Qashqai etuparkkivalojen vaihtaminen

QQquukka

Mitenköhän vaihdetaan 1.6 dci 2012 etuparkkivalot (helposti)? Kolo on niin ahdas, että ei mahdu käsi vääntämään lukitusta auki. Jollain työkalulla, mutta millaisella?

Kiitokset etukäteen vastauksista!

7

8100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mondeoooo

      Oliskos tos mallis liikkuva umpio, kun foordeissakin on sellanen? Vai onko kinkki tehny kepposen?

    • Mutterikutteri

      Osta, jollei jo ole, pitkäleukaiset ja leveäkärkiset pihdit. Niillä saat auki. En nyt muista, kumpaan suuntaan käännetään, mutta ehkä neljänneskierros mutterin aukeamissuuntaan.

    • allunpiirre

      Mulla allu ja siinä ajovalonpolttimena on H7. Kuskin puolella sen verran ahdas ja syvä kolo että pitkäkärkisillä pihdeillä voi polttimon onkia pois ja laittaa uuden tilalle kun ei oma lapanen sinne mahdu, siinä on myös akku vähän tiellä. Pihtejä tarvii myös kun niitä pidikejousia askartelee. Tavalliset tongit ovat avuksi myös parkkivaloja vaihdellessa, ovat sen verran tiukassa vaikka ovat "helposti" saatavilla (verrattuna noihin lyhyisiin ajovaloihin).

    • QQquukka

      Lopulta selvisi kun vähän aikaa pähkäilin. Sähköjohtoliitinmötikkä ensin pois vetämällä ja sitten hylsyn ( jatkovarsi) avulla kääntämällä eri suuntaan kun mitä ohjekirjassa neuvotaan. Oli muuten yllättävän tiukassa. Kääntämissuuntavinkin onneksi löysin aiemmin Googlella.

    • Anonyymi

      takaparkkivalon vaihto

      • Anonyymi

        Kiitos panoksestasi 2015 juttuun.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos panoksestasi 2015 juttuun.

        Meinaat että 2012 mallisten nissanien valot on muuttuneet kahdeksassa vuodessa toisenlaisiksi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      248
      3151
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      18
      1750
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1443
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      132
      1275
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1258
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      78
      1212
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1072
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1045
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      972
    10. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      967
    Aihe