En kestä, taas käy näin

tuomittuyksinäisyyteen

Onko oikeasti mitään repivämpää kuin tutustua ja ihastua netissä toiseen, mutta tajuta, ettei hommasta koskaan tulekaan mitään, kun helvetillisen ujouden takia tapaamista ei uskalla ajatellakaan. Taas pitää keksiä jokin tekosyy tai vaan kadota, koska ei siitä kuitenkaan tulisi mitään muuta kuin kiusallista paskaa istua tuppisuuna treffeillä. Musta ei tykkää nytkään kukaan IRL, joten miksi nytkään olisi toisin.

Sori, teki mieli avautua, vaikka tiedän, ettei kukaan kykene mua täälläkään auttamaan. HELVETTI!

9

419

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valitettavasti.näin

      Oletko mies vai nainen? Roolit on erilaisia, nainen saa yleensä olla ujo mutta mies ei.

    • tuomittuyksinäisyyteen

      Mies olen ja saman huomannut. :/

      • vihreä_femakko

        Tollaset turhat miehet pitäisi tappaa, ne on rasite tälle maalle.


      • tuomittuyksinäisyyteen

        No tuohan on ihan sanomattakin selvää, joten mitäpä jos painuisit jonnekin muualle noita itsestäänselvyyksiäsi hokemaan, nimimerkki persu_sovinis... anteeksi, vihreä_femakko.


    • Eywy

      oletteko jutelleet paljon? voisitko kertoa hänelle että olet ujo? ehkä se sit auttais vähä valasemaan tilannetta sille toiselle, ettei niin ihmettele miks tulee hiljasia hetkiä tai sit hän vois itse vähän enemmän koittaa jutella ja sinä vaan kuunnella aluksi. olisko sulla ketään kenen kanssa voisit harjotella niin ei ehkä niin jännittäis sit niin paljon? :P jos "möhlit" totaalisesti niin menetät tilaisuuden EHKÄ...tai sitten siitä voi tullakkin jotain. mutta jos juokset niin sitten menetät ihan varmasti

    • hmhmhi

      Suosittelen, että otat itseäsi niskasta kiinni ja sovit treffit. Kuulostaa vaikealle, mutta mitä hävittävää sinulla on? Joko ette koskaan tapaa=teistä ei tule mitään, tai tapaatte, ja parhaassa tapauksessa viihdytte yhdessä. Olen itsekin ujo, tosin nainen, joten tilanteeni on ehkä helpompi. Mutta olen itsekin joutunut tilanteisiin, jotka vaativat paljon rohkeutta (esim ihastuksen perheen tapaaminen, se jännitti ja jännittää edelleen). Sopikaa treffit jonkin aktiviteetin pariin, esim. menette museoon tai linnaan tai muuhun nähtävyyteen. Jos meinaa tulla hiljaista, voi sitten kommentoida aina jotakin ympärillä olevaa. En suosittele kahvittelutreffejä ujolle/hiljaiselle, mutta jokainen tietysti tekee niin kuin tykkää.

    • Mullekäynytsamoin

      Mullekin on käynyt samoin. Kolmeen tyyppiin olen netissä joskus tutustunut.
      Toisen ja kolmannen jopa tapasinkin mutta ei heistä sen koommin mitään enään kuulunutkaan varmasti kun huomasivat millainen oikeasti olen. Netin kautta annan helposti sellaisen kuvan itsestäni että olen puhelias ja spontaani ihminen mutta käytännössä se on päinvastoin joten en ihmettele vaikka tulee pettymys.
      Ensimmäistä en ole tähänkään päivään mennessä vielä tavannut ja se jaksaa jutella mulle ja ehdottaa tapaamista vielä näiden vuosien jälkeenkin. Olisihan se "sääli" unohtaa koko tapaaminen kun ollaan sen kanssa juteltu niin paljon ja yhteen aikaan hyvinkin tiiviisti.

      Luulisi että ujoille on helpompaa tutustua ja sopia tapaamisia netin kautta mutta se on ainakin ihan höpöhöpöä mun kohdallani ja kun asiaa pitkittää niin sen vaikeammaksi se menee. Yhtä vaikeaa se on kuitenkin netissä kuin tuolla maailmalla. Ja nainen olen.

      Nykyään kuitenkin vältän että en enään joutuisi netin kautta tutustumaan ja varsinkaan ihastumaan ellei sitten joku ota muhun yhteyttä (tällähetkellä somessa käytänkin vain facebookia) kyllä sekin on ollut harkinnassa että en käyttäisi enään sitäkään.
      Yritän uskoa että tuolla ulkomaailmassa se kiinnostava ja minusta kiinnostunut sitten joskus löytyy ja huomaa että asiat loksahtaa yhteen. Saatan jopa uskoa sanontaa "rakkautta ensi silmäyksellä " :D

    • bytgb

      voi puhua harrastuksesta...keksiä juttua, niin ku olisit kotona

    • Tietenkin puhutte samoista asioista kuin siellä netissä kun tapaatte livenä;)- Ei se ujous katoa muuten kuin ryhdistäytymällä ja menemällä tapaamaan. Se paremminkin lieventää sitä ujoutta ja kun ei välitä muiden ajatuksista niin sitten se vasta helppoa onkin. Rohkeasti tapaamaan vaan ei se tapa.Kävi miten kävi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      68
      1095
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1054
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      22
      912
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      62
      852
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      124
      835
    6. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      134
      817
    7. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      57
      756
    8. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      731
    9. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      20
      720
    10. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      666
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      47
      650
    12. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      617
    13. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      602
    14. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      48
      600
    15. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      82
      596
    16. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      594
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      128
      594
    18. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      590
    19. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      583
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      12
      559
    Aihe