Kyselettekö hintoja vai kylvättekö rahaa ahneiden taskuun?
Karttunen otti 80 euroa laskusta toissapäivänä,, vene noin 2000 kg, kaveriltani.
Tänään maksoin 60 euroa satunnaiselle suorittajalle ja siirtomatka molemmissa
tapauksissa noin 60 metriä.
Parppein perustelut 120 euron hinnalle laskusta olivat : "Kun ei muilla ole näin
nostokykyisiä vehkeitä."
Viime syksynä Massimo nosti ja pesi veneeni, hinta 80 euroa.
Miettikää vähän, älkää aina tehkö niin kuin olette tottuneet tekemään..
Tämänhetkiset hinnat Suomenojalla
18
236
Vastaukset 18
- ykspentele
Niinpä. Keskustelu hinnoista tulisi olla oleellinen osa veneilyä ja kaikkea siihen liittyvää. Kun ei hinnoista puhuta avoimesti syntyy pelureille tilaisuus pelata yksinkertaisen veneilijän, ilman vertailupohjaa, tunteilla ja vaikuttaa kovinkin läheiseltä kaverihintaan suoritetulta tapahtumalta.
Veneilijä, älä usko yhtäkkiä tokaistua noston hntaa, ota aika sekunttarilla työn viemästä ajasta ja tukeudu realismiin. Ei! En ole kateellinen yrittäjän viettämästä kahden kuukauden lomasta etelässä, silloi kun ei nostoja/laskuja ole, mutta toivon kuitenkin heidänkin osallistuvan yhteisen kassan kartuttamiseen esim. maksamalla veronsa ajoissa ja kenties vähän ylimääräistäkin.- ykspentele
Jäi pois sitaatit tuosta "ylimääräistäkin" sanasta
- kyllähänkirpaisee
Miettikääpä paljonko yrittäjälle jää käteen tunnissa, kun maksettavana on kalustosta vakuutus, vastuuvakuutus, eläkemaksut, verot, kaluston lainan lyhennys, huoltokulut, jos kalusto on jo maksettu tai vanhaa sitten maksetaan jo ennakkoveroja.
Jotenkin näin se menee, sivusta vaan oon seurannut tuota touhua.- pihiiiiiii
Veneen lasku ja nosto on vain yrittäjän yksi murto-osa koko vuoden työsä joten vakuutus ja muut laskut ovat tässä tapauksessa pienet.8 kymppiä 2000 tonnin veneestä kuulostaa paljolta.Itselläni vene (4500) kiloa nostot ja laskut ei maksa mitään.
- Rattorikuski
Onko Espoossa yhtään traktori-lavetti yhdistelmää? Siinä investointikustannus ei ole niin suuri ja sallisi kohtuullisen isojakin kuljetuksia. Voisi tehdä mullistavan halvalla! Tälle lajityypille on suuri tilaus kun Ämmässuon venesäilytysalueelle aletaan viemään 2017 veneitä. Traktori on kaikista järkevin moottoriveneen siirtoon. Voishan sitä vaikka venekerhoihin ostaa omat lavetit ja muutaman tonnin traktorin ja viedä talkoolla veneitä talviteloille. Ei maksaisi juuri mitään.
- oihgf3
Eikä saa kuljettaa moottoritiellä.
- Peltopelle
Eipä taida muutamalla tonnilla saada kunnollista traktoria jolla viitsisi lähteä liikenteeseen. Lisäksi tavaraliikennelaki on muuttunut siten että tuossakin tarvittaisiin liikennelupa. Eikä se traktorikaan pelkällä jumalan tuulella kulje ja pysy kunnossa.Mitä sillä muutenkaan tekee kun ei olo peltoakaan.
- satamassa
Yritetäänkö Massimon veneen nostamisia estää edelleen keksimällä sen estäviä sääntöjä?
- Virkamiespskat
Näyttää ainakin liikennemerkki ilmestyneen takaisin portin pieleen!
- fiekdlzn
7,5 tonnin vene 19 m masto maksoi 160€ Parppeilla. Ihan ok hinta mielestäni. Kymppi sinne tänne ei juuri vaikuta.
Pääasia on hyvä kalusto ja että homma hoituu.- Talouspolitiikkaa
"Kymppi sinne tai tänne" ajattelu selittääkin sen miksi sinulla on vain 7,5 tonnin
vene ja vain 19 m:n masto.
- lklsnfvcid
Turvallisuus nostossa ja laskussa on ykkösasia, seuraavaksi asiallisuus, kolmanneksi hinta.
Esim. huolimaton rullalaitteen käsittely. On todella ikävää, kun rullalaite pomppii betonilla ilman suojaa ja kolhiintuu pahoin.
Ylläoleva soutuvenekin on muuten kaatuessaan aika painava. - hinnanmääräytyminen
Jokainen saa hinnoitella palvelunsa miten haluaa ja jokainen saa valita minkä palvelun ostaa oli perusteena tieto, luulo tai muuten vaan sopiva aika ja paikka.
Kohtuullista olisi kuitenkin, että palveluiden hinnat olisi julkisesti nähtävillä kulutushyödykkeen kokonaishinta veroineen tai, jos täsmällistä hintaa ei hyödykkeen luonteen takia kohtuudella voida ilmoittaa, hinnan määräytymisen perusteet; - dkfodOengld
Kaikenlaiseen pelleilyyn jengi on valmis parin lantin takia. Pari kymppiä menee veneilyn kuluissa pyöristysvirheeseen. Ahneet vaanii Suamenojalla.... Naurettavaa.
- itä_helsinki
Aika kirjavaa on hinnoittelu. Vuosikaudet nostot ja laskut maksoivat viisikymppiä kustannustason muuttumisen mukaan. Nosturina oli iso, muistaakseni noin 200 tonnimetrin autonosturi ja nostajana todella osaava sekä ystävällinen kaveri. Hän jäi pari vuotta sitten eläkkeelle ja tilalle tuli tuolta pienempi nosturiauto ja kuski, jonka asiakaspalvelutaidot olivat toisella tapaa omaa luokkaansa. Hinta nousi kahdeksaan kymppiin. Tänä vuonna otettiin toinen yrittäjä. Nyt hinta oli 90, mutta suorastaan mielelläni maksan vaikka kuskin käytöksestä sen kympin enemmän.
- vertailuluvut
Hinta on pk-seudulla noussut moninkertaiseksi noin 10:ssä vuodessa. 2000-luvun alkupuolikkaalla selvisi nostosta kolmella-neljälläkympillä.
- VitosenPizza
Kymmen vuotta sitten tehtiin paljon hommia ilman kuitteja ja jätettiin eläkkeet ja sotumaksut maksamatta. Byrokratiakin on lisännyt vaatimuksia, nosturiauton kuljettejalla täytyy olla ammattiajokortti (eri asia kuin liikennelupa).
Vaikka paperilla näyttää siltä, että verot eivät ole kauheasti kiristyneet, niin käytännössä pimeiden töiden tekemisen loppuminen on lisännyt verotaakkaa olkoonkin, että pimeästi tekeminen on aina ollut laitonta.
- Trocadero
Kuinkakohan monelle tarjottiin maksusta kuittia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2361449Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va2681025Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan93781Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan68772Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48713- 109609
Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34574Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27573Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.46548Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 40481
- 31471
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺47441Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain75440- 77412
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8407- 30403
- 27400
Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33390Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21381