onko ollut ihastuminen?

utelias vaimo

Mieheni vietti iltaa naisen kanssa ravintolassa ja kuulemma ensimmäisen kerram tapahtui näin yhdessäolomme aikana (20 v)vieras nainen jonka kans meni juttelemaan totesi mukavaksi naiseksi ja tanssitteli häntä, kertoivat nimet ja ammatit eli tuttustuivat.Mieheni kertoi minulle tästä saeuravana päivänä kielsi lähentelyt käsi kädes kävelyn, halailut yms. mutta sain myöhemmin selville että nainen oli halannut kun mieheni oli saatellut taxille ja takkiin oli jäänyt huulipuna tahra. Käsikynkkääkin oli kuulemma kävelty.Tuntui pahalta kun hän kertoi tämän ja menin shokkin.Hän kieltää edelleen ihastumisen eli mitä tää oli??

10

1594

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mörri

      Se että jonkun muun naisen kans voi viettää hauskaa iltaa ja halata illan päätteeksi ei todellakaan ole merkki ihastumisesta. Miehesi kertoi sinulle,olisit vain iloinen siitä että hän on rehellinen ja mitä hän turhaa alkaisi vauhkota jostain ihastumisesta jos niin ei ole käynyt. Omalla kokemuksella mustasukkaiset naiset vaan työntävät omaa miestään poispäin loppujen lopuksi,ja kaiken lisäksi aivan turhaan! Vai väitätkö ettet sinä olisi halannut koskaan miespuolista ystävääsi?sitähän minäkin=) Halaus on rehtiä ja sen ei tarvitse tarkoittaa mitään sen kummempaa. Unohdo koko juttu mielummin,koska on todella hölmöä sen vuoksi omaa päätään vaivata. Miehesi on hyvä mies sinulle.

      • Tane

        Vaikka olisikin ihastunut, niin mitä sitten? Ihastuksia tulee ja menee, puoliso pysyy. Eihän se ole mitenkään ihmeellistä, että parisuhteessa oleva kokee pienen ihastumisen johonkin toiseen. Eihän tässä pullossa eletä. Tärkeämpää on se, miten ihastukseen suhtautuu. Jos asettaa sen omaan arvoonsa eli ymmärtää, että ihastus on vain pieni mauste harmaaseen arkeen, ei kenenkään tarvitse siitä huolestua.

        Jos shokkiin menet tuollaisesta, on sinulla mielestäni pieni ongelma. Mietipä nyt tarkasti, mitä siellä oikeasti on tapahtunut. Ei yhtään mitään merkittävää!


    • se on

      Luultavasti miehesi kertoi sinnulle vaan hieman asiasta siltä varalta,että kuulet siitä jostain,niin voi sitten sanoa,että minähän kerroin jo sinulle.
      Todellisuudessa menivät sänkyyn asti.

      • fyysistä.....

        ... ei pieni pano pahaa tee, sehän on kuin juoksis kilpaa - kumpi ensiksi ehtii maaliin...

        Tiedäthän sä miltä hekuman huipulla tuntuu kun voittaa ....


    • Rakkaus kestää

      Niin,minäkin olen ollut pari kertaa ihastunut pitkän avioliiton aikana,mutta itsestähän se kiinni on,antaako tunteilleen liikaa valtaa...ja tosi Rakkaus kestää ne pienet ihastumisenkin tunteet.Harva kai silti pettämään lähtee,jos muuten asiat parisuhteessa kunnossa.Vielä ei yksikään ole minua niin hurmannut,että siitä todellista vaaraa olisi ollut..kannattaa aina punnita,onko se nurtsi sittenkään niin vihreää aidan toisella puolen,että sen takii kantsii mitään typeryyksiä tehdä.Tosi Rakkaus siis vahvempaa,kuin hetken ihastukset!

    • Kun kotona on ihana luotettava ja luottava kumppani, jonka kanssa voi jakaa sekä vuoteen että ajatukset, tuskin pieni ihastuskaan suhdetta voisi uhata. ...ellei pikku-piru kuiskuttele ja tee suotta mustasukkaiseksi.

      Sain itse nuorilla päivilläni kokeneemmalta aikuiselta naiselta hyvän ohjeen: "Anna niiden muiden lämmittää kumppanisi valmiiksi ja nauti itse sitten tuloksista, kun kumppanisi tulee hyväntuulisena ja "valmiiksi lämmitettynä" kotiin.

      Omalla kohdallani muistan, että ensi alkuun mieheni oli mustasukkainen tietäessään minun pitäneen hauskaa ja esim. tanssineen ravintolassa muiden miesten kanssa. Oikeastaan hauskan ravintolaillan lopuksi oli joskus suorastaan tylsää erota mukavasta seurasta ja tulla mörkin, kuulustevan miehen luo kotiin.
      (Työkuvioissa maailmalla liikkuessani ehdin kulkea monen miehen kanssa käsikynkkää ja vaihtaa poskisuukkoja ajattelematta houkutteluista huolimatta kertaakaan mennä sen pidemmälle.)

      Aikanaan hän sitten omastakin kokemuksestaan huomasi, että kun kotona on asiat kunnossa, ei hetken ihastuminenkaan johda sen kummempaan. Parantaa ehkä hieman itsetuntoa ja tuottaa iloa, jonka voi sitten jakaa kotona oman rakkaan kanssa.

      Luottamus lisääntyy molemmin puolin, kun tietää voivansa kertoa iloisesta illasta tarvitsematta pelätä, että toinen ryhtyy ikävällä tavalla vahtimaan ja kuulustelemaan. - Sitäpaisi eihän ketään voi väkisin pidellä, mutta hellästi pidellen rakkaus vaan lisääntyy.

      • tanssimaan ja halaamaan

        Niin jokaisella pariskunnalla on omat rajansa. Ei kaikki tykkää jos mies(tai nainen) ravintolassa pussaa ja halaa toista ja sitten tulee kotiin (kertomaan iloisesta illasta!). Ja se on ihan normaalia.

        Kun se käy molemille niin mitäs siinä. Jos ei käy, ei se tarkoita sitä että toinen olisi jotenkin tiukkapipoinen tai että sen päässä on jotain vikana.

        Esim. minä en tarvitse muiden miesten "lämpöä." Onneksi on myös olemassa paljon sellaisia ihmisiä kuin minä ;)


      • tanssimaan ja halaamaan kirjoitti:

        Niin jokaisella pariskunnalla on omat rajansa. Ei kaikki tykkää jos mies(tai nainen) ravintolassa pussaa ja halaa toista ja sitten tulee kotiin (kertomaan iloisesta illasta!). Ja se on ihan normaalia.

        Kun se käy molemille niin mitäs siinä. Jos ei käy, ei se tarkoita sitä että toinen olisi jotenkin tiukkapipoinen tai että sen päässä on jotain vikana.

        Esim. minä en tarvitse muiden miesten "lämpöä." Onneksi on myös olemassa paljon sellaisia ihmisiä kuin minä ;)

        Hei,
        en todellakaan tarkoittanut pussailua, kun puhuin poskisuukoista, enkä himokkaasta halailusta, kun puhuin käsikynkkää kulkemisesta. - Enkä halua ketään sellaiseen kehottaa. Ajattelinpa vaan, ettei toisenlaisen näkökulman esittämisestä olisi haittaa, kun joku itsekseen pyörittelee ehkä synkkiäkin ajatuksia mielessään.

        Nykyaikana lähes kuka tahansa voi "joutua" liike- tai muiden tuttaviensa halaamaksi tai tilanteeseen, jossa olisi epäkohteliasta kieltäytyä tanssimasta.


    • tanssimaan ja halaamaan

      Pettäminen on se mitä et tekis puolison läsnäolossa.

      Saa ihastua jne mutta ei ole pakko mennä tanssimaan ja halaamaan vai mitä? Jos on tarve tanssittaa ja halata muita naisia, saa mun puolesta lähteä etsimään sellaisen naisen joka viettää aikaa muiden miesten kanssa.

      Ihmiset ovat erilaisia ja jos puoliso tykkää viettää naisten kanssa aikaa ravintolassa, se vois ensin varmistaa, et se käy kumpanille. Koska ei kaikki ajattelee, että "pieni pano" tai halailu on oko.

      Totta kai sellainen tuntuu pahalta, tehkää rajat selväksi ja kun pääsette yhteisymmärykseen, jätkäkää onnellinen elämä ;)

    • on miehiä

      ...meillä on sattunut paljon pahempaa...sillä minun mieheni ei todellakaan ole noin kiltti ja fiksu kuin sinun miehesi. Mieti sitä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      188
      4790
    2. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      30
      3670
    3. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      39
      2572
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      157
      2247
    5. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      49
      1548
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1308
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1151
    8. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1142
    9. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      39
      1083
    10. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1011
    Aihe