Miksi Viro ei pärjää urheilussa

polterlokkiikn

Joukkoelajit liian vaativia itsetietoiselle, itsekeskeiselle ja omahyväiselle maaorjalle.

9

125

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • antropologi

      Virolaisten huonolle menestykselle urheilussa ja erityisesti joukkuelajeissa on mahdotonta sanoa yhtä yksittäistä syytä. Geneettiset erot verrattuna toisiin kansoihin lienevät osasyy. Syitä voitaneen hakea myös kommunismin ajasta, jolloin jokaisen piti huolehtia itse päivittäisen mustan leivän, teen, sekä mahorkka-annoksen saamisesta; siihen ei sopinut joukkuepelaamisen periaatteet.

      Pingis on ollut Neuvostoliitossa muiden kommunististen maiden tapaan suosittu yksilöpeli, joten siinä virolaisetkin pärjännevät hyvin. Virosta tulee itseasiassa hyviä ping pongin pelaajia jotka niittävät mainetta aina ulkomaita myöden.

      • ehkänäinkin

        Yksi merkittävä syy voi olla lähihistoriasta juontuva välinpitämättömyys: Ennen muista neuvostotasavalloista tuli hyviä urheilijoita, jotka toivat voiton isänmaalle eikä virolaisten tarvinnut vaivautua.


      • suuruudenhulluus

        Totta!

        Jos kysyt virolaisilta niin vastaus tulee kuin apteekin hyllyltä: Viron lahjakkaimmat ihmiset kyyditettiin Siperiaan ja rupusakki jätettiin rauhaan.

        Virolaisten ongelma on se että eivät ole koskaan joutuneet raatamaan minkään eteen. Miten ne nyt yhtäkkiä osaisivat punnertaa?

        Ei mene kauan ennenkuin virolaisissa kodeissa muistellaan vanhoja hyviä aikoja minkä jälkeen kerjätään päästä takaisin Venäjän suojelukseen.

        Etenkin koska nato-maiden sotilaat eivät todellakaan aio pistää henkensä alttiiksi menemällä puolustamaan Viroa Ilveksen mielikuvitukselliselta invaasiolta. Viroa haukutaan vapaamatkustajaksi joka kahmii kaiken itselleen antamatta mitään takaisin. Tilastoissa saattaa näyttää siltä että Viro antaisi takaisin mutta todellisuus on toinen.Eihän Viroa voida esitellä vapaamatkustajana maailmalle, millä Nato muuten perustelisi sen että aikoinaan hyväksyivät Viron jäseneksi.

        Ilves pitää Viroa niin tärkeänä että luulee Naton heittävän sopimuksen Venäjän kanssa vuosimallia 1987 roskakoriin niiden takia. Sopimuksessa on tarkoin määritelty kuinka Naton joukot eivät saa edetä Baltian maihin.

        Suuruudenhullu Ilves uskoo ettei soppari pidä kun on kyseessä Viro ;)


      • tiltukoseon

        Ei ole ole sellaista sopimusta. Taidat olla tiltu?


      • Ekisetänen

        Tuo suuruudenhhullu ilmeisesti pitää mielessään Pariisin sopimusta vuodelta 1997.

        "On 27 May 1997, at 1997 Paris NATO summit, both sides signed the Founding Act on Mutual Relations, Cooperation and Security,[6] a road map for future NATO-Russia cooperation. Both sides state they do not see each other as adversaries, and have political commitment to cooperate at creating "lasting and inclusive" peace in Euro-Atlantic area."

        Mutta tuo sopimus ei enää ole voimassa Venäjän toimien takia.

        Vuonna 1987 olivat Neuvostoliitto ja NATO keskellä kylmää sotaa ja vihollisia joten mitään semmoista sopimusta ei tietenkään ole mahdollista olla olemassa.


      • älyhoila

        1997, ei 1987, kiitos korjauksesta.

        Kun samantien mitätöidään itse asia haukkumalla joksikin tiituksi en jaksa nähdä vaivaa kaivaa esiin linkkejä.

        Olisitte kysyneet asiallisesti, tosin ymmärrän vajavaisen älynne ja kiitän että säästitte aikaani.


      • viva.finlandia
        älyhoila kirjoitti:

        1997, ei 1987, kiitos korjauksesta.

        Kun samantien mitätöidään itse asia haukkumalla joksikin tiituksi en jaksa nähdä vaivaa kaivaa esiin linkkejä.

        Olisitte kysyneet asiallisesti, tosin ymmärrän vajavaisen älynne ja kiitän että säästitte aikaani.

        Ilahdun ihan, kun täällä on näin valistuneita suomalaisia nuorukaisia, jotka pystyvät laittamaan virolaisille trolleille vastaan pätevillä argumenteilla.


      • endelpuusepp
        ehkänäinkin kirjoitti:

        Yksi merkittävä syy voi olla lähihistoriasta juontuva välinpitämättömyys: Ennen muista neuvostotasavalloista tuli hyviä urheilijoita, jotka toivat voiton isänmaalle eikä virolaisten tarvinnut vaivautua.

        Olihan niitä joitakin mukana joukkueissa, vaikka enemmistö niistäkin oli niitä "kommareita". Vitolaiset ei koskaan liettualaiten ja latvialaisten tavoin näytelleet merkittävää roolia missään lajissa. Neuvostooliton parhaimmat koripalloilijat tuli Latviasta ja Liettuasta tehokkaimpien jalkapalloilijoiden tullessa Ukrainasta, tämä voi jokainen tarkistaa maajokkueiden tilastoista. Venäjä on sentään neukkuajan jälkeen pystynyt luomaan venäläistä urheilukulttuuria Viroonkin.


      • trollit
        viva.finlandia kirjoitti:

        Ilahdun ihan, kun täällä on näin valistuneita suomalaisia nuorukaisia, jotka pystyvät laittamaan virolaisille trolleille vastaan pätevillä argumenteilla.

        viva.finlandia, kiitos kohteliaisuudesta :)

        Virolaisten ei olisi kannattanut käydä Suomen kimppuun ja olettaa että suomalaiset menevät kyykkyyn niinkuin virolaiset vuonna 1939.

        Olen pitkään ihmetellyt miksi Virossa lietsotaan silmitöntä ryssävihaa ja miten kohtelevat vironvenäläisiä. Tulin siihen tulokseen että virolaisten on pakko tuntea jonkinlaista syyllisyyttä ja sentähden vierittävät 100 %:sti syyn venäläisille jotta itse voivat esiintyä syyttöminä uhreina.

        Virolainen poliisi luultavasti tuhosi kaikki arkistot mistä kävisi ilmi kuinka moni virolainen otti osaa niihin kauheuksiin joita väittävät vain venäläisten tehneen.

        Eikö Iivi Anna Masso yrittänyt saada Helsingin Yliopistoa sensuroimaan kaikki Viroa kritisoivat väitöskirjat?

        Totuudella on kuitenkin tapana tulla julki ja kun seuraa virolaisten trollien käytöstä löytää oikean suunnan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1806
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1262
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      72
      985
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      909
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      838
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      751
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      742
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      691
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      673
    Aihe