Itseopiskelua pääsykokeeseen

tulevahoitsu

Moikka, en löytänyt mistään muunlaista foorumia, jossa vois kysellä lääkisopinnoista ja lääketieteellisen pääsykoekysymyksistä. Jos muukin haluaa kysellä ja pohtia, täällä on ainakin jonkun verran osaamista, mutta itsekin tosiaan vasta pyrkimässä lääkikseen ekaa kertaa. Eikä valmennuskurssille ollut tarpeeksi resursseja, köyhästä perheestä kun olen.

Eli kysymys nro 1. liittyy valintakokeeseen viime keväältä (2014) 1A b. kohta: pitäisi olla perus perinnöllisyybiologiaa, mutta en ymmärrä. Pariskunta odottaa siis ensimmäistä jälkeläistään ja heitä askarruttaa miehen puolelta rasittavan sairauden periytyminen jälkeläisille. Oletetaan että jälkeläinen on poika.

väittämä 12. Jos sairaus on autosomaalisesti dominoivan alleelin aiheuttama, niin silloin sairauden ilmaantumisen tod.näk. syntyvällä pojalla on 50% (on vastauksessa väärin, mutta miksi?)
Jos sairaus on autosomaalisesti perinnöllinen, tuleva lapsi (poika) saa äidiltään (aa) a-perintäisen autosomin ja isältään (Aa) joko A-perintäisen tai a-perintäisen. Eli 50% mahdollisuus saada perinnöllinen sairaus vai kuinka? Oon tässä kohta kolme päivää ollu jumissa tässä kohtaa. Oon yrittänyt ratkoa vaikka mitenkä päin ja etsinyt netistä tietoa, mutta en oo löytänyt. Toivottavasti saisin ees pientä ratkaisua täältä.

-Kiitos!! :)

3

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minäkinluenitsenäisesti

      Dominoiva voi olla myös tyyppiä DD, eli Dd ei ole ainoa vaihtoehto. Tätä ei aineistosta voi tietää, joten kummatkin vaihtoehdot on otettava huomioon.

    • Älyvuotaja

      alyvuoto.epione.fi

    • xzlx

      No et selvästi kykene hakemaan lääkikseenkään, jos et pysty käyttämään Googlea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      364
      8203
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      159
      2572
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      73
      905
    4. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      853
    5. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      823
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      816
    7. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      812
    8. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      790
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      776
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      68
      713
    Aihe