Hei. Kysyisin teiltä neuvoa että miten pärjätä alle 20 eurolla 3 viikkoa? Olen opiskelija. Sain viime viikolla opintotuen mutta oli tässä kuussa niin paljon laskuja että eipä paljon jäänyt rahaa. Ei kaikki mennyt laskuihin mutta tietysti ruokakin maksaa... Nyt ei ole enää kuin tilillä alle 20 euroa. Ja olisi vielä noin 3 viikkoa ennen kuin tulee seuraava opintotuki. Miten selvitä? Onko kellään kokemuksia?
Kuinka selvitä alle 20 eurolla 3 viikkoa?
8
344
Vastaukset
- 1245145
Saatko koululla ilmaisen ruoan? Mikäli saat, niin se on ainakin aivan avainasemassa pärjäämisessä. Syöt siellä niin paljon, että varmasti pärjäät iltaan asti. Nyt ei ole varaa nirsoilla, että joku ruoka on "pahaa".
Sitten voit katsella eri kauppojen tarjoukset läpi, muista erityisesti halpakaupat. Onko jossain hyvässä tarjouksessa esimerkiksi makaroni tai hernekeitto.
Osta paketillinen puurohiutaleita. Siitä syö vaikka joka päivä monta kertaa, tosin alkaa se ehkä tökkiä, jos ei muuta syö. Mutta edelleenkään ei ole varaa olla nirso.
Mitä sinulla on kaapeissa, entä pakastimessa? Löytyykö sieltä jotain vaihtelua näihin vähän köyhempiin eväisiin.
Kuukauden pärjäät kyllä, mutta omaa talouttaa kannattaa vähän miettiä, ettei tällaista pääse uudestaan tapahtumaan.
ps. Onhan sitten tietysti olemassa ruoka-apu ja mahdollisesti sossusta voi saada apua. - torillatavataan
jos oot nainen nin torin kulmalle minarissa
- opiskelija18v
Minä saan koululta aamupalan, lounaan ja vielä päivällisen ilmaiseksi mutta nyt on työssäoppiminen niin pitää pärjätä omalla ruoalla. Rahat on hyvin riittänyt koko kuukaudelle kun koulussa saa kaikki ruoat ilmaiseksi paitsi iltapalan mutta ei se maksa paljon jos yhden jugurtin syö iltapalaksi.
- 2452356
Etsi joku hyvä sämpyläohje, katso mitä kaapissa on jo, jos mitään ja hanki puuttuvat tarvikkeet. Sämpylöitä tekee aika edullisesti itse ja niitä voi sitten puputtaa. Turha tuhlata rahaa leipään.
- kokenuttämä
Halvinta makaronia, puuroa, jugurttia (niitä halvimpia litran purkkeja) ja kenties tonnikalaa pari purkkia ja kananmunia. Siinäpä kai se mitä halvalla saat, mikä täyttää kohtuullisen hyvin ja alkaa ihan kohtalaisesti energiaa. Ostat ison paketin puurohiutaleita (maksaa 1-3 euroa?), kolme neljä pussia makaronia, jugurttia muutaman purkin ja tonnikalaa. Lisäksi kun ostat Lidlistä halvalla leipää (sämpylät noin 15-40 senttiä kpl, riippuen mitä valitset) niin etköhän selviä. Halvimpia saat yli kymmenen kappaletta parilla eurolla.
Olen kokenut tuon saman pari kertaa ja voin sanoa, ettei ole hauskaa. Siinä joutuu vain todella laskemaan jokaisen sentin ja pärjäämään vähällä. Tuo yllä luettelemani lista on se, millä selvisin itse kaksi ja puoli viikkoa enkä koulusta saanut muuta kuin lounaan valmiiksi ladatulla kortilla. Kannattaa kenties tehdä yksi "isompi" ruoka, jota syö sitten useamman päivän, esim. hernekeitto, pitsa (riippuen toki millä täytät), tai ostat kananmunia ja teet munakkaita.- vfdvdfvdfbvg37
Miksi tonnikalaa? Kallista se on.
- Tkldofdjiudt
Itsekkin ollu samassa veneessä. Ota yhteys sossuun eli hae toimeentulotukea, itekki hain ku kela sekoili mun opintotukien kans ja käsitteli niitä 2kk ja pyyteli lisäselvityspyyntöjä. Onneks sossu autto ja ymmärsi tilanteen, sain 50e kahelle viikolle ruokarahaa.
- suomikuntoon
Mee töihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37712456Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2655464Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2163964Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2142770Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov172025Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191854Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167930Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273895No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74802Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59756