kepun töppäyksiä tuoreempiakin muistakaa äänestäjät 90.lukua niistä kärsimme vieläkin


      • pallistiti

        Olet todellakin entismuinoin! Osaatkohan sinä edes lukea? Enkö kirjoituksessani kertonut juuri 90- luvusta? Lue ensin jos osaat ja kommentoi sitten!


      • rötös-ei-vanhene-ei

        jup....sinun kommenttisi ei kiinnosta ei ...rötösteliä aina rötösteliä ja se luottamus se luottamus.


      • pallistiti

        Niin kuka se oli se rötöstelijä?? Toinen kiertokoulun käynyt idiootti, joka ei osaa edes lukea!! Ei kyllä todellakaan tarvitse ihmetellä, että miksi Kainuussa menee huonosti! Tulet pösilö huomaamaan vaalien jälkeen sen todellisen luottamuksen ja takinkääntäjät!


    • kali

      osta valmiiksi rauhoittavaa,että pystyt katsoon sunnuntaina,kun keskusta ja juha sipilä ääniharavana juhlii vaalivoittoa.

      • pallistiti

        On kuule jo samppanja pullo kylmässä, kun Kepu ja Sipilä jyrää kunnon oikean JYTKYN! Saa nämä paskan jauhajat nenilleen!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      160
      2600
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      25
      2267
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      204
      2213
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      259
      1683
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      143
      1361
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1224
    7. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1168
    8. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1032
    9. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      1000
    10. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      84
      957
    Aihe