Eli haluun aika kovasti toho Helsingin lääkikseen muttaku sinne on aika vaikee päästä.. Eli siis mitä eroa on Helsingin lääkiksessä tai vaikk Kuopion ? Jos valmistuu Helsingin lääkiksestä niin katotaanko sen papereita paremmin ku esim Kuopion ? Entäs ruotsin lääkiksestä sen että miks sinne on niin helppo päästö ? Sinnehän voi päästä jopa pelkillä papereilla että sitteku valmistuu niin mites katotaa niiden papereita että onko suomella paremmat paperit ku ruotsin ? Ja onko suomen lääkis parempi ku ruotsin ? Ja antakaa opiskelivinkkej ett menestyisimme varmasti Helsingin pääsykokeessa:)
Helsingin lääkis
12
3242
Vastaukset
- belakur
Yliopistojen välinen paremmusjärjestys riippuu siitä mitä tekijöitä painotetaan.
Käytännössä erot suomalaisten yliopistojen kesken ovat melko pieniä lääketieteen perusopiskelijan kannalta. Valmistuvien taidoissa on todennäköisesti suurempia eroja samassa tiedekunnassa opiskelleiden välillä, kuin keskimäärin eri tiedekunnissa episkelleiden välillä.
Alla pari kansainvälistä ranking-listaa, joilla ruotsalaiset yliopistot erityisesti Karolinska sijoittuu oikein hyvin:-)
http://www.shanghairanking.com/FieldMED2014.html
http://www.topuniversities.com/university-rankings/university-subject-rankings/2014/medicine#sorting=rank region= country= faculty= stars=false search= - gegeo
Työelämässä se on yks ja sama mistä yliopistosta on valmistunu... yleensä erikoistuinen tehdään vielä jossain eri paikassa ja ei sitä kukaan kato työhaastattelussa. Sitä paitsi kaikkialla muualla paitsi ehkä helsingissä on lääkäripula ja töihin pääsee kuhan jonkunlaiset lääkärin paperit kädessä.
- EiMerkitystä
Ei ole mitään merkitystä missä yliopistossa tutkinnon suoritat. Itse suoritin lisensiaatin tutkinnon Tampereella ja nyt suoritan erikoislääkärin tutkintoa Turussa. Erikoistumisopinnot olisin voinut tehdä missä tahansa, mutta Turun halpa asuminen, ilmaiseksi pysäköinti ja elämisen helppous päihittävät Helsingin. Jos joskus tulee ikävä Helsinkiä, voin hakea Hyksiin töihin, opiskelupaikka ei ratkaise.
- maolia
Onko Ruotsissa sellainen systeemi että kaikki pääsee opiskelemaan ja rankataan osa pois eli paskat tippuu rattailta.
- Intsålättattkommain
Ruotsissa lääkiksiin valitaan yo-kokeen tai ns. Högskolprovetin perusteella, joissakin ruotsin lääkiksissä on käytössä myös soveltuvuushaastattelu tai arvonta yo-arvosanojen suhteen tasapisteissä oleville.
Kaikkia hakijoita ei sisään oteta. 5-20% sisäänpäässeistä lopettaa kesken joko riittämättömän opintomenestyksen tai muun syyn takia. Lopettamisprosentti vaihtelee lääkiksittäin Ruotsissa. Vertailun vuoksi Helsingin lääkikseen päässeistä 3-5% lopettaa kesken, Saksassa nykyään n. 5%.
- liinoska
Suomessa pitäisi olla niin että fyke,kemma,biologia ja pitkä matematiikka joista L niin suoraan tiedekuntaan valita.
- Ylin_tietäjä
"Fyke, kemma..." Fyke on fysiikka kemia, tollo!!!!!
- riiooo
Ylin_tietäjä kirjoitti:
"Fyke, kemma..." Fyke on fysiikka kemia, tollo!!!!!
stadissa kemma ja fyke
- Ylin_tietäjä
Stadissa fysiikka on lyhenteenä fy, tunnetaan myös fyssana. Mikään fyke se ei täällä ole, paitsi mistään tietämättömien amisten mielestä.
- Almamaterpater
Jos Liinoskan ehdotuksen mukaan mentäisiin, tulisi liikaa halukkaita. Miten sitten karsittaisiin? Onko kaikilla L:n paperit saaneilla sittenkään motivaatiota opiskella juuri lääketiedettä. Koe kyllä rapistaa kakan rattailta, mutta ei kerro enempää soveltuvuudesta.
On se rankka järjestelmä. Kevään ylioppilaalla on tosi urakka päästä samana vuonna. Näkyy se Ressun muutamille ylioppilaille onnistuneen - tänäkin vuonna. Lahjakkaita lääkäreitä voisi tulla usemammastakin kuin niistä 150 sisään otetusta Helsingin lääkisläisestä.
Ei ole mieltä valmistaa lääkäreitä kortistoon tai ulkomaita varten. Ei olisi kyllä varaa valmistaa muitakaan ammatilaisia - ei sen puoleen, mutta niin vain taas otettiin uusia biologeja, humanisteja, kasvatustieteilijöitä ja kauppislaisia - kaikkia heitä liikaa.- fykebima
Ressusta lääkikseen eka iskulla. Eikä ole luettu yötä päivää.
- mikkimulperi
Olen ajatellut ilmoittautua Valmennuskeskuksen Lääketieteen valmennuskurssille- Takuu Marraskuu Helsinki 2015-2016.
Jos täältä löytyy joku joka on ilmoittautunut tai ilmoittautumassa k.o kurssille, niin laita minulle sähköpostia, niin saadaan molemmat alennusta kurssista!
Molemmat saavat 5 % alennusta (kolmen porukka saa 10% ja neljän- tai useamman porukka 15 %).
[email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k944174- 1403651
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah863415Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia392829- 1251693
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361546Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk141201Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191184Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221144Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421140