Miksi Viro ei pärjää urheilussa

polterlokkiikn

Joukkoelajit liian vaativia itsetietoiselle, itsekeskeiselle ja omahyväiselle maaorjalle.

9

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • antropologi

      Virolaisten huonolle menestykselle urheilussa ja erityisesti joukkuelajeissa on mahdotonta sanoa yhtä yksittäistä syytä. Geneettiset erot verrattuna toisiin kansoihin lienevät osasyy. Syitä voitaneen hakea myös kommunismin ajasta, jolloin jokaisen piti huolehtia itse päivittäisen mustan leivän, teen, sekä mahorkka-annoksen saamisesta; siihen ei sopinut joukkuepelaamisen periaatteet.

      Pingis on ollut Neuvostoliitossa muiden kommunististen maiden tapaan suosittu yksilöpeli, joten siinä virolaisetkin pärjännevät hyvin. Virosta tulee itseasiassa hyviä ping pongin pelaajia jotka niittävät mainetta aina ulkomaita myöden.

      • ehkänäinkin

        Yksi merkittävä syy voi olla lähihistoriasta juontuva välinpitämättömyys: Ennen muista neuvostotasavalloista tuli hyviä urheilijoita, jotka toivat voiton isänmaalle eikä virolaisten tarvinnut vaivautua.


      • suuruudenhulluus

        Totta!

        Jos kysyt virolaisilta niin vastaus tulee kuin apteekin hyllyltä: Viron lahjakkaimmat ihmiset kyyditettiin Siperiaan ja rupusakki jätettiin rauhaan.

        Virolaisten ongelma on se että eivät ole koskaan joutuneet raatamaan minkään eteen. Miten ne nyt yhtäkkiä osaisivat punnertaa?

        Ei mene kauan ennenkuin virolaisissa kodeissa muistellaan vanhoja hyviä aikoja minkä jälkeen kerjätään päästä takaisin Venäjän suojelukseen.

        Etenkin koska nato-maiden sotilaat eivät todellakaan aio pistää henkensä alttiiksi menemällä puolustamaan Viroa Ilveksen mielikuvitukselliselta invaasiolta. Viroa haukutaan vapaamatkustajaksi joka kahmii kaiken itselleen antamatta mitään takaisin. Tilastoissa saattaa näyttää siltä että Viro antaisi takaisin mutta todellisuus on toinen.Eihän Viroa voida esitellä vapaamatkustajana maailmalle, millä Nato muuten perustelisi sen että aikoinaan hyväksyivät Viron jäseneksi.

        Ilves pitää Viroa niin tärkeänä että luulee Naton heittävän sopimuksen Venäjän kanssa vuosimallia 1987 roskakoriin niiden takia. Sopimuksessa on tarkoin määritelty kuinka Naton joukot eivät saa edetä Baltian maihin.

        Suuruudenhullu Ilves uskoo ettei soppari pidä kun on kyseessä Viro ;)


      • tiltukoseon

        Ei ole ole sellaista sopimusta. Taidat olla tiltu?


      • Ekisetänen

        Tuo suuruudenhhullu ilmeisesti pitää mielessään Pariisin sopimusta vuodelta 1997.

        "On 27 May 1997, at 1997 Paris NATO summit, both sides signed the Founding Act on Mutual Relations, Cooperation and Security,[6] a road map for future NATO-Russia cooperation. Both sides state they do not see each other as adversaries, and have political commitment to cooperate at creating "lasting and inclusive" peace in Euro-Atlantic area."

        Mutta tuo sopimus ei enää ole voimassa Venäjän toimien takia.

        Vuonna 1987 olivat Neuvostoliitto ja NATO keskellä kylmää sotaa ja vihollisia joten mitään semmoista sopimusta ei tietenkään ole mahdollista olla olemassa.


      • älyhoila

        1997, ei 1987, kiitos korjauksesta.

        Kun samantien mitätöidään itse asia haukkumalla joksikin tiituksi en jaksa nähdä vaivaa kaivaa esiin linkkejä.

        Olisitte kysyneet asiallisesti, tosin ymmärrän vajavaisen älynne ja kiitän että säästitte aikaani.


      • viva.finlandia
        älyhoila kirjoitti:

        1997, ei 1987, kiitos korjauksesta.

        Kun samantien mitätöidään itse asia haukkumalla joksikin tiituksi en jaksa nähdä vaivaa kaivaa esiin linkkejä.

        Olisitte kysyneet asiallisesti, tosin ymmärrän vajavaisen älynne ja kiitän että säästitte aikaani.

        Ilahdun ihan, kun täällä on näin valistuneita suomalaisia nuorukaisia, jotka pystyvät laittamaan virolaisille trolleille vastaan pätevillä argumenteilla.


      • endelpuusepp
        ehkänäinkin kirjoitti:

        Yksi merkittävä syy voi olla lähihistoriasta juontuva välinpitämättömyys: Ennen muista neuvostotasavalloista tuli hyviä urheilijoita, jotka toivat voiton isänmaalle eikä virolaisten tarvinnut vaivautua.

        Olihan niitä joitakin mukana joukkueissa, vaikka enemmistö niistäkin oli niitä "kommareita". Vitolaiset ei koskaan liettualaiten ja latvialaisten tavoin näytelleet merkittävää roolia missään lajissa. Neuvostooliton parhaimmat koripalloilijat tuli Latviasta ja Liettuasta tehokkaimpien jalkapalloilijoiden tullessa Ukrainasta, tämä voi jokainen tarkistaa maajokkueiden tilastoista. Venäjä on sentään neukkuajan jälkeen pystynyt luomaan venäläistä urheilukulttuuria Viroonkin.


      • trollit
        viva.finlandia kirjoitti:

        Ilahdun ihan, kun täällä on näin valistuneita suomalaisia nuorukaisia, jotka pystyvät laittamaan virolaisille trolleille vastaan pätevillä argumenteilla.

        viva.finlandia, kiitos kohteliaisuudesta :)

        Virolaisten ei olisi kannattanut käydä Suomen kimppuun ja olettaa että suomalaiset menevät kyykkyyn niinkuin virolaiset vuonna 1939.

        Olen pitkään ihmetellyt miksi Virossa lietsotaan silmitöntä ryssävihaa ja miten kohtelevat vironvenäläisiä. Tulin siihen tulokseen että virolaisten on pakko tuntea jonkinlaista syyllisyyttä ja sentähden vierittävät 100 %:sti syyn venäläisille jotta itse voivat esiintyä syyttöminä uhreina.

        Virolainen poliisi luultavasti tuhosi kaikki arkistot mistä kävisi ilmi kuinka moni virolainen otti osaa niihin kauheuksiin joita väittävät vain venäläisten tehneen.

        Eikö Iivi Anna Masso yrittänyt saada Helsingin Yliopistoa sensuroimaan kaikki Viroa kritisoivat väitöskirjat?

        Totuudella on kuitenkin tapana tulla julki ja kun seuraa virolaisten trollien käytöstä löytää oikean suunnan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      271
      1673
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      46
      1543
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      151
      1251
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1037
    5. 137
      1035
    6. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      991
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      943
    8. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      450
      924
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      47
      881
    10. Kesä ja nuorison mopoilu

      Tänään neljä mopoa ajelivat yöllä ihan miten sattuu pitkin kyliä liikenteenjakajan väärältä puolelta hirveää ylinopeutta
      Suomussalmi
      152
      867
    Aihe