Näyttää että Octavia olisi parhaiten menestynyt automalli kautta historian. Löytyykö toista joka laittaisi kampoihin:
http://www.skoda.fi/testivoitot/pages/octavia.aspx
Ehkö VW Golfilta voisi löytyä hyvää menestystä myös.
Tiedän että tämä sapettaa monia täällä trollailevia, mutta koitetaan pysyä faktoissa. Onko muita?
http://www.skoda.fi/testivoitot/pages/octavia.aspx
Ehkö VW Golfilta voisi löytyä hyvää menestystä myös.
Tiedän että tämä sapettaa monia täällä trollailevia, mutta koitetaan pysyä faktoissa. Onko muita?
Vastaukset 42
Vanhimmat
Tynnyrissäkö sitä on vartuttu?
Kysy sitä hiljaa itteltäs! Joka väittää Octaviaa huonoksi autoksi, elää säkki päässään.
Vastauksista päätellen ei taida löytyä parempaa, mutta ei vielä julkisteta voittajaa :)
Mites Mercedes, eikö johtotähti ole aina testivoittaja?
Mersun tähti on himmennyt jo kymmeniä vuosia sitten.
Se himmentää tähteä kummasti kun samalla rahalla saa kaks autoa kun yhden tähden
Ehkä se olis kuplafolkkari, mutta sihen aikaan ei ollut internettiä eikä suolipalstaa, jossa asiasta olisi voinut vääntää.
Noh, katsoskun tästä hintaluokasta ei löydy parempaa. Suorituskyvyllisestikin joutuu laittamaan tuplasti rahaa että pystyy samaan. Noh, Seat ehkä poikkeus mutta se onkin konserniauto
Sanooko mitään esim. Ford F150 tai Mustang tai.....
Mitä näistä utomallesita pitäisi sanoa? Ovatko erityisiä testivoittajia ja jos ovat niin missä? Laitatko kommenttiesi tueksi jotain faktaa?
melotoosat ongelmana kaikkialla,
http://translate.google.fi/translate?hl=fi&sl=en&u=http://www.honestjohn.co.uk/forum/post/index.htm?t=101808&prev=search
popkorn kattiloita
Ei sano mitään. Sillä nuo eivät ole voittaneet jokaista vertailua missä olleet mukana. Toisin kuin Skoda. Näin se vaan menee.
Olen homo.
God for you. Me skodistit olemme kuitenkin ihan tavallisia heteroita, trolli saa olla ihan mitä itse haluaa.
Onko muita testituloksia, koska seuraavat testit jonka Skoda voittaa?
No ei Sokotalla sitten mikään muu malli myykkään mitään! Sokotan myynti on Okun myynnistä kiinni!
Aivan sama.....tyhmää lässytystä.
Kun tavaratilan koon painoarvo on testissä 80% ja halvan muovisen sisustan loput 20%
Mutta missä on se trollaajan painoarvo? Ei missään!
No höpsis. Ocu on pikkumerkki. Maailmalla sillä ei ole merkitystä. Euroopassakin varsin merkityksetön malli.
Ei Suomen, Tsekin ja Puolan hyvän myynnin kannata antaa hämätä.
Usassa ei edes tiedetä mokomasta, vaikka se sentään on maailman merkittävin automarkkina. Joku outo itäeurooppalainen vekotin...
Ei kannattaisi näihin tyhmiin kirjoituksiin vastata, mutta edellisen hehehettäjän kannattaisi syventää tietämystään eri maiden ensirekisteröintitilastoilla. Yllättävän monessa maassa Skoda on rekisteröintitilastoissa kymmenen parhaan joukossa.
Niin, ja pallopäät aina vetoaa tuohon USA:n myyntiin. Katsokaas kun Skoda ei ole ehtinyt vielä tehdä ensimmäistäkään elettä markkinoidakseen autojaan jenkeissä. Markkinoita näkyy riittävän Euroopassa ja Aasiassakin. Koko ajan pitää tehtaita vaan laajentaa.
No ei tosiaan kannattaisi vastailla tyhmiin kirjoituksiin, mutta teen kuten sinäkin höhöttäjä.
Jos kirjoitetaan 'kautta aikain parhaiten menestyneestä autosta', niin siihen ei tosiaan riitä muutaman itä-eurooppalaisen maan ja Suomen myyntilastojenkärkisijat. Ei läheskään. Eikä sekään, että jossain muussakin Länsi-Euroopan maassa auto on jossain kymmenen myydyimmän joukossa.
USA on maailman autoistunein maa, joten sen ohittäminen 'kautta aikain parhaiten menestyneen auton' titteliä määritettäessä on hieman vaikeata.
Näyttää jatkuvasti siltä, että Suomessa niin yleiseksi noussut auto hämää ihailijoita luulemaan, että niin on kaikkialla muuallakin. Eihän tarvitse mennä kuin Ruotsiin, niin katukuva muuttuu radikaalisti Octavian osalta. Puhumattakaan lähes mistä tahansa länsi-eurooppalaisesta maasta.
Ihan voi käydä asian toteamassa tilastoista, ensirekisteröinti- ja liikenteessä jo rekisterissä olevien autojen tilastoista. Octavia on melkoisen kaukana 'kautta aikain parhaiten menestyneestä'. Eihän se ole edes sitä Suomessakaan, saati laajemmin Euroopassa tai peräti maailmanlaajuisesti.
Onko fakta kova pala purtavaksi? Ja miksi?
Miksi olisikaan tärkeää saavuttaa jokamiesmallisten bulkkiautojen ykköstila? Mitä se todistaisi? Sitä, että auto on jokaisen autonhankintaan kykenevän kaduntallaajan hankittavissa. Sitä titteliä ei monikaan arvostettu automerkki edes halua.
Niin arvostettu automerkki...
Eipä ole.
Olkaa kilttejä, ostakaa paljon uusia skodia,
jotta me saamme sitten halvalla parin kolmen vuoden ja 50 000 km ajettuja.
Nytkin ovat hyvin edullisia, mutta aina kivempaa jos vielä hinnat laskevat
Tälläisen persaukisen kolmen mukulan isän kannalta ocun ainoa huono puoli on se valitettava tosiasia että ocut, varsinkin dieselfarkut, pitävät hintansa, kun tuohon yhtälöön lisää allekirjoittaneen ajokilometrimäärän joka pyörii luokkaa 1000km/vk jka taas tarkoittaa vaihtaessani autoa varsin suurta välirahaa. Ostan noin kolmivuotiaita autoja, pidän niitä 5-6v jolloinka kilometrejä on n. 400tkm.
Testivoitot ajataan uudella autolla,
.
olisiko testivoittoja kestävyydestä, huoltokäynneistä, jälleenmyyntihinnasta 50 000 ajetuna.
Meidän mikään muu merkki ei ole aiheuttanut ylimääräisiä korjaamokäyntejä kuin "tämän palstan auto", useammassa ei ole yhtään huoltokäyntiä, merkkiliikkeessä 120 000 km mennessä, vain "kumikorjaamossa" jossa olen kesäisin öljyt ja suodattimet vaihdattanut.
Jälleenmyyntihinnasta löytyy paljonkin tietoa ja tilastoa. Kun loppuvuodesta autonvaihto alkoi olla ajankohtainen farkkuocu oli varteenotettava vaihtoehto,hintataso vaan oli minulle turhan korkea. päädyin sitten 1,2tdi fabiaan, tiloiltaan lähes entisen neloskoppasen farkkugolffini kokoinen, toki ocu olisi antanut lisätilaa.tuo fabia on toistaiseksi ollut täysin viaton, yhden kerran minun aikanani normihuollossa käynyt. seuraava huolto 150tkm.
Katsastustilastojakin on julkaistu vuosikausia. Ocu sijoitus ei niissä kovin kummoinen ole ollut. Esim pari vuotta sitten Saksan suurimman katsastajan tilastoissa Ocu romahti parisenkymmentä pykälää alaspäin noin 60. sijalta noin 80. sijalle. Kyseessä oli siis Saksan kolmivuotiaiden automallien tilastot.
Myöskään 100.000 km:n kestotesteissä ei ocu ole juhlinut.
AUTOBILDIN LAATURAPORTISSA SKODA OLI LAADULTAAN YHTÄ HYVÄ KUIN BMW JA AUDI.
Miksi kärsiä Skodan halvasta tunnelmasta kun samalla rahalla saa hyvin mukavia länsiautoja?
Skoda on länsiauto ja voittaa testeissää muut.
Tuskin edes parhaiten menestynyt venäläinen auto. Kyllä Lada oli ehdoton huippu. Ja Mosse oli aikansa kunkku 50-60 -luvuilla.
Myös Volkkari on ottanut paljon voittoja.
Skodan vankka osaaminen on palkittu.
Eipä taida löytyä.
Siltähän tuo näyttää.
TODELLISUUS ON KAUKANA HYVÄSTÄ,näin oikea omistaja
Yritä Kiala Viulu saada välilyönti kohdilleen.
Sitäpaitsi se valehtelee kirjoituksessaan, ei se ole mikään oikea omistaja vaan räkäinen trolli.
Skoda on paras.
Ei ole.Kyllä Toyauota on kakeinparas.pitää vaan muistaa tuuletta peräluukku vaan usein.
Ei löydy muilta vastaavaa menestystä.