Apuaa antakaa kokmuksiinne konfirmaatiost

elokuus14w

Eli oon 01 ja pääsen varmaan vuonna 2016 kesäl ripilt ja siis mun asiani koskis tota konfirmaatio tilaisuutta et mitä siäl tehää yms - mul ei oo kokemust kenenkää konfirmaatiost eli olkaa kilttejä ja antakaa kokemunsianne ni en ois niin kauheen paniikis ja et onks siäl tilkka viinii vai mitä siin sit juodaa?

19

170

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aasassasdasdasda

      Ei se oo niin paha ku sitä luulis. Me laulettiin sielä vaan rippilaulu ja juotiin ja syötiin sitä ehtoollisviiniä ja leipää.

    • kujhytg

      Sielä sa tehdä Jeesuksesta pilkkaa tekemällä Jeesuksesta kusta ja paskaa.
      Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
      15:15 Niin Pietari vastasi ja sanoi hänelle: "Selitä meille tämä vertaus."
      Ja voitte olla varmoja, että Jeesuksen antama vastaus on edelleen sama:
      15:16 Mutta Jeesus sanoi: "Vieläkö tekin olette ymmärtämättömiä?
      15:17 Ettekö käsitä, että kaikki, mikä käy suusta sisään, menee vatsaan ja ulostuu?

    • elokuus14w

      Kiitos vastauksistanne :)

      • hvinsemeni

        Meillä rento meininki, niin kuin koko riparin aikana. Jännitys häviää riparin myötä, ihmisistä tulee tuttuja, ja konfis harjoitellaan etukäteenn.


      • elokuus14w

        :)


    • Nipa23v

      Laulettiin kaamea rätti päällä virsiä ja rukoiltiin. Lopuksi vannoimme uskomme jumalaan (mikä lie). Tämä kaikki tehtiin julkisesti yleisön edessä. Karmea ja nöyryyttävä tilaisuus.
      Nyt kun aikuisena ajattelen asiaa, niin en menisi ripariin mistään hinnasta. Protu olisi minun vaihtoehto.

    • konffassaollut

      Riparilla on sikahauskaa jo porukka tulee tutuksi!

      Pappi & nuorisotyönohjaaja pitävät harkat konfirmaatiosta, jossa kaikki käydään läpi. Kenenkään ei tarvitse tehdä mitään yhdessä vaan siellä ollaan yhdessä.

      Joissain paikoissa konfirmaatiossa saattaa olla tapa, että pappi & nuorisotyönohjaaja & nuoren kummi laittavat käden nuoren päälle ja pyytämän Jumalan varjelusta ja siunausta nuoren elämään ja valintoihin. Silloinkin kaikki tulevat yhdessä alttarikaiteen ääreen eikä mitään tarvitse tehdä yksin!

      Jos nuoret haluavat, he voivat päättää leirin vetäjän kanssa, että laulavat yhdessä jonkun konfirmaatiolaulun. Jos eivät halua laulaa, sitten sitä ei lauleta!

      • ikjuhnt

        Tämä, herra jumala nauraa onnellisena kun saa uusia eksytettyjä helevettiin:
        herra kieltää itseensä uskovia palvelemasta muita kuin häntä jumalana.
        herra Luder/Lutherin katekismus; epäjumalan ensimmäinen käsky:
        "Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia."
        herra epäjumalanne rikollisilleen antama käsky:
        Luder/Lutherin kirje 1.8.1521
        "Ole syntinen ja tee syntiä rohkeasti, mutta usko vielä rohkeammin. Synti ei erota meitä Hänestä, vaikka sortuisimme haureuteen tai murhaan tuhansia ja tuhansia kertoja päivässä."

        Uskontunnustuksensa lahkoille antaneet ovat JUMALAN VALTAKUNNAN KALTAISUUDESTAAN, JA IHMISYYDESTÄÄN LUOPUNEITA AIVOPESU UHREINA.
        http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/uskontunnustus.html
        'Meillä ei ole järkeä. Meillä ei ole ymmärrystä. Me emme kykene noudattamaan ihmisille säädettyä lakia. Olemme syntisiä; Järkemme ei voi käsittää Jumalaa.'

        FAKTAT VOITTE TARKISTAA...
        järjettömyydenne:
        http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
        'Meillä ei ole järkeä'

        Ymmärtämättömyydenne:
        http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
        'Meillä ei ole ymmärrystä'

        Ihmisyydestänne luopuminen:
        http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
        'Me emme kykene täyttämään käskyihin sisältyvää uskon ja ehdottoman rakkauden vaatimusta.'
        'Me emme kykene noudattamaan ihmisille säädettyä lakia.'
        'Olemme syntisiä'

        Jumalan Valtakunnan kaltaisuudesta luopumisenne:
        www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
        'Järkemme ei voi käsittää Jumalaa'

        "hänestä"- herra saatanasta uusi jumala:
        http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/15.html
        'Synti erottaa meidät elämän lähteestä, Jumalasta.'

        Tunnuksen antaneet ovat ymmärtämättöminä ottaneet vastaan rikollisen kristinuskon rikollisuudet perisynnikseen ja ovat syntisiä/rikollisia aina.
        totta! Jeesuksen seuraajat ovatkin kristillisiä:
        http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/22.html
        'Kristitty pysyy kuitenkin syntisenä elämänsä loppuun asti.'

        Aivopesu perkeleen tavoite on turmella ihminen ja hänen Jumalan Valtakunnan kaltaisuus jonka Jeesus ilmoitti jo lapsilla olevan:
        http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/16.html
        'Järjelle ymmärrettävällä tavalla on mahdotonta selittää, miten Jumala tuli ihmiseksi.'

        luder/lutherista ei tule jumalaa muille kuin aivopestyille järkensä menettäneille uskontunnustuksen kaltaisille.

        Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
        23:33 Te käärmeet, te kyykäärmeitten sikiöt, kuinka te pääsisitte helvetin tuomiota pakoon?

        Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
        25:41 "Menkää pois minun luotani, te kirotut, ikuiseen tuleen, joka on varattu Saatanalle ja hänen enkeleilleen."


      • KysynpähänVaan

        Mitä hauskaa siinä on kun papit tuputtaa totena jumala & jeesus satuja? Näitä satuja pitää vielä opetella ulkoa. Lopuksi pitää vielä julkisesti tunnustaa jumalausko.
        Mitä hyvää näet tälläisessä aivopesussa?


    • Vapaaehtoisestih

      Haluatko oikeesti tunnustaa, vahvistaa (confirm) uskosi julkisesti johonkin kummalliseen ja perustelmattomaan "oppiin", uskontunnustuksen mukaan? Vai teetkö vain ympäristön paineen vuoksi, koska luulet, että niin kuuluu tehdä.

      Mitä jos vaikka rippikoulussa toteat, että tää "usko" ei oo mun juttu, vaan sanot, että et tunnusta etkä "vahvista" - ja jätät koko konfirmaation väliin...

      • perkelele

        mutta viinit kanttii juoda eka c: :D


    • DoneVainTäällä

      En ymmärrä ihmisiä jotka ei usko olemattomiin mielikuvitus olioihin ja kuitenkin julkisesti tunnustaa uskovansa niihin. Mitä helkutin järkeä tässä on, en ymmärrä.

      Kyseessä voi olla sekin että riparin aivopesun jälkeen, riparilaiset uskookin ihan oikeasti siihen hölynpölyyn mitä siellä riparilla opetetaan ja sitten myöhemmin valehtelevat ettei he uskoneetkaan. Jotkut varmaan tajuavat myöhemmin että heitä onkin vain kusetettu riparilla. Toisilla aivot saastuu lopullisesti riparilla.

    • perkelele

      emt en käyny koko riparia :p mutta ainaski mitä oon ite kysyny joiltai random tyypeiltä nii sielä o jotai perseilyä jonkin aikaa sitte saat viiniä ainaski, juohan pääs täytee :D:D:D

    • fdssnvoörifhn

      meil otettii eka kuvat, sitte mentii vähä lauleltii, sen jälkee mennää siihe etee ja siunattiin tai jotai ja syötii se leipä ja juotii viini. sit tyyli viel pari biisii ja himaa

    • Nimimerkki123

      Vastaus ekaan kysymykseen:

      Ei tarvi jännittää! Omassa konfirmaatiossa minulta ja kaveriltani putosi vahingossa muutamat viinipikarit maahan, koska alban hihat olivat matalalla ja ne kolahtivat mukeihin. Riparilla ohjeistetaan konfirmaatioon ja ainakin meillä päin jumalanpalveluksen tapahtumat on printattuna paperille, joita annetaan riparilaisille. Älä sure, kyllä kaikki järjestyy!

    • EiOleMunJuttu

      Konfirmaatiossa seistään valkoinen lakanariepu yleisön edessä ja tunnustetaan uskovansa jumalaan ja rukoillaan ja ylistetään kädet ristissä olematonta mielikuvitus jumalaa jne. ÄLLÖTTÄVÄÄ

      Näin lapsia kusetetaan.

    • 14vpeppuneitsyys

      konfirmaatiossani itse pappi pyyti minua suorittamaan pyhän perinteen. Olin jo pienenä poikana unelmoinut tästä hetkestä. kun papin iso musta kyrä seisoi edessäni, niin jumalan valta kaan ei ollut mahtavampi, ja ne hikiset kivekset joita ei oltu pesty 30 vuoteen, olivat täynnä pyhää henkeä. loput varmaan arvaattekin

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      113
      1403
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      921
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      133
      704
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      607
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      565
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      525
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      500
    11. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      101
      485
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      478
    13. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      477
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      468
    15. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      468
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      466
    17. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    18. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      413
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      410
    Aihe