Onko se totta että Saunalahti ADSL-liittymien sekä laajakaistallisen Elisa Viihteen, jos tekniikkana ADSL, uusmyynti on lopetettu? Jos on totta niin kummaa touhua. Helsingissä ei saa aina muuta kiinteää yhteyttä etenkin jos asuu vanhassa omakotitalossa (vain uusille okt-alueille tuodaan kuitua) eikä mobiili todellakaan voi korvata kiinteää yhteyttä!
Eikä aina kerrostalossakaan saa muuta kiinteää yhteyttä jos operaattorit ei ole vetäneet kuitua taloon.
ADSL-liittymien myynti lopetettu?
15
247
Vastaukset
- ei_lopetettu
Ei ole lopetettu, saatavuushaussa on jokin häiriö vaan.
Moi ihmettelen,
ei ole lopetettu Elisan Saunalahti ADSL-liittymien myyntiä :) niitä on edelleenkin saatavilla osoitteesta riippuen. Saatavuushaussa on tosiaan varmaankin ollut jokin tilapäinen häiriö.
Jarkko / Palstatiimi
http://elisa.fi/palsta- mielenkiinnosta-kysyn
Entäs lankapuhelinliittymien uusmyynti? Kotipuhelinta en mielelläni ota, koska se toimii matkapuhelinverkossa.
- uusmyynti_lopetettu
Elisa on lopettanut lankaliittymien uusmyynnin, ikävä kyllä. :(
Tuolla sivulla mainitaan että myynti lopetettu:
http://asiakastuki.elisa.fi/ohje/55/
Eivät edes suostu siirtämään olemassaolevaa liittymää uuteen osoitteeseen muuton sattuessa. - valituksia
Puuttuisikohan viestintäministeriö asiaan jos niille valittaisi?
Valittajalle operaattori ilmeisesti tarjoaisi GSM-pöytäpuhelinta. Sama asia toisella tekniikalla.
- Eri-asioita
Kollimaattori kirjoitti:
Valittajalle operaattori ilmeisesti tarjoaisi GSM-pöytäpuhelinta. Sama asia toisella tekniikalla.
GSM-pöytäpuhelin ei todellakaan ole sama asia kuin kiinteä puhelinliittymä vaikka operaattorit niin haluavatkin uskotella (ja osa asiakkaista valitettavasti uskoo). Toimintavarmuudessa on merkittävä ero.
Eri-asioita kirjoitti:
GSM-pöytäpuhelin ei todellakaan ole sama asia kuin kiinteä puhelinliittymä vaikka operaattorit niin haluavatkin uskotella (ja osa asiakkaista valitettavasti uskoo). Toimintavarmuudessa on merkittävä ero.
Totta tuo. Maaseudulla GSM-pöytäpuhelin saattaa olla hiukan toimintavarmempi.
- ei.sitten
VOIP-liittymä voisi olla vaihtoehto.
- ei_saa_vaihdettua
Kollimaattori kirjoitti:
Totta tuo. Maaseudulla GSM-pöytäpuhelin saattaa olla hiukan toimintavarmempi.
GSM-pöytäpuhelin on aika huono idea: Siinä oleva akku kun on yleensä aina latauksessa, niin se kuoleutuu parissa vuodessa. Sen jälkeen kun tulee sähkökatko, puhelin menee mykäksi heti ensimmäisen puhelun aikana. Toivottavasti se ei ole hätäpuhelu..
- näinkö-hän
Tämä tarkoittanee yrityskäyttäjille suunnattua Elisa ADSL -tuotetta? Kuluttajille ei Elisa ADSL:ää ole myyty vuosiin, vain Saunalahti ADSL -liittymiä?
Olenko oikeassa?
- VoIP_
Eikö Suomessa ole tarjolla Triple-Play paketteja, eli netti / tv / ja rajaton puhelin (VoIP) samassa?
Rajattomat puhelut sisältyvät pakettiin ja maista ja soppareista riippuen voi soittaa ympäri Eurooppaa vapaasti. Toisinaan kotimaan puhelut rajattomia ja samoin kaikki muut sopimusmaiden puhelut lankapuhelimiin, mutta viimeksimainitut toimistoajan ulkopuolella ja rajattomasti viikonloppuisin. Osalla ei kellonaikarajoituksia toisiinkaan maihin.- ei_ne_ymmärrä
Suomalaiset operaattorit ei ymmärrä Triple-Playn päälle, lisäksi suomalaisoperaattorit on niin kännykkähullua, samoin kuin taviskansakin, että kännyköillä pitää korvata kaikki. Itse kyllä kannatan Triple-Play pakettia jos sellaisia vaan saisi suomessakin.
- VoIP_
ei_ne_ymmärrä kirjoitti:
Suomalaiset operaattorit ei ymmärrä Triple-Playn päälle, lisäksi suomalaisoperaattorit on niin kännykkähullua, samoin kuin taviskansakin, että kännyköillä pitää korvata kaikki. Itse kyllä kannatan Triple-Play pakettia jos sellaisia vaan saisi suomessakin.
Hhhmm...mikähän heillä siinä on jarruna kun se niin monissa maissa on toimivaksi osoittaunut kokonaisuus jo monien vuosien takaa, eli ilmeisesti liki win-win tilanne. Takavuosina Suomi oli yksi alan edistyksellisimmistä maista.
Ainoa ongelma on se, että jos operaattorin tekniikka on epävakaa ja epäluoettava, niin pahimmassa tapauksessa kaikki linjat saattavat olla samaan aikaan poikki, varsinkin jos on vielä 4 - Paly (joita monet toisaalla tarjoavat), eli mobiilikin yhden ja saman operaattorin varassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1728451KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4527620Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763880Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521613685Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183054Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552825Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv432060- 1262056
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231893Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211801