Moi.
Oon 32v perheen isä, jolla vaimo ja kaksi lasta.
Painan n.89kg sekä pituutta vain 171cm.
Eli ylipainoakin löytyy.
Jonkun aikaa sitten tein löydön iholtani. Löysin punaisia jälkiä jotka muistuttavat "mansikkaluomia". Ovatkohan nämä niitä? ovat n.0,5-2mm halkaisijaltaan jotka hieman koholla iholta ja jotku ovat ihon tasalla. Eivät kutia mitenkään. Ovat olleet mulla varmaan 1kk-1v , tuon tarkemmin en osaa sanoa. Uskon etteivät ole ainakaan petekiaa.
Sitten mulle tulee kaulalle jännää täplämäistä ihottumaa ja sekään ei kutia.
Viime kuume sairastelun aikaan joskus 2014 marraskuussa, tuli jännää ihottumaa rinnan/vatsan alueelle melko laajalle, eikä sekään kutissut. Kävin kunnallisella lääkärillä ja siellä sanottiin ettei aiheuta jatko toimenpiteitä.
Sitten on ollut täs noin vajaan viikon tuollaista etovaa oloa, vähän kuin yököttäisi muttei kuitenkaan sitä tee. Sekä vaikka riittävät yöunet, niin olo ei siltikään ole mikään pirteä vaan hiukan väsynyt. Sekä pää menee helpommin sekaisin jos katson kun tytöt pyörii pihakarusellissa tai sit ite tekee kuperkeikkaa :) Mutta 4-10km kävelylenkillä useasti viikossa silti jaksan käydä, silloin kun se vaan onnistuu koska olen 3vuotiaan tyttäreni omaishoitajana, joka sairastaa (ALL) lymfoblasti leukemiaa ja kesällä 2014 se todettiin. Hoitovaste tytölle oli hyvä ja on tälläkin hetkellä oikein reippaassa kunnossa :)
Jotenkin olo on myös tyhmä sekä on hankala keskittyä joihinkin asioihin. Muisti puolikaan ei oo parhaimmassa kunnossa :)
3-4 päivää sitten söin tortilloita kanakastikkeella ja sen jälkeen pari valkosuklaa cashew pähkinää. Hetken päästä jouduin menemään vessaan kovan vatsakivun takia. Pitihän sitä sitten käydä ulostamassa ja uloste oli lähes tulkoon normaalia. Vatsakipu vain jatkoi pöntöllä ollessa ja samalla istunnalla tuli sitten kovan ponnistelun seurauksena ripulia jonka jälkeen vatsa olikin sitten parempi, kunnossa. Ennen pöntölle menoa tuli kylmähiki. Sainkohan tuolloin ruokamyrkytyksen jostain tai allergiakohtauksen!?
Sekä helmi-maaliskuussa vaivasi Iskias. Puolitoista kuukautta oli selkä kipeä kunnes pääsin sit (onneksi, luojan kiitos) yhdelle mestari selänniksauttajalle, joka korjasi selkäsärkyni sekä reisiin kohdistuvat iskias-säteilykivut. Voitte kuvitella miltä tuntui selkä/koipi vaivaisena nostaa/kantaa n.3v tytön tyysää kun hänellä itsellään ei jalat kunnolla kanna.
Että tällaisia huolenaiheita...
..ja sori kieliasuni :)
Osaako kukaan sanoa mitään näihin oireisiin?
Ihme "mansikkaluomia" yläkropassa!? ja etova olo.
3
499
Vastaukset 3
- Apoteekkari
Juu pari pirtelöö päivässä ja mobilaattia...
- Iskä_32v
Oon ihan tosissani näiden asioiden kanssa... :(
Ärsyttää tuollainen tyypillinen Suomi24:n vittuiluviesti!
Tiedän ettei tää oo oikea paikka kysellä tällaisia, mutta kysyin kuitenkin.
Onko kellään muulla ollut vastaavia oireita? ja mitä on todettu? lähinnä "mansikkaluomi" ja etovaan oloon ois kiva tietää syy....
- JÄTÄVILJATHETI
Kertovatko oireesi keliakiasta?
Koska pitkittynyt tulehdustila ja altistus gluteenille voi panna elimistön hälytystilaan, keliaakikoille kehittyy usein autoimmuunisairauksia. Sellaisia ovat esimerkiksi punahukka, psoriasis, nivelreuma, haavainen paksusuolentulehdus, skleroderma (reumasairauksiin kuuluva sidekudossairaus), Hashimoton tyreoidiitti sekä MS-tauti.
http://www.studio55.fi/terveys/article/kertovatko-oireesi-keliakiasta-lue-lista/2473112
Viljavalmisteita ei raavaskaan mies tarvitse kahta leipäpalaa, yhtä pasta-annosta tai yhtä puurolautasellista enempää päivässä, sillä muuten ei jaksa syödä kasviksia riittävästi päivässä, joita tulisikin olla jokaisella aterialla puolet aterian koosta.
Ja jos on ihan pakko syödä leipää, syö reikäleivän reikiä tai puurosta se VOIsilmä. Ne eivät lihota eivätkä aiheuta muitakaan oireita, kuten peräpukamia tai muuta suolivaivaa. Tällöin saadaan ihminen, jolla on terve reikä terveessä perseessä.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm
Syökää kasviksia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3341336Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan76933Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä61823- 120693
Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt43680Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.64676Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka38672- 49648
- 50606
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95552- 45537
- 32521
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K9516Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48515- 25505
Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain84485En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o32482- 79447
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8447Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21421