Bernin pentuni on melkein 5kk, painaa n. 15kg ja korkeutta n.50cm. painoa tulee ehkä joku reilu kilo kahdessa viikossa.
Tapasin puistossa puoli vuotiaan bernin, joka painoi yli 30kg ja oli huomattavasti isompi.
Joten, onko koirani kasvu liian hidasta? Tietäisikö joku bernien ikää koskevia ihanne painoja? Bernihän ei saa kasvaa liian nopeasti, mutta pelkäänkin että meillä kasvetaan liian hitaasti.
Tapasin puistossa puoli vuotiaan bernin, joka painoi yli 30kg ja oli huomattavasti isompi.
Joten, onko koirani kasvu liian hidasta? Tietäisikö joku bernien ikää koskevia ihanne painoja? Bernihän ei saa kasvaa liian nopeasti, mutta pelkäänkin että meillä kasvetaan liian hitaasti.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Berninpennullehan pitäisi painoa tulla 1-2kg viikossa. Onko koirasi uros vai narttu? Uroksethan kasvavat nopeammin kuin nartut. Oma narttuni painoi 5kk:n iässä 20-21kg. Nyt ikää on 7kk ja painaa melkein 29kg, painoa tulee vajaa kilo tai vähän reilu kilo viikossa, riippuen miten ruoka maistuu. Kannattaa kysyä kasvattajalta, mitä mieltä hän on koirasi koosta.
Minulla on newfoundlandinkoira ja nöffithän ovat bernejä suurempia. Meille on taasen sanottu että kasvuvauhti "kilo viikossa" on hyvä.
kasvattajan kanssa..Siis kasvattaja kertoo kyllä. Meillä kasvattaja laittoi ihan kirjeen joka kuukausi (melkein) ja ikäkausi, että miten paljon syötetään ja mitäkin, mikä on koiran painosuositus ja LISÄKSI KÄVI KOTONA KATSOMASSA TUTKIMASSA, missä mennään. Kokeili kylkiluita jne. Katsoi kävelyä,liikkeitä yleensä, raajojen kehitystä, asentoja, ontuuko jne. Luonnejutut lisäksi, ja opasti, miten menetellään missäkin ikävaiheessa, kun purraan, riehutaan ja otetaan johtajuutta itselle (koira siis). Se oli sisäsiisti jo 3 kk:n vanhana. Kasvatuskodissa oli asiaa paljon opeteltukin !ITSEASIASSA olisimme kaiken tienneet, koska tämä on jo toinen bernimme ! En pane neuvoja pahakseni. Kaikki koirat ovat yksilöitä ja kasvattaja TIETÄÄ JUURI OMAN KASVATIN EMÄN LUONTEEN JA TAVAT. Köykäiseltä koirasi vaikuttaa. MITÄ SYÖTÄT ? Mitä kasvattaja käski syöttää?? Meillä urospoika vuoden vanhana on ollut 53 kg ja 67 cm korkea, ja ihan normaali. Royal Canin Junior Maxia vuoteen saakka ja sitten samasta sarjasta sensibleä. Rasvaa pitää olla ruuassa 15 %. Raakaa jauhelihaa ja naudanluita, viiliä, yrjölän puuroa. Raaka liha ja naudanluut "tuottavat" hyvän kakan ja koirasi henki ei haise eikä koira muutenkaan. Se on "puhdas". Tämmöstä evästä. Jauhemaksaa voit lisätä yrjölän puuroon. Kokemuksella eräs "mummo"
,..että vastuuntuntoinen kasvattaja ON AIDOSTI KIINNOSTUNUT KASVATISTAAN JA PITÄÄ "HUOLTA" PENNUSTA OMASTA VAPAASTA TAHDOSTAAN JA ILMOITTAAKIN, ETTÄ "HÄNELTÄ VOI KYSYÄ NEUVOA MISTÄ VAAN, JA MILLON VAAN, VAIKKA YÖLLÄ".
Jatkossa kasvattaja on hyvin innokas vielä antamaan ns. "näyttelykoulutusta" ihan ilmaisin muitten pentujen kanssa. Yhteiskävelyäkin on ollut jat ilmaista "tapakasvatusta", VAIKKA MEIDÄN PENTU KÄVI MAKSULLISEN PENTUKOULUN, ALKEISTOKON JA VEPEÄ. Ajattele, miten turvallista ja osaavissa käsissä pentu silloin on. Jos jokin asia menossa vikaan (esim. koulutusasiassa ei onnistuta, vetää hihnassa, näykkii, räyhää jne. sisäsiisteys, kuinka sosiaalistetaan, pelot pois, kuinka olla lasten kanssa), niin heti on apua ja neuvoa tulossa. KOIRALLE NIMITTÄIN ON HELPOMIP OPETTAA UUSI ASIA, KUIN OPETTAA SE VANHASTA POIS. Me olemme onnistuneet näissä asioissa 100 %. Tietysi on kokemusta jo aiemminkin, MUTTA entinen koira oli ihan erilainen. TOSI HELPPO JA RAUHALLINEN. Nykyinen sikavilli !!! ROHKEASTI KYSYMÄÄN !!!
Siksi kysyn asiaa täältä netistä, koska minulla ei ole kasvattajaa kenen puoleen kääntyä. Koirani on löytökoira, mutta todettu berninpaimenkoiraksi, tietenkään ihan varmoja asiasta ei vielä voida olla. M&m:n nappuloita ollaan syöty ja puuroa ja naudan luita.
Kysyppä eläinlääkäriltä, kun rokotat pentusi.
Lisäksi, jos tunnet bernin omistajia, kasvattajia, kysy heiltä. Kun pennun näkee, voi sanoa paljon. Normaalisti eläinlääkäri tarkistaa pennun kun rokotetaan, painon, jalkojen asennot, hampaat yms. Löytökoira ? Kuka hylkäisi rotupuhtaan bernin ? Jos koirasi on sekarotuinen enpä osaa painosta sanoa. Sehän voi olla vaikka ajokoirankin jälkeläinen (tunnen erään semmoisen) AJurit kun vaeltaa irti metsästysaikana, niin usein käy näin.
Älä turhaan huolehdi siitä, että koirasi kasvaa hitaasti. Muista, että parempi hitaasti kuin nopeasti.