Mercury porukan lahjakkain

MrJuha82outolintu

Deacon myös lahjakkaimmista biisintekijöistä.
May mun makuuni liian rock.

Ajatuksia?

Maailman yksi parhaita bändejä, ei kysymystäkään.
Mut väitänpä, että suomalaisista ainaki YUP, CMX ja Juice sekä Kauko Röyhkän Narttu ja J.Karjalaisen Mustat lasit-bändi pystyvät samaan.

Ulkomaalaisten bändien ongelma on usein se korni (jenkki/britti)rock, jota myös Queen teki.

9

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MrJuha82outolintu

      Myös alkuaikojen Dingo maailman parhaimpia ja tietenki Abba, Pink Floyd, King Crimson ja esim Tuxedomoon.

    • Tämätästäja

      Hyviä muusikoita. Keskinkertaisia biisintekijöitä. Mercuryllä muutama täysosuma.

      • Fbrj

        "Keskinkertaisia" Myönnän että nämä kaikkein tunnetuimmat kappaleet saattavat olla keskinkertaisia, mutta nyt (tämä ap:llekkin) menkää kuuntelemaan Mayn tekemä "The Prophet's song"... Siitä on keskinkertaisuus kaukana.


      • MrJuha82outolintu
        Fbrj kirjoitti:

        "Keskinkertaisia" Myönnän että nämä kaikkein tunnetuimmat kappaleet saattavat olla keskinkertaisia, mutta nyt (tämä ap:llekkin) menkää kuuntelemaan Mayn tekemä "The Prophet's song"... Siitä on keskinkertaisuus kaukana.

        Prophet on mestariteos ja muita mestariteoksia ovat mm Bohemian rhapsody, Innuendo ja vaikkapa mother love.


      • MyFairyKing

        Queenin hittibiisit saattavat antaa sellaisen kuvan, että he olivat keskinkertaisia biisien teossa, mutta Queen ei ikinä ollutkaan ns. "singlebändi", vaan "albumibändi". Heidän tuotannosta löytyy paljon sellaisia vähemmän tunnettuja kappaleita, jotka ovat keskinkertaisuudesta kaukana. Näistä esimerkkeinä vaikkapa II:lta löytyvä Freddien kirjoittama "The march of the black queen" (koko Queen II -albumi on kyllä hyvin upea ja nerokas kokonaisuus, vaikkei siltä hittibiisejä juurikaan löydy), "You take my breath away", "The millionaire waltz" ja Mayn upea "Prophet's song". Kannattaa ehdottomasti tutustua Queenin tuotantoon. Varsinkin 70-luvun albumit ja Innuendo ovat omasta mielestäni varsin loistavia albumeja.


      • Tyylikuintyylisujui

        Queen on kuitenkin harvoja bändejä jotka voineet julkaista 2 ja puoli Greatest hits albumeja joiden kaikki biisit oli isoja hittejä ja kaiken lisäksi valtavan monipuolisia, tuskin maailmasta löytyy toista yhtä monipuolista bändiä.


    • MrJuha82outolintu

      Keskinkertaisiako?
      Ei tosiaan, vaan laatuluokkaa hyvin monet(myös ne perusrokkibiisitkin, vaikkei kaikki niistä mun makuuni).

    • Enemmän_kuin

      No juu, Mercury teki bändin hitit 70-luvulla, 80-luvulla niitä teki kaikki ja Mercurykin taisi tajuta menettännensä lahjakkakkuutensa ja keskittyi hiomaan muiden biisejä.

      Anyway, Queen teki valtavan määrän mielettömän hienoja biisejä, joista moni helmi ei edes noussut hitiksi koska sinkkuja voi julkaista vain rajatun määrän.

    • Itseeni on eniten uponnut esim. Roger Taylorin tekemät kappaleet "A kind of magic", "Radio gaga" ja "The are the days of our lives". Kaikki Queenin jäsenet tekivät hyviä kappaleita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      243
      2211
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1440
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1406
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      371
      1255
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      22
      984
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      176
      877
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      816
    8. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      762
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      57
      746
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      685
    Aihe