Uskovainen on iloton ja apaattinen

Miksi?

Siksi kun usko ja säännöt kahlitsee:)

Sen näkee kun seuraa elämää...
1851
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Nyt meni väärin, me ollaan iloisia ja onnellisia.

Äänestä

VL-uskovaisia hallitsee jatkuva SYNNIN pelko ja Helvetin pelko....Niin se on...On "aivopesty" sellaisiksi...

Lestaatiolaisille ei suositella lukemaan herätysliikken historiaa 1800-1900 lukujen väliltä

Raamatun lukemista ei suositella...Sillä vanha testamentti kertoo esim. seksin iloista-> se oli vapaata nautintoa.

Ei kannata lukea mitään koska "tulee" epäilyksiä. Ne pitää pyytää anteeksi...

Äänestä

Tietämättömät pelkäävät!
On aivopesty teko-opilla, josta armo on hukassa.

Äänestä

Sydämen ilo ei ehkä näy ja ulkoisesta ilosta en perusta.

Äänestä

No ainakin normaalin tallaajan silmissä....siin puhun noin 7,3 miljardista..

Äänestä

Totta on, iloton vl.
Oli jokin aika sitten töissä eräässä paikassa muutamia vl nuoria poikia.
Jokainen < 15 v. poltti tupakkaa.
Muutamia vl poikia vaihtui työssä. Kaikki olivat hyvin syvämietteisiä. Saattoivat yhtä äkkiä
jäädä tuijottamaan yhtä kohtaa. Oli lähellä työtapaturma, kun ei seurannut työkonetta.

Jää vaikutelma, että ennen sitä vl seuroissa saarnattiin Jumalasta ja Jeesuksesta,
nyt Saara äidistä. Apaattisella kiertolaisvanhuksen saarnamiehen suulla. Pelotellaan ihmiset kuoliaaksi.
Syntilistat ovat mitä ihmeellisempiä.
Ei ihme, että vl itsemurhatilastot kukoistavat
------

Äänestä

Uskonnollisten lahkojen mielenhallinnan keskeisimmistä tavoista on laadittu muistisääntö, jossa ovat kirjaimet T.A.K.T.

Tunteiden hallinta

Lahko määrittelee, millaisten tunteiden tunteminen on sallittua ja suotavaa, kun on kysymys lahkon johdosta, lahkotyöstä, oppinäkemyksistä tai entisistä lahkolaisista.

Ajatusten hallinta

Lahko ohjailee ajatuksia sallittuihin ja suotuisiin uomiin, niin että henkilö oppii ajattelemaan asioita, jotka ovat lahkon kannalta myönteisiä. Henkilö opetetaan torjumaan kielteiset ajatukset. Jäsenet oppivat pysäyttämään omat ajatuksensa, jos ne menevät kielteiselle tai kriittiselle alueelle

käyttäytymisen hallinta

Lahko ohjailee elämää tiukoin käyttäytymissäännöin. Lahkotyö tai muu lahkon määräämä rutiinikäyttäytyminen sitoo ihmistä, koska sitä mitä jatkuvasti tekee ei kyseenalaista


Tiedonsaannin hallinta

Lahko ohjaa hankkimaan tietoa vain ja ainoastaan sallituista, eli lahkon omista lähteistä ja pyrkii estämään kriittisen tiedon leviämistä. Internetissä tai kirjoissa ja lehdissä julkaistut entisten lahkolaisten kirjoitukset ovat kiellettyä kirjallisuutta.


http://fi.wikipedia.org/wiki/Mielenhallinta

Juuri

Äänestä

Muistan hyvin kun 20-30-40 olin vielä VL-liikkeen piirissä niin se on se kun kaikki on syntiä!

Ei saa ELÄÄ elämää....niin se on vaikka elämä on tarkoitettu ELETTÄVÄKSI

Toivoisi, että liikkeen johto "hieman" hellittäs "syntilista" kontrollia...;)

Äänestä

Seuroissa sanottiin, että iloitse ainoastaan taivaassa, älä maanpäällä.
Ilo on pois.
"Pieniä on vl elon onni suurin onni suruja"

Äänestä

Lahden Seudun Ry:llä jatkuvasti minua häiritsee siinä sivusalissa poikien levoton käyttäytyminen ja tuolien kolistelu ja ihmettelen, eikö vanhemmat osaa kasvattaa lapsia oikein käyttäytymään. Vai eikö heillä ole aikaa lapsilleen?

Äänestä

Noinko se ottaa lujille lestadiolaisten vaalivoitto. Onko asialla hellarit vai joku muu ryhmä.

Äänestä

Juu...hyvä avus maailman mieheltä. Ulkopuolisesta näyttää siltä juu - koska VL ei nauti tästä elämästä yhtään....kaikki "ilot" musiikki, seksi, alkoholi yms on isoa syntiä ja helvettiin joutuu...lisäksi tulisi olla vapaa aikana vl ystävien kanssa ....

on se aikamoista..

Äänestä

Kai se on se synnin pelko...kaikki (tai) paljon asioita on vaan kiellettyä....

Äänestä

Ei uskovainen ole iloton, Hänellä on julistettavana maailman suurin ilosanoma ja Hän iloitsevat siitä.
Lestadiolaiset taas on niin tiukassa hirressä lahkossaan, ettei uskalla edes hymyillä.

Hoitokokouspelko, sekä pelko helve..tistä, joka on odotettavissa.

Äänestä
  • Hei, Kesitas!

    Me ollaan onnellisia uskostamme ja avustamme iloiten lähetystyössä.

    Äänestä

  • TÄHTIRYHMÄ kirjoitti:

    Hei, Kesitas!

    Me ollaan onnellisia uskostamme ja avustamme iloiten lähetystyössä.

    Ja ollaan siis vl:iä!

    Äänestä

Mä oon uskossa ja nautin elämästä vapautunein sydämmin.
On ihmisiryhmiä ei uskovaisissa ja uskovaisissa, jotka eivät ymmärrä meikäläisen erikoista ja välillä omalaatuista huumoria.
Aikaisemmassa viestissä joku kirjoitti sydämmen ilosta ver. ulkoinen ilo.
Sydämmen ilo on tärkeämpi kuin ulkoinen ilo, se on totta.
Balanssin löytäminen näiden ilomuotojen kanssa on tärkeintä.
Siunausta kaikille lukijoille.
Jeesus rakastaa meitä kaikkia sellaisena kun me ollaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


juurikin kirjoitti:

Miksi?

Siksi kun usko ja säännöt kahlitsee:)

Sen näkee kun seuraa elämää...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu