Tosiaan, voiko silmämääräisesti nähdä, kun televisio on ollut vuosikymmeniä käyttämättä että kuvaputki on rikki? Esim. tyhjiö karannut tms. Säröt tai normaalin kulumisen osaan tunnistaa.
Mistä tietää että television kuvaputki on rikki
4
2731
Vastaukset
- putkinäkökö
Jos kuvaputken kaulalla peräosassa näkyy hehkua, niin kuvaputken tyhjiö on kunnossa. Jos tyhjiötä ei olisi, hehkulanka palaa poikki nopeasti. Kuvaputki voi mennä rikki ohuen kaulan kohdalta. Myös äkillisessä tyhjiön karkaamisessa irtoaa yleensä kuvapinnalta loisteaine osittain.
Yleensä kuvaputki kuluu käytössä siten, että kuvaputken katodin (hehkulangan ympärillä) elekroniemissiokyky heikkenee ja kuva tule suttuisaksi ja osittain negatiiviseksi ainakin suuremmilla kirkkauksilla.
Jos on pitkään käyttämättä, kuvaputken kannassa ( ja tietysti muuallakin) voi olla hapettumia ja kosketushäiriöitä.
Ei niitä kuvaputkitelkkareita kannata pahemmin korjailla. Käy mieluummin kierrätyskeskuksesta kunnossaolevan. - niinkai
Kuvaputki voi olla rikki myös siten, että kuva on värittynyt tietyn väriseksi, esim. vihreäksi ja paluujuovat ovat näkyvissä. Näin käy silloin, kun karstapiikki aiheuttaa tiettyy n tykkiin oikosulun.
- harmillista
Aivan, myös reikäpellin taipuminen kulmista aiheuttaa pahoja värivirheitä. Näin käy äkillisissä iskuissa ja tykitkin voivat vääntyä.
- niintietysti
Värivirhettä aiheuttaa myös demagnetoinnin epäkuntoisuus eikä sitä pidä sekoittaa edellisiin . Tällöin kuvan kulmat tulevat violetin sävyisiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2304136Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122614Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382345Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811416Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1121382- 481159
- 771065
- 59933
- 45926
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58911