Lehti yrittää puffata eteenpäin remontoitavia asuntoja. Niissä on kuulemma ostajan markkinat. Ostajat kuulemma yliarvioivat yleensä remonttikustannukset.
http://www.iltalehti.fi/asuminen/2015041519519954_an.shtml
http://www.iltalehti.fi/asuminen/2015041519519954_an.shtml
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tottahan tuo. Pienen yksiön remppaa kymppitonnilla hemmetin hyväksi. Hinta kuitenkin huonolaatuisella herkästi 20-30 tonnia hyvää matalampi.
Tietysti jossain ylätimpukstaniassa voivat kämpät olla niin edullisia, ettei kannata rempata.
Kuka hullu nyt ostaa minkään asunnon kun puolen vuoden päästä sen saa varmuudella paljon halvemmalla? Odottelemalla voi vain tienata.
Rahanmenoa odottamalla.
VUOKRAMENOT tammikuussa, VUOKRAMENOT helmikuussa, VUOKRAMENOT maaliskuussa, VUOKRAMENOT huhtikuussa, VUOKRAMENOT toukokuussa, VUOKRAMENOT kesäkuussa, VUOKRAMENOT heinäkuussa, VUOKRAMENOT elokuussa, VUOKRAMENOT syyskuussa, VUOKRAMENOT lokakuussa, VUOKRAMENOT marraskuussa, VUOKRAMENOT joulukuussa ----------- kaikki tappiota.
Kaikki nuo vuokramenot kuittaantuvat ja vielä saa päälle aika paksun tukon rahaa kun odottelee ja ostaa alemyynnistä halvalla. Se nyt vaan on tyhmää maksaa liikaa kun odottelemalla tienaa.
Helppoa ja riskitöntä on pysyä köyhänä. Ainoa huoli on, kenen nurkissa koskakin makoilee ja mistä saa edes yhden aterian päivässä. Luotetaan yhteiskunnan jakamaan rahaan. Ei per.le. MiIstä näitä aivottomia apinoita sikiää. Nyt tajuaa, mistä jotkut kommarit saa ääniä. Ne on näitä apinoita, jotka elää muiden tekemästä työstä.
Lehden motiiveista en tiedä, mutta kyllähän se juuri näin on.
Esimerkiksi putkiremontoitava asunto ennen remonttia on halvimmillaan.
Niillä remonteilla on hyvin peloteltu kansaa..
Ainahan voi jotain sattua tai vähintään se jenkkikaappi.
Tosiaan meneehän niitä kodinkoneita kaikissa asuin muodoissa,milloin jääkappia tai pyykkikonetta ,aina tietyin vuosin joku on uusittava,hyvällä tuurilla voi selvitä muutaman vuoden ilman mitään mutta sitten kaikki voi pasahtaa silmille samantien ja taivas mustenee kauttaaltaan niin maailman loppu olisi tullut.
Siinäpä sitä rasitetta onkin, kun uusii seuraavat:
- jääkaappi 400
- pakastin 250
- pesukone 300
- mikroaaltouuni 50
Yhteensä 1000 euroa. Oikea maailmanloppu siis. Sillä rahallahan asuu vuokralla huolettomasti kuukauden, ehkä kaksikin. Minulta ei tosin ole särkynyt yhtään konetta 10 vuoteen, joten aika kalliilta konevakuutukselta kuulostaa tuo vuokralle muuttaminen.
Velattoman ja velallisen ero voi olla vaikkapa juuri tuossa:
Kaverini uusi 5vuotta vanhan mikron, pelkkä mikro maksoi tonnin..
Pitääkö se aina olla parasta ja kalleinta?
Pesukonetta käytetään meillä niin paljon, että siinä on syytä olla kunnon kone.
Meinaa vaan olla niin, että sen remontin kulut halutaan maksattaa ostajalla, kuitenkin
Jos joku ostaa ja remontoi allergiavapaaksi esim. homeongelmaisten asunnoiksi, niin niille olisi kysyntää. Remontit tehdään kuitenkin mahd. halvalla ja myrkyllisillä materiaaleilla, joissa ei altistuneet pysty asumaan.
http://www.suomela.fi/rakentaminen/Lattiamateriaalit/Lankkuparketti-ilman-formaldehydia-on-turvallinen-kodin-sisailman-ja-ympariston-kannalta-70792