Kuinka selvitä alle 20 eurolla 3 viikkoa?

opiskelija18v

Hei. Kysyisin teiltä neuvoa että miten pärjätä alle 20 eurolla 3 viikkoa? Olen opiskelija. Sain viime viikolla opintotuen mutta oli tässä kuussa niin paljon laskuja että eipä paljon jäänyt rahaa. Ei kaikki mennyt laskuihin mutta tietysti ruokakin maksaa... Nyt ei ole enää kuin tilillä alle 20 euroa. Ja olisi vielä noin 3 viikkoa ennen kuin tulee seuraava opintotuki. Miten selvitä? Onko kellään kokemuksia?

8

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1245145

      Saatko koululla ilmaisen ruoan? Mikäli saat, niin se on ainakin aivan avainasemassa pärjäämisessä. Syöt siellä niin paljon, että varmasti pärjäät iltaan asti. Nyt ei ole varaa nirsoilla, että joku ruoka on "pahaa".

      Sitten voit katsella eri kauppojen tarjoukset läpi, muista erityisesti halpakaupat. Onko jossain hyvässä tarjouksessa esimerkiksi makaroni tai hernekeitto.

      Osta paketillinen puurohiutaleita. Siitä syö vaikka joka päivä monta kertaa, tosin alkaa se ehkä tökkiä, jos ei muuta syö. Mutta edelleenkään ei ole varaa olla nirso.

      Mitä sinulla on kaapeissa, entä pakastimessa? Löytyykö sieltä jotain vaihtelua näihin vähän köyhempiin eväisiin.

      Kuukauden pärjäät kyllä, mutta omaa talouttaa kannattaa vähän miettiä, ettei tällaista pääse uudestaan tapahtumaan.

      ps. Onhan sitten tietysti olemassa ruoka-apu ja mahdollisesti sossusta voi saada apua.

    • torillatavataan

      jos oot nainen nin torin kulmalle minarissa

    • opiskelija18v

      Minä saan koululta aamupalan, lounaan ja vielä päivällisen ilmaiseksi mutta nyt on työssäoppiminen niin pitää pärjätä omalla ruoalla. Rahat on hyvin riittänyt koko kuukaudelle kun koulussa saa kaikki ruoat ilmaiseksi paitsi iltapalan mutta ei se maksa paljon jos yhden jugurtin syö iltapalaksi.

      • 2452356

        Etsi joku hyvä sämpyläohje, katso mitä kaapissa on jo, jos mitään ja hanki puuttuvat tarvikkeet. Sämpylöitä tekee aika edullisesti itse ja niitä voi sitten puputtaa. Turha tuhlata rahaa leipään.


    • kokenuttämä

      Halvinta makaronia, puuroa, jugurttia (niitä halvimpia litran purkkeja) ja kenties tonnikalaa pari purkkia ja kananmunia. Siinäpä kai se mitä halvalla saat, mikä täyttää kohtuullisen hyvin ja alkaa ihan kohtalaisesti energiaa. Ostat ison paketin puurohiutaleita (maksaa 1-3 euroa?), kolme neljä pussia makaronia, jugurttia muutaman purkin ja tonnikalaa. Lisäksi kun ostat Lidlistä halvalla leipää (sämpylät noin 15-40 senttiä kpl, riippuen mitä valitset) niin etköhän selviä. Halvimpia saat yli kymmenen kappaletta parilla eurolla.

      Olen kokenut tuon saman pari kertaa ja voin sanoa, ettei ole hauskaa. Siinä joutuu vain todella laskemaan jokaisen sentin ja pärjäämään vähällä. Tuo yllä luettelemani lista on se, millä selvisin itse kaksi ja puoli viikkoa enkä koulusta saanut muuta kuin lounaan valmiiksi ladatulla kortilla. Kannattaa kenties tehdä yksi "isompi" ruoka, jota syö sitten useamman päivän, esim. hernekeitto, pitsa (riippuen toki millä täytät), tai ostat kananmunia ja teet munakkaita.

      • vfdvdfvdfbvg37

        Miksi tonnikalaa? Kallista se on.


    • Tkldofdjiudt

      Itsekkin ollu samassa veneessä. Ota yhteys sossuun eli hae toimeentulotukea, itekki hain ku kela sekoili mun opintotukien kans ja käsitteli niitä 2kk ja pyyteli lisäselvityspyyntöjä. Onneks sossu autto ja ymmärsi tilanteen, sain 50e kahelle viikolle ruokarahaa.

    • suomikuntoon

      Mee töihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2422
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      301
      1994
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      21
      1798
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1585
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      23
      1434
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1329
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      43
      1318
    8. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1265
    9. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      37
      1151
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1036
    Aihe