Poissaoleva olo/epätodellinen olo

Aaponen234

Moikka! Huomasin että edellinen ketju oli suljettu aiheesta joten päätin aloittaa uuden. Kuinla monella tällainen oli jatkuvasti päällä? Tuntuu että aika yleinen ongelma ja heti ollaan tyrkyttämässä masennuslääkkeitä vaikka kyseessä useimmiten joku fyysinen ongelma!! Itselle myös avauskeskus lääkäri tykitti kaikki mahdolliset mielentervys sairaudet ja lopulta neuron puolelta sain epilepsia diagnoosin jonka lääkkeet todella auttavat. Myös suosittelen menemään omt fyssarin luokse jos tuntuu että voisi yhtään olla niskat jumissa, myös aitä löytyy itseltä ja tajunnanhöiriöt voivat olla oikeasti myös niskojen aiheuttamaa. Keskustelua aiheesta!! Varsinkin mis diagnooseja kiinnostais tietää :) eräs mies kun oli saanut tosiaan edellisessä ketjussa psykoosi diagnoosin jne. Vaikka sitäkin todella on ja epäilin itsekin että varmati tässä ollaan tosi sairaita mieleltä kun tällaisia kohtauksia tulee (joku oli kuvaillut olia kuin olisi matrixissa,jep) ja itsellä ikää 25 ja ei huumeita taustalla tai muutenkaan juuri epät elämäntapoja. Keskustelua!

7

3287

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietämätön

      juu itelleni syötetään mielialalääkkeitä sun muita (olen lääkityksellä tälläkin hetkellä) ja nyt olen ollut ihan hirveän väsyny, hengenahdistusta, suuret imusolmukkeet, vatsakipuja, päänsärkyä sun muuta.. luulis nyt että laittais tutkimuksiin kun tuntuu että nyt ei oo kaikki hyvin. MUTTA EI! :/ tälläkään hetkellä en tiedä mikä on vikana. voi ettääää.

    • Ketjun-aloittaja

      Sori muuten tuo mun karmaiseva kirjoitustyyli, puhelin heittelee omia sanojaan joten oli hieman kirjoitusvirheitä.Kurja kuulla tietämätön!! Tuo tuntuu olevan niin yleistä ja sitten vielä kysytään MIKSI SUOMEN MIELENTERVEYSHUOLTO ON REMPALLAAN? Vastaushan piilee siinä että kaikille syötetään mielialalääkkeitä ja samalla kasvatetaan mielenterveyssairaiden (=TERVEIDEN) määrää ja voivotellaan kun ei ole sitä eikä tätä hoitopaikkaa masentuneille.KUKA TAHANSA masentuu kun joutuu napsimaan ties mitä pillereitä ja kun ei selvitetä oikeasti niiden sivareita,,esim mulle annettiin välittömästi LYRICA ja sanottiin että syö sitä ja nosta annos tyyliin maksimiin. KYLLÄ piru vie kun itse selvitin millanen läääke sekin on. On varmasti hyödyllinen jos juurikin kärsii epilepsiasta mutta itsellä tuo epi niin lievä että auttaa ihan mini annos normaalia lääkettä. JA EN KYLLÄ TAJUA mikä ihme siinä on ettei voida tutkia OIKEASTI kunnolla... mullahan sitten lopulta psykologi laittoi noihin testeihin koska halusi ENSIN poissulkea somaattiset sairaudet pois...että silleen juu.

    • kuisu

      Mulla on kans ollu jo noin 10 vuotta silmien veto oireita. En tiedä mistä ne tulee mutta kun alkaa tuntuu siltä et kohta alkaa vetää nii saan sit ibsatol nimisen lääkkeen joka on auttanut ainakin mua. Mävihaan kanssa näitä oireita..en tiedä mistä nämä oireet ees johtuvat mut jostain näitä vetoja tulee.. välillä ku e hoitajilta lääkettä saa niin kun alkaa kunnolla vetää niin siihen ei auta ku lepo. Mulla ei ee11s silmät silloin pysy itestään kiinni joten niistä pitää kiinni,

    • outoilija

      Olen itse kärsinyt poissaolo/epätodellisuus -olosta/kohtauksista jo yli 10 vuotta. Ikää on nyt 30. Muistan, kun oireeni alkoivat joskus 18-vuotiaana, niin pelästyin todella, että mitä nyt tapahtuu, en pystynyt "olemaan läsnä" lainkaan, en löytänyt sanoja, koska oli jotenkin vaikea ajatella selkeästi, lisäksi yksi pelottavimmista oireista oli, kun suuntavaistoni meni jotenkin aivan sekaisin, saatoin esim. olla keskellä kaupunkia tysin tutussa ympäristössä, enkä kyennyt hahmottamaan kirjaimellisesti, että missä olen, onneksi nuo "kohtaukset" eivät kestäneet kuin ehkä 2-10 min korkeintaan.

      Sitten opin jotenkin elämään oireideni kanssa, kvin kerran lääkärissä ja minulta otettiin laajat verikokeet, mitään ei löytynyt. Meni vuosia ja koin koko ajan, että jokin on "pielessä", mutta pystyin kuitenkin elämään ns. normaalia elämää jonnekin 25-vuotiaaksi asti. Sitten taas oireeni pamahtivat päälle pahempana kuin koskaan, en pystynyt ajattelemaan, jopa yhden ajatuksen tuottaminen oli vaikeaa, en osaa kuvailla tunnetta, koska koin, että olin ihan järjissäni, mutta olo oli todella epätodellinen ja vaikea, koska selkeästi ajatteleminen oli vaikeaa. Tässä vaiheessa minulta otettiin magneettikuvat, kuvattiin koko keskushermosto, pää, selkäranka ja rintarankakin. Mitään ei löytynyt.

      No terveyskeskuksen lääkäri laittoi lähetteen psykiatrille ja tästä alkoi varsinainen lääkekokeilujen sarja. Olen nyt muutaman viime vuoden aikana kokeillut varmaan 20-30 eri mielialalääkettä, mistään en ole saanut apua ja nyttemmin olen lopettanut kaikkien lääkkeiden syönnin, paitsi rauhoittavia menee jonkin verran. Pahinta noissa psyykenlääkkeissä olivat neuroleptit. Psykiatrit suorastaan tyrkyttivät minulle kokoajan uutta neuroleptiä, koska se kuulemma "tuo realiteettejä" takaisin ja "koostaa psyykettä". Mutta päin vastoin, nuo lääkkeet pahentavat oloani entisestään ja en niitä enää syö mistään hinnasta.

      Ongelma tässä on nyt se, että miten tästä eteen päin? Menisinkö neurologille, mutta minulla ei ole varaa kovin kalliisiin tutkimuksiin juuri nyt, kun opinnot ovat pahasti kesken, enkä pysty keskittymään oireideni takia opiskeluun, joten en ole enää varma, saanko tutkintoani suoritettua koskaan loppuun. Mutta mitä neurologikaan pystyy tekemään, jos laajat magneettikuvauksetkin on jo tehty. Terveyskeskukseen on turha mennä, psykiatriaan en usko minun kohdallani, sillä en pidä oireitani kovin psyykkisinä, vaan nyt on jostain muusta kyse.

      • 21444

        Noh mulla oli petit mals epilepsia ja samat jutut ku sulla. Kohtauksen aikana järkyttävän epätodellinen olo ja unimainen olo, ikään kuin kroppa ois siinä ja kaikki muukin MUTTA mieli lähtee jonnekin ihan omille reitelle .. noh samaan tapaan ku ruumiistairtoamis-kokemuksessa.JA ei mullakaan magn.kuvis mitään näkynyt,täysin puhtaat mutta eeg paljasti epin. Onks sulla otettu niitä? Kantsis mennä, ihan julkiselta pääset ku kerrot menneisyytes ja sanot rehellisesti että haluat niihin. Mähän itse taas alux aattelin et on psyykkistä mutta sitten tajusin että ei nää voi alkaa näin ylt yhtäkkiä selittämättömästi (tätä kaikkea edelsi ääretön väsymys, menin seiniä pitkin--> tuntuu että jotain tapahtunut aivoissa,oon ite epäilly pientä avh:ta koska vasen poski puutuilee päänahkaa myöten edelleen kohtauksen tullessa). Ja olen onnellinen kun vika löydettiin. Ja se on musta aina terveen ihmisen merkki jos kykenee menemään "Hoitoon" psyk.puolelle ilman vastaanpanemista eli ottaa avun vastaan mutta jos avusta ei ole hyötyä niin totta IHMEESSÄ menee sitten hakemaan somaattis puolelta apua.


    • 4445

      Jännitysniska aiheuttaa poissaolevuutta, samoin kilpparin vajaatoiminta, väsymys, uupuneisuus.LUE ARI SAARNION Paniikkihairio.fi epätdellinen olo teksti ja ne kommentit sieltä, huomaat ettet oo yksin eli siis voi olla myös ihan paniikkihäiriö mutta sulla kuulostaa epi kohtaukselta.

    • Neuvoja1

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      140
      856
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      652
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      629
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      571
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      529
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      510
    7. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      489
    8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      36
      485
    9. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      478
    10. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      95
      477
    11. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      267
      466
    12. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      37
      421
    13. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      35
      413
    14. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      25
      407
    15. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      405
    16. 21
      402
    17. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      86
      396
    18. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      24
      386
    19. Mikä on ollut ihanin

      Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
      Ikävä
      13
      385
    20. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      30
      378
    Aihe