Olen lukio-opiskelija, nostanut opintolainaa 3000€, muuttamassa pois asunnostani kesän ajaksi. Jos en hanki omaa vuokra-asuntoa, vaan asun 2kk ilman vuokrasopimusta kaverini asunnossa, voinko saada toimeentulotukea, sillä opintolainaa en voi enää nostaa, enkä opintotukea tai muita kelan tukia saa? Töitä en ole löytänyt ja jollain pitäisi elää..vanhemmat eivät voi elättää.
Hjälp! Toimeentulotukea kesällä?
Hjälp
2
92
Vastaukset
- sossuunhushus
Täällä ei toimeentulotukea jaeta. Mene sossun luukulle!
- NälkäänEmmeKuole
Jos hoidat opiskelusi/työnhakusi kunnolla ja olet aidosti puilla paljailla niin kyllä ne silloin käsittääksen antaa, ainakin jos olet lainan jo nostanut ja näytät toteen, ettet saa muualta rahaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 605105
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai544592Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1224539Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san2971763- 911432
- 821409
- 2281328
- 3151039
- 199950
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50850