Suomen velka 100 mrd, tässäkö ratkaisu?!

Maalaistollo86

Miksei mikään puolue tai Suomen johtotehtävissä oleva ymmärrä, kuinka helppo ja nopea olisi maksaa valtionvelka pois 5 vuodessa?!? Ja jäädä voitolle!!

Ratkaisu on todella nopea ja helppo, tyhjennetään kaikki maaseudut ja lakkautetaan pienet kunnat, kasvualustaksi ja vientituotteeksi. Sileiksi vaan kaikki ja jättikasvattamot joka paikkaan, valtion pyörittämänä.

Suomen maaseudut, maatilat, metsät ja pellot tyhjenee kovaa vauhtia, koulut lakkautetaan, terveysasemat lakkautetaan, mikseivät he ymmärrä, että pienet kunnat kannattaisi lakkauttaa kokonaan ja antaa kaikkien Suomalaisten valita minkä kaupungin ympäristöön haluaa muuttaa ja tukea siinä esim. Antaa tietty summa kohtuullista asuntoa varten, suhteessa perheen kokoon, ikään jne.

Suomi pitäisi jakaa suoraan suurien kaupunkien mukaan alueiksi, joissa keskitetysti on työpaikat, tehtaat, terveyspalvelut jne. Soteuudistus on varmaan tämän tyylistä, mutta tarvitaan paljon radikaalimpia ratkaisuja.

Kaikki maaseudut ja suur kaupunkien väliin jäävät metsät on käytettävä Suomen hyväksi, kuten Amerikassa on jättimaissi pellot yms.

Suomen pelastus voisi olla laaja jättibisnes esim. kannabiksen kasvatus koko suomen pelloilla ja metsissä sekä lääkkeeksi, että viihdekäyttöön, valtion toimesta, jolloin kannabis vetää myös turistit välittömästi tänne sitä käyttämään ja hakemaan. Valtio rikastuisi todella nopeasti. Hyvin helppo ja nopea keino.

Samoin Suomen kannattaisi kasvattaa myös kaikkea muuta viljoista, vihanneksiin ja viedä sitä ulkomaille, näin Suomi saataisiin kuntoon, mutta eivät he ymmärrä.

Miten saan ehdotukseni eduskuntaan, kun en voi pienen pohjoisen typerän tuppukylän eli Raahen asukkaana nimellisesti tehdä kansalaisaloitetta asiasta?

5

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mar654

      Piraattipuolue ajaa kannabislaillistusta tai ainakin sen edustajia. Ja ilotalot ´houkuttamaan myös Ruotsin ja Norjan viimeiset heterot öljy- ja malmirahoineen mutta ei femuilua kohti konkurssia ja niiden virheitä !

    • MarkkaTarkka

      Perus-Suomalaiset ovat ainoa puolue, joka ehkä tajuaa erota eu:sta pian ja ottaa markka takaisin, kuten Ruotsi tajuaa ja pärjää Kruununsa kanssa. Pelkästään markan arvon määrääminen sellaiseksi, että nykyisistä köyhistä eli 500 e/kk toimeentulolla elävistä tulisikin 1000 e/kk arvoisia. Se lisäisi Suomen ostovoima.

      Ihmisten varallisuus vain tuplattava, siinä pelastus koko Suomelle eli markka tai joku muun niminen Suomen valuutta takaisin, nyt ja heti.

      Helppoa ja yksinkertaista.

      • Smarffy

        Nykyinen euro on vanhan markan arvoinen. Eli rahoistamme on kadonnut viisi kuudesosaa euroaikana. Ei mikään ihme, että rahat loppuvat kaikilta.


      • takasjapian
        Smarffy kirjoitti:

        Nykyinen euro on vanhan markan arvoinen. Eli rahoistamme on kadonnut viisi kuudesosaa euroaikana. Ei mikään ihme, että rahat loppuvat kaikilta.

        Näin on käynyt... ja kauppiaat kiittää! 1Euro on arvoltaan sama kuin entinen 1 suomenmarkka, siinä vaan "näppärästi", kauppiaat kuusinkertaisti finnat ja vuokranantajat vuokrat!


      • ostovoimaton

        Ja paljonkos duunarin palkat on noussut? Ennen jos sai 40mk/t niin nyt se on 10€ eli noin 50% nousu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      229
      15147
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      132
      10553
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      122
      10122
    4. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9351
    5. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      53
      9175
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7079
    7. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      56
      6955
    8. 182
      6517
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      173
      6197
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5612
    Aihe