On tämä niin helppoa:-)

mintlinux_mään

Minulla on ollut Linux Mint sellaisessa vanhanpuoleisessa koneessa ja toiminut muuten ihan OK, paitsi mitä nyt videoita netistä katsellessa prossu (pentti nelonen) on paukuttanut täysillä ja kuormitusmittaus näyttänyt lähes aina melkein 100% ja video on hiukan nykinyt.
No, tänään sain käsiini samanmerkkisen, mutta uudemmalla emolevyllä ja uudemmalla prossulla olevan koneen. Ei siinä muuta sitten, kuin pistin kiintolevyn vanhasta koneestani siihen uudempaan ja käynnistin. Kaikki toimii, videot pelaa nyt hyvin, eikä prossun kuormitus huitele korkealla.
Tulee hiki jo ajatellessakin, minkälaiseen operaatioon windows-maailmassa todennäköisesti olisin joutunut. Winukkahan ei normaalisti hyväksy koneesta toiseen siirtoa tällä tavalla, kuin tein. Puhumattakaan lisenssiongelmista ja aktivoinnista...

Tavallaanhan tämä viesti kuuluisi sodat-palstalle, mutta olkoon nyt täällä.

10

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Cinnamon17.1

      Mikä p4 oli koneessa, ihan mielenkiinnolla kyselen kun semmoinen oli itselläkin 10 vuotta sitten :)

      • mintlinux_mään

      • Cinnamon17.1

        Hehe, just sama oli itelläkin viimeisin P4 =D, tosin Northwood P4 oli parempi. Nyt on Xeon E3-1230v3 eikä töki mikään, Mint pyörii kuin salama =)


    • näin--on

      Totta. Olen muutaman kerran tehnyt tuon levynvaihtotempun, kun olen uuden koneen kasannut, muuta ei tarvita jos ei ole suljettuja ajureita käytössä. Kone vain käyntiin ja käyttis ohjelmineen ja asetuksineen on valmiina käyttöön.

    • nykinen

      Olen todennut vanhalla XP-koneella videoiden (YLE Areena) toistuvan hyvin ja Mintin asennettuani alkoi nykiminen. Kyseessä oli läppäri ja totesin myös tuulettimen videoita katsellessa huutavan täysillä ja koneen kuumenevan pohjastaan enemmän kuin XP:llä.

      • mintlinux_mään

        Minulle kävi päinvastoin sen vanhan koneen kanssa. Xp:llä ei oikein pystynytkään katsomaan Areenaa, ensin siinä pyöri pitkään ympyrä "puskuroidaan" ja sitten kun video alkoi näkyä, niin tämän tästä pysähtyi kokonaan. Mintin kun asensin siihen, se vain nyki vähän.
        Kannattaa katsoa, näyttääkö järjestelmänvalvonta minkälaista kuormitusta. Kokeilla ehkä kevyempää selainta? Lämpeneminen ja tuulettimen huutaminen viittaisi, että prossu on kovilla.


      • nykinen
        mintlinux_mään kirjoitti:

        Minulle kävi päinvastoin sen vanhan koneen kanssa. Xp:llä ei oikein pystynytkään katsomaan Areenaa, ensin siinä pyöri pitkään ympyrä "puskuroidaan" ja sitten kun video alkoi näkyä, niin tämän tästä pysähtyi kokonaan. Mintin kun asensin siihen, se vain nyki vähän.
        Kannattaa katsoa, näyttääkö järjestelmänvalvonta minkälaista kuormitusta. Kokeilla ehkä kevyempää selainta? Lämpeneminen ja tuulettimen huutaminen viittaisi, että prossu on kovilla.

        On kyllä tullut muualtakin mielipiteitä, että linuxien Flash Player söisi enemmän tehoja.


      • ihateubuntu

        Vanhat koneet ovat vanhoja koneita ei siitä mihinkään pääse.
        Uusia käyttiksiä ei ole niihin tarkoitettu saati niissä testattu.
        Itse saa hoitaa testaukset jos niihin jotain asentaa.
        SolydX esim. on ainoa mikä toimii suhtkoht ok ( ilman säätöä) tuossa Aspire 1360:ssä, wifi levy meni vaihtoon kyllä. Backbox on toinen joka toimii muuten mutta prossu huutaa 90 - 100% tyhjäkäynnillä. Sama distro pöytäkoneessa on ihan normaali, prossu 3-5 %.
        Muiden distrojen toiminta on luokkaa 0 -50% , 0= asennus tilttaa näytönohjaimeen, räsymattoa, 50% = muuten asentuu mutta näytönohjaita ei saa järkiintymään, kuva on postikortin kokoinen vas. yläreunassa.

        Koneen "säätäminen" on nyt loppu koska SolydX toimii. :D


      • ihateubuntu

        Unohtui sanoa että Mint 11.xx:n olisi ehkä saanut toimimaan, uudempia ei.


    • uname-a

      Vanhat koneet eivät usein tue HD-videoiden katselua. Video näkyy katkonaisena. Siinä oli eräs syy miksi sinänsä täysin käyttökelpoisen vanhan pöytäkoneen tilalle hankin taannoin uuden läppärin jota myös käytän vain linuxilla. On meinaan melkoinen ero noiden videoiden katselun suhteen. Läppärin kaikki funktiotoiminnat webcam ym toimi OK.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6178
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5657
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2673
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2098
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1808
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1290
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1068
    Aihe