Hei
Olen juuri aloittanut uudessa työssä. Ihan nolottaa, kun tuntuu että on ihan pihalla ja on riippuvainen muista, vaikka tähän hommaan olenkin valmistunut. Mietin vain jatkuuko homma kyseisessä paikassa tätä sijaisuutta pidempään? Mitä minusta tuolla työpaikalla ajatellaan? Itsestä tuntuu että olen antanut huonon ensivaikutelman.
Näkevälle kiitos
4
<50
Vastaukset
Hei
muista hymyillä ja olla ystävällinen. totta kai sitä on aluksi pihalla, kun totuttelee uusiin tapoihin ja uuteen ympäristöön. miksi olet niin rankka itsesi kanssa?
tähän työhön näen niin, että asenne on vain yksipuolinen. sinun varsinainen työsopimuksesi on varmaankin muualla. mutta senkin näen, että teet sopimuksen ja allekirjoitat sen.
osaat varmasti työsi ja sen, mitä olet oppinut. osaat puhua ja toimia, sielläkin missä on paljon väkeä. olet asiallinen. mutta rankka itseäsi kohtaan.
se taas johtuu kotikasvatuksestasi, sinun omantunnonarvo ei päässyt kotona kovin pitkälle kehittymään. et saanut tukea, niin kuin olisi ollut toivottavaa.
mitä sinusta ajatellaan, on sekä hyvää että muuta. mutta onko sillä väliä? ehkä sinua myös pelätään, että viet joltakin muulta tehtävät pois. uusia asioita ja uusia ihmisiä varotaan, kaikkeen menee aikaa.
et jää sinne harmaantumaan, on minun mielipiteeni tästä.
t. Keskiyö- eikysyvätieltäeksy
Kiitos vastauksesta Keskiyö!
Kysyisin vain tarkennusta, mitä tarkoitat sillä, että asenne on yksipuolinen? Sekö, että olen antanut huonon ensivaikutelman?
Ajan kanssa kuitenkin selviää, mutta näetkö, että tarjottaisiinko minulle tuolta nykyisestä paikasta vielä jatkoja vai päätänkö kuitenkin lähteä jonnekin muualle?
- asfsadfsf
Taidat olla aika imbesilli kun kyselet tuollaisia helppo-Heikiltä.
- Zhau
asfsadfsf, vähän harkintaa mitä kirjoitat sillä siellä taitaa olla imbesilli joka ei käsitä milloin kirjoittaja on suhteellisen nuori työelämässä. :) Hyvä kun uskalletaan kysyä jotta ei turhaan nuoren mieltä paina asiat jotka huolettavat.
eikysyvätieltäeksy, olet hivenen epävarma itsestäsi, siksi sinua pelottaa itsellesi uudet asiat. Se on ihan normaalia kun kohdataan uusia asioita. Luota itseesi ja siihen miten työssäsi toimit. Oma epävarmuutesi siis on vastaus yksipuoliseen, ei ne muut. :) Ei ole mitään hätää eikä syytä luoda itselle turhia pelkoja. Nauti työstäsi miettimättä mitä muut ajattelee minkä myötä pääset pelkojesi yli. Se on uuden opettelun aikaa joten nauti hetkestä :) Kaikkea hyvää!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.1617069Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul373915Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji3433386Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota852899Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden592878Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota
Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma132376- 211903
Liikaa vauhtia
Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp501842- 151726
Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"
"– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri51674