ongelma 12v järjestelmässä

eli minulla on 12v kaksi aurinkopaneelia 100w
jotka antavat virtaa kahtdelle 12v lämpöpuhaltimeen !
kuinka estän että puhaltimet eivät saa liikaa ampeereita ?
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Koska tehot ovat noin valtavat voi olla vaikea löytää sellaisia SULAKKEITA jotka kestäisivät tuon mittaluokan ampeerimäärät kiehumatta höyryksi.

Ehkä jostain järeistä teollisuuslaitteista voi löytyä sopivia. Oletko kysynyt voimalaitokselta?

Äänestä
  • Lataussäätimellä.

    Äänestä

"""" kuinka estän että puhaltimet eivät saa liikaa ampeereita ?"""""

Eivät saa liikaa, esim 12v tietsikka puhaltimen voi kytkea 200A akkuun, ilman mitään ongelmia.
Mutta voltteja voi tulla liikaa, 12v paneli antaa jopa 24 volttia, ja 24v paneli 36 volttia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


puhaltaalämpöä kirjoitti:

eli minulla on 12v kaksi aurinkopaneelia 100w
jotka antavat virtaa kahtdelle 12v lämpöpuhaltimeen !
kuinka estän että puhaltimet eivät saa liikaa ampeereita ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu