Auto on Saab 9-5 vm. 2003 ja kilsoja mittarissa 270000. Nyt auto on alkanut tekemään seuraavaa: käynnistettäessä se pölläyttää vaaleansinisen savupilven, samoin tapahtuu, kun kiihdyttää reippaasti. Moottorin vikavalo syttyi myös (P0101, P0134 ja P0175 koodit). Nuo vikakoodit viittaavat mielestäni lambda-anturiin. Moottorissa on myös öljyvuoto. Kuulemma kannentiivisteestä vuotaa. Voiko kyseessä olla hajonnut turbo, vai johtuisko nuo savupölläytykset tosta kannentiivisteestä ? Paljonko uusi turbo maksaa ?
Saab savuttaa
7
2331
Vastaukset
- turpoonvaan
Turbo saattaa laskea öljyä läpi, kannattaa vaihtaa ennenkuin hajoaa. Joskus hajoittaneet venttiilit kun turbon siiven muruset ovat päässeet moottoriin.. Turbon hinta selviää Ebay.de sivustolta kun katsot turbon kyljestä sen tyypin. Tuon ikäinen turbo kannattaa vaihtaa. Turbo kannattaa vaihtaa ennen kuin se hajoaa ettei tule lisävahinkoa.
http://www.ebay.de/itm/Garrett-Turbolader-Opel-1-9-CDTI-110KW-150PS-773720-5001S-849348-860549-/160947966411?pt=LH_DefaultDomain_77&fits=Make:Saab&hash=item25793f11cb
Tuossa linkissä yksi vaihtoehto.- Entinen_Saabiko
Asia oli juuri niinkuin tässä veikkailit, eli turbo veteli viimeisiään ja laski öljyä lävitseen. Uusi ahdin maksoi 730 euroa plus asennustyöt siihen päälle. Nyt ei pala moottorin vikavalo enää. Toinen ihmeellisyys on se, että kaasuläppäkotelo vaihdettiin uuteen noin 220000 kilometrin kohdalla, jonka jälkeen se on jouduttu irroittamaan jo kolme kertaa ja se on aina putsattu ja voideltu. Moottorin vikavalo on aina syttynyt näissä tapauksissa. Kuulemani mukaan huohotin päivitys saattaisi auttaa tähän ongelmaan. Onko tosiaan näin ?
- real.car.man
Ei onneksi ole koskaan tarvinnut ajaa noin paljon ajetuilla losoilla, max 85 donaa mittariin ja kiesi vaihtoon.
- kokenutsaabisti
Intressanttia spekuloida real car manin motiivia tulla lukemaan aiheesta jossa jo otsikossa on asian ydin. Tarkoitan, että niinkin kalliilla ajavaa mania kiinnostaa vanhan Saabin savutus. Niinhän se on, että kaikki täällä kerrottu ei ole aivan niin kuin se kirjoitettu. Ja 200tkm ajettu Saab ei automaattisesti ole loso. Kohta 50v autoilleena aika laaja kokemus on ehtinyt kertyä tännekin.
- 9-5owner
Turbo. Hintaluokka 800€ (tai sinnepäin)
- Arits
Onko huohotin päivitys tehty, jos ei, niin oireet ovat nuo.
- 9-5owner
Siellä on niitä ohuita muoviputkia huohotinsysteemissä. Joku niistä voi olla poikki ja aiheuttaa ilmavuodon ja moottorin vikavalo syttyy. Savutus ja vikavalo ei välttämättä liity toisiinsa vaan vikoja voi olla useampia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986208KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495687Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602703Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072128Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071828- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811290- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331068