Maailmalla on muuallakin merkittävien henkilöiden mukan nimettyjä lentokenttiä. Siksi siis Sibelius olisi hyvä nimi Helsingin(ei siis hki-vantaa) lentokentälle.
Hki-Vantaa nimi muutettava Helsinki Sibelius
Toivotaan
16118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Sibelius. Kuka on Sibelius. Lentoaseman nimi on muutettava Erkki Tuomioja - Helsiinkin lentokentäksi!
Entäs Thelma Åkers -Vantaan asemaksi. Tai Haapasääri - Helsingin lentoasemaksi. Kahden jälkimmäisen nimen kohdalla matkustajatkin hiffaisi jo nimen perusteella miksi kenttä on kokoajan stopissa
Martti Ahtisaaren lentokenttä. Martti on sentään käynyt Afrikoissa ja matkustanut enemmän förstissä ja pineksessä kuin muu suomalainen liike-elämä yhteensä. Lentokentälle olisi olemassa hyvä kansanainvälinen kirjaintunnus: MOK.
Miksi pitaa olla Helsinki? Helsingillahan on oma lentokentta Malmilla..
Siksi kun Vantaa on Helsingin maalaiskunta oikealta nimeltään.
Ei oikealta nimeltaan,,ollut joskus helsingin pitajaa,,nykyisin Vantaa..
Joskus. Ei siitä pitkä aika ole, vuonna 1974. Maaseutua se yhä on peltoa enimmäkseen koko Vantaa. Junan tuomia siellä asuu.
Just näin. Helsinki helsinki helsinki.
miksi ei saman tien stalinin kentäksi?ei toi ryssä kaukana ole.
Vanha ehdotus
http://www.iltasanomat.fi/matkat/art-1423058883580.html
myö mökkiis ja ota ruuneberi mukaan
Kukas tää Sibelius on? Kenen bändissä soittanu? Ei ainakaan mikään kovin tunnettu kun ei kukaan tunne.
Kyllä, vois se olla joku Sibelius, Aalto tai Ahtisaari, ja ehdottomasti mieluummin Helsinki kuin Vantaa, vaikka kenttä onkin nyt Vantaalla.
Samallahan Vantaa vois vaikka muuttaa nimensä Helsingiksi, eli ne kaupungit vois yhdistää. Niin olisi kuulunut tehdä jo vuonna 1974. R.I.P. Vantaa 1974 - 2015.
Helsinki Pertti Kurikan nimipäivät international ehdottomasti!
Kenttä pitäisi nemetä samalla tavalla kuin vaikka New Yorkin JFK tai Pariisin CDG. Siis Helsinki-Kekkonen. Uusi lyhennekin olisi valmiina = UKK
Berliiniläisillä oli ajatus rakentaa Willy Brandt kenttä, mutta sattuneista syistä hanke on hieman viivästynyt
Luin Airliner World -lehdestä, että Finnairin kone lensi Bangkokista Helsingin lentokentälle, jonka nimi oli Vantaa.