Kuopion knf kokemuksia

Jormanen55

Hei osaako joku kertoa millaista tuolla on ollut jos joutunut jatkotutkimuksiin kohtausten takii? Onko siis lähetetty miksi ja mitä epäilty? Mikä ollut lopputulos? Kuitenkin vissiin suomen ainoa epilepsiaan erikoistunut sairaala...
Lähettääkö lääkäri aina sinne vai voiko hakeutua itse ilman lähetettä ilman epilepsia diagnoosia?

6

316

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Plussakuopio

      Vaajasalosta pelkkää positiivista kerrottavaa! Porissa ei osattu kirjoittaa bentsoja -80-luvulla, joten Deprakine aiheutti kohtauksia viikoittain, 2-3 päivää kerrallaan, minkä ansiosta (tavallaan) pääsin maamme parhaan sairaalan (Vaajasalo ja KYS) asiakkaaksi.

      Kuopiossa on maailman parhaat kl. neurofysiologit, neurologit, neurokirurgit ja neuropsykologit. He osaavat tieteellisen ajattelun ja vuorovaikutustaidot kiitettävästi, täydet pisteet!

      Vaajasalossa sai käydä kävelemässä, askartelemassa jne. sairaalajakson aikana, kun SatSHP:n tiloissa ollaan sängynpohjassa 25/7. KYS:n neurokirurgiasta on pelkkää positiivista kerrottavaa, sillä epilepsia poistui täydellisesti. Molemmissa psykologit osasivat työnsä.

    • Ap123455

      Kiitos vastauksesta :) oliko sulla minkälainen epilepsia?

      • kokemia

        Äidin ja SatSHP:n mielestä minulle kuului aiheuttaa puolivuotiaana epilepsia Haloperidolilla ja Deprakinella, ja status epilepticus diagnosoitiin kymmenen kuukauden ikäisenä. Kuopiossa löytyi oikea diagnoosi: partiaalinen epilepsia. Sitä ennen (ja myös edelleen) Porissa väärennettiin geenivirheeksi.
        Muualla minulle on tehty pelkkä EEG, mutta Kuopion KNF:ssa monia muitakin tutkimuksia.


    • Hushel

      Molemmat sairaalat kiertäneenä osaan sanoa että paras osaaminen Helsingissä ei Kuopiossa,hyvä osaaminen myös sielläkin

    • AliceCooper

      Kuopiossa sain minä vastaukset moneen 20 vuotta vaivanneeseen asiaan. Neurokirurgi kertoi kaikkeen syyt. Asiantuntemukseen Kuopiossa suosittelen luottamaan.

    • AP293939393

      Kiitoksia viesteistö!! No olen kuullut myös muilta hyvää..piti täältä vielä kysellä. Vissiin ovat kaikkeen erikoistuneet siellä. Minulla on määrittelemätön epilepsia nyt..... kovasti haluaisin itse sinne kuopioon kuitenkin kysymään mistä kyse...ajolupa viety ymsym. vaikea itse uskoa vaikka filmit ne näyttävät että olisi poikkeavaa... Noh kiitos vastauksista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1897
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1290
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      99
      1031
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      908
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      904
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      751
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      642
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      68
      518
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      518
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      501
    Aihe