"Ei" Kütuseaktsiisi tõusule!

meeleavaldus

2

219

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • protestiko

      Voiko joku eestiläinen ystävällisesti selittää mistä on kyse kun en ymmärrä?

      Ketä protestoitte ja miksi?

      Olisi loistavaa jos eestiläiset panisivat Viron hallitukselle hanttiin!!!

      • Veromies67

        Virolainen en ole, mutta kun kukaan ei kysymykseen kommentoi, niin:

        Sen vähän mitä olen seurannut, kyse on siitä että ennen eduskuntavaaleja puolueet lupasivat kilvan laskea tuloveroja (lähinnä korottamalla verovapaan tulon rajaa). Vaalien jälkeen huomattiin että budjetti menee liian vajaaksi, ja korjausliikkeenä nostetaankin polttoaineveroja. *

        Tämä harmittaa kansalaisia etenkin kun sähkön hinta on Virossa aika tolkuttoman korkea vaikkapa Suomeen verrattuna, ja monet asunnoista lämmitetään sähköllä, jopa kerrostaloasunnot. Se taas juontaa juurensa siihen, että neukkuaikana rakennetut talot ovat energiatehokkuudeltaan huonoja, mutta sillä ei rakennusaikana ollutkaan mitään väliä koska sähkön hinnasta ei tarvinut välittää. Tosin sähkön hinnan harppaus on suht' tuore ilmiö eivätkä ne uudemmatkaan talot välttämättä huippuhyviä olleet.

        Vähävaraisilla kansalaisilla menee helposto puolet palkkatuloista asumiskuluihin, sähköön ja lämmitykseen, ja kaikenlaiset polttoaineverot kirpaisevat aika pahasti; vaikutus on paljon suurempi kuin Suomessa. Pm. Rõivaksen tokaistua että ostakaa vähemmän kuluttavia autoja, alkoi ketuttamaan kai hiljaisempaakin miestä.

        Kyseisiä mielenosoituksia on järjestämässä hallituksesta tipautettu oppositiopuolue EKRE. Sitä en kyllä osaa sanoa mitä järkeä Helsingissä on tuosta aiheesta miekkaroida, toivottavasti ei sotketa liikennettä.

        Jos meni pahasti pieleen niin varmaan joku Virolainen osaa korjata.

        * Tästähän meillä on Suomessa vastaava esimerkki, kun v. 2008 pm. Vanhanen esitti käyttövoimaveron poistamista dieselautoilta. Kun porukat olivat sellaisia innoissaan ostaneet niin korotettiin dieselpolttoaineen veroa eikä käyttövoimaveroa poistettu. Olihan siinä aika silmäänkustu olo monilla, vaikkei tuo varsinainen vaalilupaus ollutkaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      73
      1137
    2. 69
      1098
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      63
      886
    4. 94
      840
    5. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      47
      726
    6. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      241
      714
    7. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      71
      631
    8. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      50
      618
    9. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      23
      604
    10. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      580
    Aihe