Muistakaa äänestää

Päivi Räsästä! Päivi antaa homoille piiskaa, ja homoliitot kielletään lailla.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Räsänen on toiminut ministerinä hallituksessa, jonka toimesta eduskunta on hyväksynyt sukupuolineutraalin avioliittolain. En ymmärrä sitä, että Räsänen on sitkeästi pysynyt mukana hallituksessa, jonka arvot eivät ilmeisesti vastaa hänen fundamentalistisia arvojaan. Hän olisi voinut poistua hallituksesta kuten tekivät vihreät ydinvoima-asioitten takia sekä vassarit jonkin itselleen tärkeän asian takia.
Jos arvot olisivat ohjanneet Räsäsen toimintaa, hän olisi toiminut vihreiden tavoin ja jättänyt hallituksen, äänestänyt jaloillaan.
Tuntuu pelleilyltä, jos hän nyt on joukkoineen puuhaamassa sukupuolineutraalin avioliiton poistamista, vaikka on ollut ministerinä hallituksessa, joka esitti lakia.
Mitähän hallitustyöskentelystä tulisi, jos kaikki puolueet ja ministerit toimisivat samalla tavalla? Jatkuvasti ministerit tai heidän taustaryhmänsä yrittäisivät kumota hyväksymiään lakeja. Yhteisten asioiden hoitaminen kärsisi. Hoh hoijaa!!! Näyttää siltä, että ikiliikkuja tuli keksityksi. Tällaisiinko asioihin se poliitikon energia valtakunnantasolla menee? Ei ihme, että meillä on ongelmia.

Äänestä
  • Niinpä. Vaikka en Sipilän kannattaja muuten ole, niin hänen kantansa tässä asiassa oli järkevä. Asiahan on nyt eduskunnassa hyväksytty ja presidentti on esitellyt sen. Mikäli nyt tulee asiasta uusi kansalaisaloite, niin sen läpimeno on hyvin epävarmaa, koska on paljon vaikeampaa kaventaa jonkin ihmisryhmän oikeuksia. Ihan jo perustuslainkin näkökulmasta. Eli turha on Räsäsen taistelu tässä asiassa.

    Äänestä

  • Asioiden tärkeysjärjestys näyttää Räsäsellä olevan hyvin erikoislaatuinen. Voiko sukupuolineutraali avioliittolaki ja sen kumoaminen olla niin tärkeä, että yritetään uutta kansalaisaloitetta ja lain kumoamista. Vaalikeskusteluissa on käynyt ilmi, että Suomella on paljon tärkeämpiä ja suurempia ongelmia hallituksen ja ministereitten ratkaistaviksi: suurtyöttömyys, teollisuuden kilpailukyky, kestävyysvaje, vientiteollisuuden kapea-alaisuus ja viennin lasku yms.
    Ministeritason poliitikko - luulisi, että ministerin omalta toimialaltakin löytyisi huomattavasti tärkeämpiäkin asioita vaikkapa kansalaisaloitteiden sorvaamiseen ja yhteiskunnan parantamiseen. Räsäsen maailmankuva ja totuus eivät ole tästä maailmasta.

    Äänestä

Räsänen kääntää takkinsa tarvittaessa. Ei taida olla hänellä kannatusta omienkaan joukoissa saati kirkon keskuudessa, mikäli lehtijuttuja on uskominen. Paljonko kirkosta on eronnut jäseniä Räsäsen puheiden johdosta ?

Kieltää homot, mutta paljon muutakin siinä sivussa. Ei Räsästä jäädä kaipaamaan.

Äänestä

Räsänen on käyttänyt aikansa aivan epäolennaisten asioiden ja kieltojen kanssa näpertelyyn, vaikka Suomen etu olisi vaatinut todellisia ja tärkeitä tekoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


paivi55 kirjoitti:

Päivi Räsästä! Päivi antaa homoille piiskaa, ja homoliitot kielletään lailla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu