Kaipaillaa vinkkejä, gerbiilityttö lihoo?

huolestunutgerbutyttö

Eli omistan kaksi vuoden ikäistä gerbiilityttöä. Nyt on käynyt niin, että toinen on lyhyen ajan sisällä lihonut huomattavasti. Ruokavalio on ollut täysin sama kuin ennenkin, joten se tuskin on asian takana. Luna on myös liikkunut normaalisti, ellei enemmänkin, kaivaessaan tunneleita ja juoksennellessaan. Tyttö on aina ollut näistä kahdesta isokokoisempi, mutta ei koskaan noin valtava. Suurin kysymys kuuluukin: voiko Luna olla tiineenä? Ikää löytyy kuitenkin jo vuosi ja ovat aina asuneet kaksistaan. Mistä muusta voisi olla kyse?
Ja ennenkuin joku tulee inttämään, vien Lunan tottakai eläinlääkärille heti, kun olen selvitellyt enemmän asiaa ja kuullut teidän mielipiteitänne. Ja ei- ensikertalainen en gerbiilien kanssa ole, vaan näitä ennen olen omistanut kolmen ja kahden gerbun joukot. En vain ole koskaan aiemmin törmännyt tällaiseen.

Kiitos!

8

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huolestunutgerbutyttö

      Tarkkailin ja tutkin Lunaa tänään ja huomaan, ettei anna koskea vatsaan ollenkaan. Ennen on tykännyt kun silittelee, mutta nyt kavahtaa ja vaihtaa paikkaa. On myös vetäytyneempi kuin ennen, eikä oikein tee muuta kuin kaivaa tunnelia ja rakentaa pesää. Ei liiku enää ketterästi, vaan enemmän vaappuen. Ei kuitenkaan vaikuta siltä, että Lunalla olisi kipuja ja silmät, turkki yms. perusteella vaikuttaa terveeltä. Onhan gerbiilit hyviä piilottelemaan kipua, mutta edellisillä kivun (ja sen piilottelun) on selvästi huomannut. Eläinlääkäriin en saa yhteyttä ennen huomista, kun nyt on tässä lähistöllä kaikki paikat kiinni. Äkkiä kaivataan neuvoja.

    • Sedä

      Joku suolisto-ongelma? Kakkaako normaalisti? Ummetukseen/suolitukokseen auttaa esimerkiksi tölkkiananaksen mehu. Voi olla myös sisäisiä kasvaimia.

      • huolestunutgerbutyttö

        Kiitos vastauksesta!
        Luna näyttää kyllä kakkaavan ihan normaalisti, eikä uloste ole löysää. Voisin varmuuden vuoksi testata tuota ananasmehua, ei siitä varmasti mitään haittaakaan ole.


    • Sedä

      Positiivista, että se kuitenkin puuhailee, jos se olisi apaattinen, niin kannattaisi ainakin olla huolissaan. Toivottavasti olisi jotain ohimenevää :/

    • pieniinpäin

      Epäilen tiineyttä. Varaudu eristämällä erikseen. Huomennahan se selviää, kun pääset lääkäriin.

      • huolestunutgerbutyttö

        Oi oi. Toisena asumusmahdollisuutena olisi vain hamsterin muovinenhäkki/kuljetusboxi, jossa Luna ja Ruut ovat olleet aina terran puhdistuksen ajan. Kokoa tuolla on vain n. 31×43cm. Kumpi gerbiileistä kannattaisi laittaa tuonne, naaras vai mahdollinen uros? Toisaalta Luna saisi olla tuolla rauhallisemmin mahdollisten poikasten kanssa, mutta voiko se ahdistua noin ahtaasta paikasta? Ruut taas varmasti tylsistyy tuolla, voi apua. Voiko gerbiilit laittaa takaisin yhteen synnytyksen jälkeen?


      • pikakurssi

        Kai kävit lääkärissä? Siellä saat varmuuden.
        Jos on tiine, ostat isomman toisen terran tietysti. Tai lainaat joltakin, peset ensin hyvin.

        Ja uros on pidettävä erossa, kunnes poikaset on saaneet oman kodin.
        Ja jos et halua enää gerbiilejä, pitäisi uros leikkauttaa.


      • tavallinentarina

        Gerbiili voi ilmeisesti syödä poikasia. Lisäksi uros voi astua vasta synnyttäneen naaraan ja heti perään voi tulla toinen poikue.
        Poikasille pitää löytää koti. Katso gerbiiliyhdistyksen sivuilta gerbiilin lisääntymisestä.
        Onhan se tietysti mahdollista, että se on sairaskin, mutta tuollainen tyttösen "äkillinen lihominen" lienee se tavallisin ja vanhin syy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      115
      3711
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      311
      2614
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2170
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      43
      1971
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1730
    6. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      123
      1219
    7. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      100
      1192
    8. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      1030
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      83
      967
    10. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      52
      952
    Aihe