Sääksenpesät ja Looduskaamera 2015 /3

8

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riittääkö aika kaiken seuraamiseen. Tässä ne ovat kuitenkin yhdessä paikassa, jonka luulisi helpottavan selailua.

      • kat-leija

        Voi kuinka kaula pitkänään kotkanpoika maailmaa katselee sieltä korkealta. Ruoasta ei ainakaan ole puutet. En tiennytkään että vain yksi poikanen on kotkapariskunnalla. Nopea on linnuilla kasvu aikuisiksi, ei uskoisi että tuostakin kesän aikana iso kotka kasvaa.


      • kat-leija kirjoitti:

        Voi kuinka kaula pitkänään kotkanpoika maailmaa katselee sieltä korkealta. Ruoasta ei ainakaan ole puutet. En tiennytkään että vain yksi poikanen on kotkapariskunnalla. Nopea on linnuilla kasvu aikuisiksi, ei uskoisi että tuostakin kesän aikana iso kotka kasvaa.

        Aamulla oli aivan tyyni ilma, poikanen uskalsi nousta koko pituuteensa:)
        Tässä Latvian merikotkan pesässä on vain yksi poikanen ja ruokaa näyttää riittävän yli kysynnän.
        Poikanen aamujumppasi aamulla siiventynkiään:)


      • Valtava paine tuon poikasen sisällä, rykäisi äsken paskan laajassa kaaressa yli pesän laidan. Hienosti luonto huolehtii lintujen ja pesän siisteydestä.


    • Looduskaamerassa pesäluku lisääntyy. Nyt on siellä kanahaukankin pesä ja tähän asti tyhjänä ollut sääksenpesässä oli asukki.

      • ihalen.kotkia

        On se uljas lintu tuo merikotkakin. Ellei sitä olisi lähdetty suojelemaan, niin metsäststyshullut olisivat tappaneet jo kaikki.
        Nyt niitä ruokitaan talvikuukausina niin että kotkien kanta on lähtenyt kasvamaan. Monia onnistuneita pesintöjä jo meilläkin suomessa.


    • Kalakotkas 2 pesää on rakennettu ja pehmustettu ahkerasti, mutta saako rakentaja puolison?
      Tuolla kuivuneen kuusen oksalla se yksinään päivystää ja odottelee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      82
      3596
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      1792
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      106
      1102
    4. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      99
      1075
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      60
      933
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      164
      840
    7. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      42
      836
    8. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      791
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      59
      769
    10. Kannan sinua mukanani

      Aina sydämessäni ❤️ Niin kauan kun henki pihisee ja veri virtaa suonissani, niin olet osa minua tavalla, josta olen kii
      Ikävä
      28
      735
    Aihe