Yritin jo aikaiemmin kysyä, mutta kysymys hävisi jonnakin.
Jos haluaisin ( ja haluan) liimaamalla kiinnittä betonilaattoja yhteen kukkalaatikoksi, niin mikä liima kävisi? Tietenkin toiveena on sään ja ajan kesto. Olisi kiva juttu, kun muutaman vuoden pähkäilyn jälkeen keksin että näillä reunustaisin korkeaa kukkapenkkiä ja laatta "laatikoihinkin voisi kukkia istuttaa. Pohjia en ajatellut laatikoihin liimata..vain reunat.
Onnistuisiko?
beonilaatille liima
3
984
Vastaukset 3
- rakentaja2
Ei taida onnistua. Vala pyöreä kukkaastia betonista. Ulompi astia määrää astian koon. Kun pohjalla n.5sm. betonia niin laita sisäastia joka on reunoiltaan n. 5sm.pienempi. Sikäli kun laitat betonia muottiin niin lisää painoa sisäastiaan ettei muotti nouse ylös. Kun yläreunaan asti on valettu niin vähän kuivuttuaan siisti ja pyöristä reuna. Nämä on raskaita mutta kestäviä ruukkuja. Kuivuttuaan muotit pois ja pohjaan porataan n. 10 mm. reikiä että liika vesi menee pois.
- Kotikonstit
Meillä tehtiin tuo liimaamalla. Hyvän liiman saat kun sekoitat 2dl silikonia noin ruokalusikallisen ruokasoodaa ja lisäät noin puoli desiä akkuhappoa. Sekoitat hyvin ja levität. Kuivuu noin tunnissa riippuen lämpötilasta.
Casco Xtremefix, saa rautakaupoista. Liimaa melkein mitä vaan, kestää kuumaa ja pakkasta, voi käyttää kosteisiinkin pintoihin. Maksaa n. 16 euroa tuubi, silikoniprässillä puristettava patruuna.
Rasvasiin muoveihin ei luvattu tarttuvan, mutta hyvin on pysyneet keraamiset laatat muovitynnyrin kyljessä taivasalla kesät talvet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092300Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???26954- 71902
- 103896
- 48845
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha568830- 82728
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76670Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik25624- 64606