Sähkötön mökkityömaa.Tavallinen makitan 240 V akkulaturi..Kuinka voisi muuttaa laturin akkukäyttöiseksi tupakansytyttimestä 12v?
Makitan akkulaturi
lataamo
579
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos on vanhanmallinen muuntajallinen laturi ja makita korkeintaan 12 volttinen, voisi onnistuakin. Muuten menee invertterin käytöksi.
tuollaiselle laturille riittää joku 100 tai 150w invertteri joita saa vähän sieltä ja täältä eikä maksakaan kovin paljoa. kanttiaaltoahan ne pukkaa mutta eiköhän laturi sillä toimi. ja hyötysuhde välttämättä ei kovin hyvä ole mutta ainahan voi käynnistää auton moottorin välillä ettei virta lopu.
Saa niitä pikkuinvertterejä siniaallollakin. Jotkut jopa ihan edukkaita.
muuntajat saattaa vähän siristä kanttiaallolla hakkurit myös. Itellä on kanttiaallolla hajonnu sähköhammasharjan laturi ja yksi lämpöpeiton ohjausyksikkö eli hajoomisvaaraa teoriassa on vaikka 99% laitteista sitä sietää.
Keinozeniitti