Kaipaillaa vinkkejä, gerbiilityttö lihoo?

huolestunutgerbutyttö

Eli omistan kaksi vuoden ikäistä gerbiilityttöä. Nyt on käynyt niin, että toinen on lyhyen ajan sisällä lihonut huomattavasti. Ruokavalio on ollut täysin sama kuin ennenkin, joten se tuskin on asian takana. Luna on myös liikkunut normaalisti, ellei enemmänkin, kaivaessaan tunneleita ja juoksennellessaan. Tyttö on aina ollut näistä kahdesta isokokoisempi, mutta ei koskaan noin valtava. Suurin kysymys kuuluukin: voiko Luna olla tiineenä? Ikää löytyy kuitenkin jo vuosi ja ovat aina asuneet kaksistaan. Mistä muusta voisi olla kyse?
Ja ennenkuin joku tulee inttämään, vien Lunan tottakai eläinlääkärille heti, kun olen selvitellyt enemmän asiaa ja kuullut teidän mielipiteitänne. Ja ei- ensikertalainen en gerbiilien kanssa ole, vaan näitä ennen olen omistanut kolmen ja kahden gerbun joukot. En vain ole koskaan aiemmin törmännyt tällaiseen.

Kiitos!

8

357

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huolestunutgerbutyttö

      Tarkkailin ja tutkin Lunaa tänään ja huomaan, ettei anna koskea vatsaan ollenkaan. Ennen on tykännyt kun silittelee, mutta nyt kavahtaa ja vaihtaa paikkaa. On myös vetäytyneempi kuin ennen, eikä oikein tee muuta kuin kaivaa tunnelia ja rakentaa pesää. Ei liiku enää ketterästi, vaan enemmän vaappuen. Ei kuitenkaan vaikuta siltä, että Lunalla olisi kipuja ja silmät, turkki yms. perusteella vaikuttaa terveeltä. Onhan gerbiilit hyviä piilottelemaan kipua, mutta edellisillä kivun (ja sen piilottelun) on selvästi huomannut. Eläinlääkäriin en saa yhteyttä ennen huomista, kun nyt on tässä lähistöllä kaikki paikat kiinni. Äkkiä kaivataan neuvoja.

    • Sedä

      Joku suolisto-ongelma? Kakkaako normaalisti? Ummetukseen/suolitukokseen auttaa esimerkiksi tölkkiananaksen mehu. Voi olla myös sisäisiä kasvaimia.

      • huolestunutgerbutyttö

        Kiitos vastauksesta!
        Luna näyttää kyllä kakkaavan ihan normaalisti, eikä uloste ole löysää. Voisin varmuuden vuoksi testata tuota ananasmehua, ei siitä varmasti mitään haittaakaan ole.


    • Sedä

      Positiivista, että se kuitenkin puuhailee, jos se olisi apaattinen, niin kannattaisi ainakin olla huolissaan. Toivottavasti olisi jotain ohimenevää :/

    • pieniinpäin

      Epäilen tiineyttä. Varaudu eristämällä erikseen. Huomennahan se selviää, kun pääset lääkäriin.

      • huolestunutgerbutyttö

        Oi oi. Toisena asumusmahdollisuutena olisi vain hamsterin muovinenhäkki/kuljetusboxi, jossa Luna ja Ruut ovat olleet aina terran puhdistuksen ajan. Kokoa tuolla on vain n. 31×43cm. Kumpi gerbiileistä kannattaisi laittaa tuonne, naaras vai mahdollinen uros? Toisaalta Luna saisi olla tuolla rauhallisemmin mahdollisten poikasten kanssa, mutta voiko se ahdistua noin ahtaasta paikasta? Ruut taas varmasti tylsistyy tuolla, voi apua. Voiko gerbiilit laittaa takaisin yhteen synnytyksen jälkeen?


      • pikakurssi

        Kai kävit lääkärissä? Siellä saat varmuuden.
        Jos on tiine, ostat isomman toisen terran tietysti. Tai lainaat joltakin, peset ensin hyvin.

        Ja uros on pidettävä erossa, kunnes poikaset on saaneet oman kodin.
        Ja jos et halua enää gerbiilejä, pitäisi uros leikkauttaa.


      • tavallinentarina

        Gerbiili voi ilmeisesti syödä poikasia. Lisäksi uros voi astua vasta synnyttäneen naaraan ja heti perään voi tulla toinen poikue.
        Poikasille pitää löytää koti. Katso gerbiiliyhdistyksen sivuilta gerbiilin lisääntymisestä.
        Onhan se tietysti mahdollista, että se on sairaskin, mutta tuollainen tyttösen "äkillinen lihominen" lienee se tavallisin ja vanhin syy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      79
      1877
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1202
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      954
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      879
    5. 85
      723
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      65
      710
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      674
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      67
      637
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      64
      574
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      571
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      548
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. 36
      514
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      408
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      408
    Aihe