Suomen velka 100 mrd, tässäkö ratkaisu?!

Maalaistollo86

Miksei mikään puolue tai Suomen johtotehtävissä oleva ymmärrä, kuinka helppo ja nopea olisi maksaa valtionvelka pois 5 vuodessa?!? Ja jäädä voitolle!!

Ratkaisu on todella nopea ja helppo, tyhjennetään kaikki maaseudut ja lakkautetaan pienet kunnat, kasvualustaksi ja vientituotteeksi. Sileiksi vaan kaikki ja jättikasvattamot joka paikkaan, valtion pyörittämänä.

Suomen maaseudut, maatilat, metsät ja pellot tyhjenee kovaa vauhtia, koulut lakkautetaan, terveysasemat lakkautetaan, mikseivät he ymmärrä, että pienet kunnat kannattaisi lakkauttaa kokonaan ja antaa kaikkien Suomalaisten valita minkä kaupungin ympäristöön haluaa muuttaa ja tukea siinä esim. Antaa tietty summa kohtuullista asuntoa varten, suhteessa perheen kokoon, ikään jne.

Suomi pitäisi jakaa suoraan suurien kaupunkien mukaan alueiksi, joissa keskitetysti on työpaikat, tehtaat, terveyspalvelut jne. Soteuudistus on varmaan tämän tyylistä, mutta tarvitaan paljon radikaalimpia ratkaisuja.

Kaikki maaseudut ja suur kaupunkien väliin jäävät metsät on käytettävä Suomen hyväksi, kuten Amerikassa on jättimaissi pellot yms.

Suomen pelastus voisi olla laaja jättibisnes esim. kannabiksen kasvatus koko suomen pelloilla ja metsissä sekä lääkkeeksi, että viihdekäyttöön, valtion toimesta, jolloin kannabis vetää myös turistit välittömästi tänne sitä käyttämään ja hakemaan. Valtio rikastuisi todella nopeasti. Hyvin helppo ja nopea keino.

Samoin Suomen kannattaisi kasvattaa myös kaikkea muuta viljoista, vihanneksiin ja viedä sitä ulkomaille, näin Suomi saataisiin kuntoon, mutta eivät he ymmärrä.

Miten saan ehdotukseni eduskuntaan, kun en voi pienen pohjoisen typerän tuppukylän eli Raahen asukkaana nimellisesti tehdä kansalaisaloitetta asiasta?

5

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mar654

      Piraattipuolue ajaa kannabislaillistusta tai ainakin sen edustajia. Ja ilotalot ´houkuttamaan myös Ruotsin ja Norjan viimeiset heterot öljy- ja malmirahoineen mutta ei femuilua kohti konkurssia ja niiden virheitä !

    • MarkkaTarkka

      Perus-Suomalaiset ovat ainoa puolue, joka ehkä tajuaa erota eu:sta pian ja ottaa markka takaisin, kuten Ruotsi tajuaa ja pärjää Kruununsa kanssa. Pelkästään markan arvon määrääminen sellaiseksi, että nykyisistä köyhistä eli 500 e/kk toimeentulolla elävistä tulisikin 1000 e/kk arvoisia. Se lisäisi Suomen ostovoima.

      Ihmisten varallisuus vain tuplattava, siinä pelastus koko Suomelle eli markka tai joku muun niminen Suomen valuutta takaisin, nyt ja heti.

      Helppoa ja yksinkertaista.

      • Smarffy

        Nykyinen euro on vanhan markan arvoinen. Eli rahoistamme on kadonnut viisi kuudesosaa euroaikana. Ei mikään ihme, että rahat loppuvat kaikilta.


      • takasjapian
        Smarffy kirjoitti:

        Nykyinen euro on vanhan markan arvoinen. Eli rahoistamme on kadonnut viisi kuudesosaa euroaikana. Ei mikään ihme, että rahat loppuvat kaikilta.

        Näin on käynyt... ja kauppiaat kiittää! 1Euro on arvoltaan sama kuin entinen 1 suomenmarkka, siinä vaan "näppärästi", kauppiaat kuusinkertaisti finnat ja vuokranantajat vuokrat!


      • ostovoimaton

        Ja paljonkos duunarin palkat on noussut? Ennen jos sai 40mk/t niin nyt se on 10€ eli noin 50% nousu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      33
      2306
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      123
      1946
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1601
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      160
      1232
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1217
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      48
      1053
    7. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1046
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      66
      1028
    9. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      30
      930
    10. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      927
    Aihe