Putsattiin kaasari ja ihmetystä tuotti kohon varressa oleva pieni jousi, se ei kiinnittynyt mihinkään vaan oli pelkästään siinä kohossa. Mikä jousi ja miten pitäis laittaa?
johnson 30
hämillään
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ymmärsitkin varmaan, että se jousi vetää suuttimen auki, kun bensapinnan alenemisen takia koho laskeutuu. Ilman sitä jousta neula voi jäädä tukkimaan bensan tulon.
Neulan alapäässä on ura, johon jousn "napsumutka" tulee Ethän sitä turhaan irrottanu. ja ja sitten vain livautat kohon varren sinne jousen pitemmän mutkan sisään.
tarkistitko neulan kärkiosan, se taitaa oll jotain kovakumia. Jos se musta kärkikartio on kulunu selvästi näkyvälle uralle, kone saa liikaa bensaa, kun kärjen kulumisen takia bensanpinta on ylempänä.
Silloin kannattaa tilata kaasuttimen korjaussarja, joka kyllä maksaa itsensä yhessä kesässä takaisin.
Että laita koho oikein päin, se on tärkeää. kohon kellukkeessa on pikkurillin puolikkaan kokoinen ura, jonka on oltava alaspäin.
Se oli syystä tai toisesta itellään hypänny vissiin pois sieltä kärjestä. Kun avattiin ni oli jo irti jne.
Jos se kirein mutka on väljä neulan alapään uraan, niin purista se napakaksi, että varmasti pysyy neulan persuksissa kiinni.