olen ostamassa lumilinkoa okt käyttöön,riittääisköhän 8hv(toro8.28 lxe) vai oliskohan 10hv (toro 10.28 lxe)sopivampi,hinta eroa 110 £
lumilinko
essi
128631
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
pienellä hintaerolla saat suur.osta ihmeessä,mut jos on vähäluminen paikka pienempikin riittää,varmasti
Jos putsattava alue on iso, yli 500 neliömetriä ja sellaisessa paikassa, että lingolla voi heittää lunta turvallisesti, eli on tilaa. Niin tuollasen koneen hankinta vois olla jotenkin järkevää. Toisaalta lumikolan kanssa saa tosihyvää "hyötyliikuntaa" talven mittaan, jos vaan viitsii.
Lingot vaativat myös huoltoa/korjausta/muuta ylläpitoa pysyäkseen toimintakunnossa. Ja jos ei itse osaa niin tulee sekin hintoihinsa. Lingot ovat myös kohtalaisen herkkiä laitteita rikkoutumaan huolimattomassa käytössä ja joskus myös vaarallisia.
Jos päätät hankkia sen lingon, niin muista käyttää koko ajan jäänestoa bensan joukossa, muuten hyytyy koko laite!
Katso myös linkojuttuja otsikon "kuka tekis" alta.
Onhan se pyörämallinen linko onhan? Ne telavetoiset ovat todella kömpelöitä ja hankalia käsitellä. Telamallit soveltuvat paremmin kattolumitöihin, niillä ei riko kattopinnotteita samalla tavalla kuin pyöräkoneilla.
Tosin telakoneesta saa valmiilla osilla tehtyä pyöräkoneen (yleensä).
on pyöräkone,free wheel system toiminnolla jolla pystyt vapauttamaan vedon ja kääntymiset pitäis tällöin onnistua paremmin
Se fri wheel tarkoittaa tasauspyörästöä (planeettapyörästö), joka on aikalailla hentoa rakennetta. Mulla on kaikkiaan kolmesta 10 hp lingosta levinnyt koko systeemi parin käyttötalven jälkeen, eli pyörät lähti irti sivuille ja linko oli rungon varassa sitten siinä keskellä pihaa kaikkien ihmeteltävänä. Rakensin tilalle jäykän akselin Ovako 550 akselista, oli vähän kankeampi käännöksissä, mutta toimiva kuitenkin.
oon torolla lingonnut 10 v, en oo koko aikana remontoinut muuta kui varmmussokat terälaitteen ilmeisesti kivi aiheutti ,jään estoja en oo käyttänyt ,5hp kone B&St, 600 m2 alue tosi luminen paikka
moot.öljyn joka vuosi jako(veto koppoliin w70 öljy
Muistaa välillä asiallisesti huoltaa, eikä varsinkaan lainaile niitä kellekään.
Minulla nuo kaikki koneet ovat olleet aina ammattikäytössä (2x2000 neliöö) ja lingoilla on ollut muitakin käskijöitä. Talviloman jälkeen yleensä joutui tekemään remppaa kun tunarit tuuraajat rikkoivat koneet.
Miksi ihmeessä isopropanolia polttoaineen joukkoon? Tärkeintä lie, ettei ihan kourakaupalla lunta tankkaa. Jää pysyy jäänä tankin pohjalla pakkasessa. Ei ole yhtään sen parempi, jos se on pirtusoseena ja liikkuu vapaasti. Huonosti palaa. Ikinä en pien koneissa ole käyttänyt ja autossakin viimeksi muistaakseni Angliaan, jossa ei ollut imuilman lämmitystä.
Moneen kertaan ja ilman jäänestoa ei tule hommasta yhtään mitään. Minulla lingot ovat olleet aina kylmässä varastossa ja tehtävät alueet aika isoja. Tietysti jos linkoa säilyttää lämpimässä paikassa ja on pienet alueet, niin ongelmia ei ennätä vielä syntymään.
Työn aikana pöllyävä lumi tunkee joka paikkaan myös sinne bensatankkiin jonkin verran ja vettä on aina tankissa, jos ei paljoa niin vähän ainakin.
Olen samaa mieltä kanssasi, ei ole tarvinnut konstailla vesien kanssa kun vaan bensaa saa. Ja pikku-tipat kaseissa ei tunnu. Toisin kuin nyky-ekologi-kompakti-super-hyper-säästö-tuning
-karvanoppa-rosteri-hiilikuitu-neon...ja mitä ikinä vielä -vempaimia. Noo... ajetaan niillä talvella (otetaan liepeet pois). Niin jenkkiukkokin ajelee lakki syvällä koko talven säästäen euroja ensi kesään. T:kokemus nro. xxxxxxxxxxxxxxxx...
wee-8 ja ykää löytyy likemmä 2 milj heppaa ei sitä pysy ees perässä ku ajaa lunta
ja linko on nii kova et naapurin papalta meni henki ku ampui sitä isovarpaaseen
Mulla on ollut 8hp ARIENS reilu 10 vuotta ja varmasti hintansa väärtti aina lähtee käyntiin ulkovarastosta ilman lisäaineita ketjut on pyörissä menee niillä melkein puuhun.KYLLÄ SUOSITTELEN (naisille varsinkin) ja jos on vähänkin isompi piha.