Suomen eläketurvajärjestelmässä on ainakin neljän luokan kansalaisia.
Ensimmäiseen kuuluvat TELiläiset, vakituisessa työsuhteessa olevat työntekijät, joilla on parhaat mahdolliset turvatekijät: työsuojelu, työterveyshuolto, työnantaja, palkkatulo ja eläketurva.
Kakkosluokkaa ovat muut hyvin toimeentulevat. Maatalousyrittäjät mm. ja isojen firmojen yrittäjät, heille on omat turvaverkkonsa. He ostavat palvelunsa ja asianajajansa, jos niin haluavat.
Kolmosia ovat yksinyrittäjät, pajan tai puodin pitäjät, ja mm. taiteilijat ja muut kulttuurityöläiset. Pätkätyöläiset, freelancerit, monesta korista palkkansa ansaitsevat, joille ei ole suurtakaan yhteiskunnan turvaa. Kun tällainen henkilö sairastuu, eläkelaitos ja Kela ei kuntoututa, ei tue tutkimuksia, ei anna työkykypalveluita. Yhteiskunta on kyllä ottanut näiden selkänahasta kaiken irti revittävän, mutta koska tuloluokka on ollut niin pieni, apua ei anneta. Köyhät kyykkyyn, eiväthän ne osaa edes talouspolitiikkaa!
Neljännen ryhmän muodostavatkin työttömät. Ne ihmiset, jotka aivan omaa syytään ovat joutuneet yhteiskunnan sylkykupeiksi. Joutaisivat kuolemaan pois ruikuttamasta.
Eläkeyhtiöt ja valtiollinen Kela jakavat ihmiset kasteihin varallisuuden mukaan. Suomen kansalaisia, joiden työpanoksesta on elätetty melkoinen joukko tämän päivän päättäjiä.
Jos satut kuulumaan Ykkösiin tai Kakkosiin, voit melko huoletta odottaa asiallista sairaanhoitoa ja tulevia eläkepäiviä. Muut maksakoon eliittijoukon ylläpidon.
Yrittäjä.
Mieti tarkkaan mihin eläkevakuutusyhtiöön eurosi maksat. Liikelaitoksina jokainen ajaa pahan päivän tullessa kohdallesi vain omia etujaan, mutta palveluissa on suuria eroja. Oma vakuutusyhtiösi onkin pahin vihollisesi yllättäen. Laskujen maksajana olit Asiakas, pyytävänä oletkin Iso Nolla, joka jyrätään miten halutaan.
yrittäjien eläketurva
peli_poikki
1
91
Vastaukset
- turvaton
tosi on että eriarvoisia ollaan.se vaan ihmetyttää miten saat viljelijät nousemaan kakkos-luokkaan,ei heillä ole mitään sosiaaliturvaa ja eläke keskimäärin 750 euroa.taiteilijat muuten kuuluvat samaan eläkejärjestelmään kuin viljelijät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1986888- 1592036
- 1131688
- 511390
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551228Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢501098Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu1001064Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?7996Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan251944- 41929