"Toimeentulotukea saavien etuuksien takaisinperintä menee jatkossa ulosottoon, jos toimeentulotuen asiakas ei pysty maksamaan kerralla koko perintäsummaa."
Yrtystuissa on toisenlaine kohtelu. Takaisinn ei peritä, vaikka tuen perusteet eivät täyty.
Toimeentuloyukien takaisinperintä ulosottoon
5
205
Vastaukset 5
- Tulotkunnossa
Kuinka köyhä pitää olla, että olisi eläissään hakenut toimeentulotukea?
- MontaaLaatua
Henkiseen köyhyyteesi tuskin saat apua, yleensä on kyseessä niin paha valuvika ettei auta edes johtava hullujenleikkaaja Paali-Sika Kääriäinen.
- peilitön
Joo se on ikävää kun annetaan vääräät tiedot,valheella on lyhyet jäljet.Peilistä löytyy syyllinen
- itssowrong
Näitä väärien tietojen antajia taitaa nykyisin löytyä kohtalaisen paljon. eri asia on, katsotaanko KAIKKI vilpilliset toimeentulotuen saajat takaisinmaksuvelvollisiksi vai onko taas osa sellaisia, joilta ei ole voinut vaatia oikeanlaista tietämystä maan tavoista ja käytännöistä ihan vain rahanpuutteen (= huono kotouttamisen tai tulkin puute) takia.
Suurista klaaneista löytyy useita henkilöllisyyksiä ja näin voidaan nostella monen kertaan rahat oman ja naapurimaan sosiaalitoimistoista, joita on tosi fansua lähetellä sinne lähtömaahan.
Kun jokainen klaanin kynnelle kykenevä jäsen hoitelee kunnialla oman osuutensa, niin eipä siinä alkuperäisväestölle jurikaan jakovaraa enää jää.
- Muuriavasten
Alkaa olla taas se aika yhteiskuntakehitystä, jolloin aletaan köyhiä kuskaamaan leireille tapettaviksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062195- 103886
- 64801
- 46790
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21706Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha511698Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76630- 64595
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23570- 57551