Elikkäs, 18v yksityisessä vuokrakämpässä asuva opiskelija miettii, että voiko saada toimeentulotukea, kun on 4 tonttua säästötilillä? Minulla on siis kaksi tilinumeroa, ja nykyään joudun toistuvasti tukeutumaan niihin säästötilin rahoihin, jotka on tarkoitettu hätävaraksi, mutta nyt ne menevät hyvin pikaista vauhtia ruokaan ja perustarpeisiin. Kelan surullinen 100€ kuukaudessa käteen jäävä tuki kun ei riitä mihinkään.
Toimeentulotuki-laskurista näyttää lähemmäs tonnin tukia, mutta tuossapa ei kysytä mitään säästöistä. Kiitos jo etukäteen niille, jotka vaivautuvat vastaamaan.
Toimeentulotuki-laskurista näyttää lähemmäs tonnin tukia, mutta tuossapa ei kysytä mitään säästöistä. Kiitos jo etukäteen niille, jotka vaivautuvat vastaamaan.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Säästöt ensin, sitten vasta muiden kukkarolle. Jos ei ole varaa ruokaan ja perustarpeisiin, niin eikö se ole juuri se tilanne, missä turvaudutaan "hätävaroihin"?
Toimeentulotukea et voi saada. Sinulla on juuri nyt se tilanne, jolloin hätävarat on otettava käyttöön. Vai missä tilanteessa mielestäsi niitä hätävaroja tarvitaan? Silloinko, kun uuden auton hinnasta puuttuu neljä tonttua?
Onko opintolaina otettu ja käytetty? Miten paljon vanhemmat voivat auttaa? Vanhempien velvollisuus on tukea noin nuoren opiskelua. Toimeentulotuki on viimesijainen tuki, kun mitään muuta keinoa saada ruokaa ja asunto ei ole.
"Vanhempien velvollisuus on tukea noin nuoren opiskelua."
Oikeastaan vanhemmilla ei ole mitään, varsinkaan rahallista velvollisuutta tukea kotoa pois muuttanutta täysi-ikäistä.
Kyllä vanhempien velvollisuus on tukea opiskelevaa nuortansa sekä taloudellisesti että muuten, vaikka tämä onkin täyttänyt 18 ja muuttanut opiskelupaikkakunnalle.
Tietysti on olemassa vanhempia, jotka eivät pysty huolehtimaan edes itsestään. Näiltä ei voi paljoa odottaa. Muiden kuitenkin luulisi jo ihan luonnostaan hieman huolehtivan lapsestaan. Ainakaan minua eivät vanhempani jättäneet täysin omilleni ja oman onneni nojaan, kun täytin 18. Enkä tunne yhtään sellaista, jolle niin olisi tehty.
Mutta onhan niitäkin vanhempia, joilta lapset on otettava pois lastensuojelullisista syistä, joten enpä ihmettele nimimerkin "velvollisuutta_ei" kantaa asiaan.
Toinen on sitten asia, jos nuori 18-vuotiaana on jo sijoittunut työelämään ja tosiaan tulee toimeen omillaan, niin vanhemmat ovat velvollisuutensa jo täyttäneet. Silti kuvittelisin vanhempien edelleen jollakin tavoin tukevan omaa lastaan elämässä, vaikka taloudellinen apu ei enää ole tarpeen.
Lakipapereissa ainut vanhempiin viittaava seikka on se, asuuko vanhempien luona. Vain siinä tapauksessa vanhempien tuloja kysytään, muutoin ei ole mitään vaikutusta siihen paljonko tukea voi saada.
No toimeentulotuen laskurissa ei kysytä säästöjä, kun toimeentulotukea ei aleta edes laskea sellaiselle, jolla on noinkin hyvä summa säästöjä, jotka ovat oikeasti tosi vaivattomasti käytettävissä. Sinun tilanteesi on siis hyvä, ei tarvitse mennä sossuun.
Jatkossa laske rahasi tarkemmin ja sovita elämäntapasi varojen mukaan, jos haluat pitää kiinni hätävararahastostasi.
Oletko hakenut asumistukea? Se ei ole sama kuin toimeentulotuki ja sen saamiseen ei pitäisi vaikuttaa mainitsemasi säästössä oleva summa.
et saa toimeentulotukea niin kauan kun sinulla on säästöjä. tosin jos tyhjentäisit tänään vaikkapa tuon säästötilisi käteiseksi ja hakisit 6 kk kuluttua toimeentulotukea niin 6 kk tiliotteellaha ei näkyisi sinulla olleeen 4000 e.
kai saat opintotukea ja asumislisää?
Ei tarvitse toimittaa kuin kolmen kuukauden tiliote. Aloittajalle neuvo, tili tyhjäksi ja kolmen kuukauden kuluttua haet toimeentulotukea ja sitä myös saat mikäli muuten ehdot täyttyy.
Pitää muistaa että myös opintolaina lasketaan tuloksi, otti sen tai ei. Tais vanhempien tulotkin vaikuttaa opiskelijoilla 20v asti.
vanhempien tulot eivät vaikuta täysikäisen henkilön toimeentulotukeen.
vanhempien luona asuminen vaikuttaa myös täysikäisen toimeentulotukeen.
Eihän sitä säästötili otetta oo pakko sinne sossuun viedä. Yksi tiliote riittää.
Silloin syyllistyy petokseen ja jälkimainkeja voi tulla. Ja jos säästötilille rahat siirretty normitililtä sosku kyllä sen huomaa ja pyyttää tiliotteen säästötililtäsi.
Sosku voi kyllä saada säästötilisi selville vaikket sitä ilmoita, usko pois. Jos he epäilevät petosta saavat he oikeuden tutkia asian.
Aika monella vasta valitulla kansanedustajalla on petostuomiotakin ja pahempiakin rikoksia ovat tehneet. Taloudelliset seuraamukset kaatuvat siihen ellei ole mistä ottaa, tosin sakoista saa joitakin "hotellivuorokausia" ja tärkeää elämänkokemusta. Jos sitten joskus myöhemmin on millä maksaa niin maksaa sitten, yksinkertaista.
"Sosku voi kyllä saada säästötilisi selville vaikket sitä ilmoita, usko pois."
En usko, miten voi saada? Jos päättävät tutkia tilit kaikissa pankeissa niin siitä voi hakea muutosta "perslautakunnalta" ja sitten valittaa hallinto-oikeuteen ja siitä vielä KHO:een. Aikaa sinnä menee muutama vuosi ja ei sossu lähde kovin heppoisin perustein tuollaiseen prosessiin.
Tosin sossu voi valehdella pankille että on lainvoimainen päätös tilien tutkimisesta, noinkin on joskus käynyt kun niin paljon noita valehtelijoita sossun väessä on. Se onkin sitten jo vakavampi juttu, sossulle.
Jos haluaa kikkailla niin nostaa nopeasti rahat käteiseksi ja editoi ne pois tiliotteista ja hakee tt-tukea. Kun on huolellinen eikä missään näy mitään, niin kukaan ei perään huuda. Tilitietoja tarkastetaan tarkastusoikeudella vain erittäin harvoin ja perustelluista syistä. Tavallinen petos vanhenee 5 vuodessa.
Yhteiskunnan tuet ovat sitä varten että niitä käytetään. Toimeentulotuki on sen takia täysin läpipaska tukimuoto ettei tuensaajalla saa olla mitään varoja tai mahdollisuuksia ponnistaa kuopasta ylös. Sen sijaan työmarkkinatukea tai ansiosidonnaista tai sairaspäivärahaa saa vaikka olisi millainen porho. Tämä on tätä köyhien toisiaan vastaan usuttamista. Siksi on mielestäni perusteltua, että TT:llä oleva henkilö turvaa elinolonsa käteissäästöillä.
Et tarvitse toimeentulotukea sillä sinulla on säästöjä, toimeentulotuki ei ole samanlainen etuisuus kuin työmarkkinatuki tai asumistuki, vaan se on tarkoitettu yhteiskunnan alimmaksi väliaikaiseksi tueksi.
Ja saahan se laskurin näyttämään vaikka 10000e/kk jos sinne tunkee vaikka mitä menoja, mutta oikeasti toimeentulotuessa ei huomioida menoina kuin vain ne pakolliset menot, kuten vuokra, vesi, sähkö, lääkkeet ja kotivakuutus, nettilasku, osamaksulasku, pikavippi ja puhelin yms. menot eivät oikeuta toimeentulotukeen.
Opiskelijalle lasketaan tulona myös opintolaina 400e/kk jos siihen on oikeus, nostipa sitä tai ei, joten päätoiminen opintotukea saava opiskelija ei pääkaupunkiseutua lukuunottamatta kyllä yleensä toimeentulotukea saa, kuin ehkä elokuulle jolloin ei ole oikeutta opintolainaa nostaa ellei kesällä opiskeli. Kesä- ja heinäkuulle on lainannosto oikeus.
Lain mukaan TT:tä voi saada vain varattomana. Nykypäivänä edes ulosotto ei tule enää tekemään kotietsintöjä, joten jokainen voi itse arvioida, haluaako oikeasti elää kädestä suuhun työkkärin pakkotyöuhan alla vai pitääkö vähän joustovaraa. Miksi köyhien pitäisi olla rehellisiä kun rikkaat ovat synnynnäisiä rikollisia?
Sinänsä hassua että säästöt huomioidaan muutoin, mutta toimeentulotuesta saa säästää ja nämä toimeentulotuesta saadut säästöt eivät saa vaikuttaa seuraavaan toimeentulotukeen. Näin lain mukaan. Sossu taas ei lakia mielellään noudata.
Sossu kyllä huomaa tilisi vaikka et niitä sinne ilmoita, itseltä kyseltiin täysin turhaan muutaman tyhjän tilin perään ja niitä sitten lopeteltiin ja kirjalliset todistukset hankittiin pankista, että ne oli lopetettu.