Sibeliuksen piano

Miks tänään ei lehessä ollut juttua?
1292
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Nyt on piano saatu Monolanniemeen. Seuraavaksi se pitää saada sieltä pois. Kuinkahan se tapahtui? Veneellä, tukkilautalla, reellä, hevospelillä? Onko piano vielä aitassa vai tehtiinkö siitä saunapuita?

Äänestä
  • Huomenna ilmestyy lieksanlappu ja pianon matka Monolanniemestä voi alkaa Juhannukseen asti. Kennenkä piano se muuten oli Sibeliuksella lainassa? Vai oliko pianota ollenkaan?

    Äänestä

Hahaaaa! Nyt näyttää siltä, että teitä härnätään.

Äänestä

Olispa Sibelius ollut kaukaa viisas ja ottanut vaikka huuliharpun tai nokkahuilun mukaan lomilleen, niin voisimme unohtaa pianohomman? Mutta jos oli piano, niin millä sitten roudarit sitä pianoa kuljetti! Harmi ettei roudarit ole jättänyt jälkipolville mitään tietoa asiasta? Oliskohan verotoimistossa infoa roudarien palkasta, vai maksoiko sibbe pimeänä palkat?
Onneksi nykyisillä säveltäjillä on kevyempi kalusto, kuten sähköpiano ja urut, niin ei tarvitse enää roudata raskasta pianoa!

Äänestä

Monolan aittaa ei kannata korjata. Ketä kiinnostaa käydä katsomassa paikkaa jossa Sibelius joskus yöpynyt? Näitä Sibeliuksen yöpymispaikkoja löytyy Suomesta ja maailmalta pilvin pimein.

Äänestä

Aika lahon näköinen tönö se aitta on? Joutaisi polttopuuksi koko rötiskö, vai olisko siitä siihenkään! Turha tuommoisa romuja korjailla kun on tärkeämpiäkin kohteita! Ne jotka korjausta haluaa korjatkoon omillaan ja laittakoot sitten pääsymaksut sitämukaa jos joku sinne haluaa pällistelemään!

Äänestä

Ei todellakaan kannata korjata. Polttamalla vaikka juhannuksena siitä pääsee nopeasti eroon. Sibeliuksen hirsiaittoja Monolanniemeen saa korjausrahoilla useita Suomen hirsiveistämöiltä - vaikkapa Honkarakenteelta.

Äänestä
  • Voihan jonkin aitan seinään kiinnittää laatan, jossa mainitaan, että tällä paikalla Sibelius nuss.. eikun nukkui silloin ja silloin.

    Äänestä

Tutkimuksie i mukaan sibelius omi aitSs vain muutaman tunnin. Suurimman osan ajaTaan hän oleakeli monolannkemen kartanossa joka oli nynyisen päärakennunsen ja järven vämissä. Piano EI ole ollut tupssa aitan fötiskössä. Tohvelit oli jalassa eikä mikään taffelipia n o aitassa.

Äänestä

Voisko joku suomentaa edellisen?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kalaeemeli kirjoitti:

Miks tänään ei lehessä ollut juttua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu