Perheemme asuu Ollikkalassa. Naapurissamme asuu Tenu-Taavetti, joka ryyppää joka päivä tenua. Joka päivä! Itse hän tosin vähättelee alkoholinkäyttöään, sanoo juovansa tenua päivättäin 8 á 9 ravintola-annosta ja vain joskus enemmän.
En usko häntä, eilenkin hän makasi keskellä päivää pitkin pituuttaan Ollikkalankadulla päissään, vieressään 2,5 litran vetoinen pänikkä, jonka hän oli juonut tyhjäksi.
Vaikka oli vaalipäivä!
Perheemme on huolissaan Tenu-Taavetin ryyppäämisestä.
En usko häntä, eilenkin hän makasi keskellä päivää pitkin pituuttaan Ollikkalankadulla päissään, vieressään 2,5 litran vetoinen pänikkä, jonka hän oli juonut tyhjäksi.
Vaikka oli vaalipäivä!
Perheemme on huolissaan Tenu-Taavetin ryyppäämisestä.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Ei kannata olla huolissaan. Ei niin pidemmän päälle elä ja sitten saatte taas olla rauhassa.
Mutta meidän perheemme mielestä se on niin hauskkaa kun Tenu-Taavetti jakaa karamelleja naapurien lapsille. Jos Tenu-Taavetti kuukahtais, mistä lapset saisivat makeisia?
Niin se ihan
Sisäsiittoista huumoria. Kuka nauraa?
Tenu-Taavetti näyttää esimerkillistä esimerkkiä! Ottakaamme oppia Tenu-Taavetista ja ryypätkäämme huolet ja murheet huithelvettiin.
Alas väkijuomat! Meinaan siis että alas kurkusta!
Nousuhumalan vaiheessa Tenu-Taavetti työskentelee kaikenlaisissa Hyväntekeväisyysjärjestöissä hoidellen molollaan tyydyttämättömiä sutturoita.
Sitten kun Tenu-Taavetti on sammunut, hän ei työskentele Hyväntekeväisyysjärjestöissä.
Usein käy vaalien aikaan niin, että varsinaisena vaalipäivänä Tenu-Taavetti on sammunut. Mutta hän käy AINA ennakkoäänestyksessa, silloin kun hän on nousuhumalassa.
Insinöörin planttuko siellä taas kirjoittelee? Taitaapi hän asustaa ihan muualla kuin Ollikkalassa.
Up.
Tenu-Taavetti osaa laulaa ensimäisen säkeistön laulusta Vapaa Venäjä. Hyvä biisi.
Tenu-Taavetti EI kannata Laura Voutilaista. Kannatatko sinä?
Tenu-Taavetti EI kannata Laura Birniä. Kannatatko sinä?
Ollikkalassa onnea omaa
Meet täälä Ollikalasa oleme Kaupunkime Por-Mestari Putiinin errkikois suojeluksesa.
Meilä mene hyvin.
Tenu-Taavetti on Puli-Ukko!
Nousuhumalan vaiheessa ollessaan Tenu-Taavetti laulaa aina balladeja.
Soon HYVÄ laulu ääni tolla Tenu-Taavetilla.
Siis sillonko soon nousuhumalassa.
On niit paljon huonoppiki laulaji ko toi Tenu-Taavetti.
Siis meinaten ko soon Nousuhumalasa.
Tenu-Taavetti juo melko usein väkijuomia. Se on huolestuttavaa.
Jaa.
.....