vakuutukset

jokuhöpötin

Hei, pitääkö talossa olla vakuutukset ennen pankkiin menoa, lainapaperien kirjoitusta? Vaatiiko siis pankki? Vai voiko kotivakuutukset laittaa vasta kun omistaa talon?

6

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turhaamaksuakinon

      Palovakuutus/vaaranvastuu kyllä, tuo kotivakuutus lähes turha kun vanhemmassa omavastuu lähes 100% niin mitä se vakuutus silloin hyödyttää muutakun vakuutusyhtiötä.

      • Kotivakuutus on tietenkin kiva olla jos rillit tai kännykkä hajoaa, kiinteistön täysarvovakuutus taas korvaa jos talo tuhoutuu. Kiinteistövakuutus pitää ottaa sillä hetkellä kun kauppa tehdään, toisten omaisuutta kun ei voi vakuuttaa.


      • jokuhöpötin

        Juu tätä ajattelinkin, etten nyt heti voi soittaa ja tehdä vakuutusta sinne :) Saako sinulle välittäjä laittaa viestiä, koskien asuntoa?


    • oletko_mensan_jäsen

      Joku muu olisi kysynyt pankista. Ei kai tullut mieleen? Sitäpaitsi täältä saaduissa vastauksissa voi olla ihan mitä tahansa potaskaa.

    • ToinenV

      Et voi ottaa vakuutusta taloon, jota et omista. Ensin pankkiin, sitten vakuutus.

    • ToinenValittaja

      Et voi vakuuttaa taloa jota et omista. Ensin kauppa, sitten vakuutus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      115
      10253
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5020
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2191
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2048
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1904
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1392
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      981
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      973
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      967
    Aihe