Maailman parhaimpia

MrJuha82outolintu

Bändejä = Abba.
Melodiat, ne melodiat.

Abba oli taidokas ryhmä.

3

1063

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Abbalainen

      Oikeassa olet. Popmusiikki perustuu kuitenkin aika vähän harmonioille ja muille muuttujille, joten tärkeintä on se, että kykenee tekemään muistettavia, taitavia ja hyviä melodioita. Abbalta taittui sointukulut, sovitukset ja melodiat kiitettävästi. Siksi se onkin yksi parhaista bändeistä maailmassa, vaikka siihen liitetään määre "hömppäpoppi". Sävellykset ovat korkealaatuisia joten ei väliä, vaikka sanoitukset, imago tms. olisivatkin vähän mautonta.

      Erityisesti Mamma Mian, Dancing Queenin, The Day Before You Camen, Knowing Me Knowing Youn ja The Winner Takes It Allin kaltaiset biisit sulattavat kyllä melodioihin mieltyneiden sydämet vielä 40 vuotta ilmestymisestäänkin.

    • fdfdf

      Abban melodiakoukut pesevät Beatlesin.

    • Rusappaeklsinorex

      Yks vanha äijä yleisessä saunassa kerra haukku ABBAa ja kehu Baccaraa.... heheh.
      niinki sekasin voi olla jotkut, ku ei mitään todellisuus pohjaa, kai s e oli vaa hänen makunsa. Baccara oli pelkkä lähes laulutaidoton, melko mauttomasti pukeutunut, rahanteko kone

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      236
      7071
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      30
      3716
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3288
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      66
      3061
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      99
      2733
    6. Tämä on persut

      Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven
      Maailman menoa
      5
      2633
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      39
      2383
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      41
      2136
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      59
      1871
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      96
      1791
    Aihe